Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dodatkowa emerytura może przekroczyć 6 tys. zł. Nie trzeba przepracować ani jednego dnia
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 28.11.2023 21:08

Dodatkowa emerytura może przekroczyć 6 tys. zł. Nie trzeba przepracować ani jednego dnia

pieniadze-emeryt-gotowka-senior
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Świadczenie honorowe z ZUS wynosi aktualnie 5540,25 zł, jednak po marcowej waloryzacji z pewnością będzie wyższe – Interia Biznes wylicza, że powinno przekroczyć 6 tys. zł. Dodatkową emeryturę można otrzymać nawet wtedy, gdy w ciągu całego swojego życia nie przepracowało się ani jednego dnia. Ale najpierw trzeba spełnić jeden warunek. Jaki?

Dodatkowa emerytura w wys. 5540,25 zł. Kto może ją otrzymać?

Aktualnie emeryturę honorową otrzymuje kilka tysięcy Polaków. Warunkiem przyznania świadczenia jest ukończenie 100. roku życia. Wysokość emerytury czy różnych dodatków finansowych nie ma tu żadnego znaczenia. Od marca dodatkowa emerytura wynosi 5540,25 zł i każdy, kto otrzymał ją w tym roku właśnie w tej wysokości, będzie dostawał tyle samo każdego miesiąca, aż do śmierci. Natomiast przyszłoroczni stulatkowie, świętujący urodziny od marca w górę, dostaną już więcej, bo będą objęci waloryzacją.

Świadczenie honorowe jest historyczną pozostałością systemu zdefiniowanego świadczenia i nie ma uzasadnienia w obecnym systemie. Można tłumaczyć jedynie, że to prezent od państwa za długowieczność. Jednak w praktyce wydatki państwa na pokrycie wydatków związanych ze świadczeniami honorowymi nie są wysokie, a potencjalna likwidacja tego świadczenia mogłaby być negatywnie oceniona przez społeczeństwo – wyjaśnia dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego w komentarzu udzielonym redakcji Biznesinfo.

Nadchodzą zmiany w emeryturach. Pilny komunikat ZUS, zacznie się 1 grudnia Premier zaapelował do marszałka Hołowni, chodzi o nowe emerytury. To ważne dla milionów Polaków

Emerytura honorowa od marca w górę. To efekt waloryzacji

Najnowsze prognozy wskazują, że od marca świadczenia wzrosną o 12,3 proc. Jeśli faktycznie taki wskaźnik zostanie zastosowany, to emerytura honorowa będzie wyższa o 681,45 zł, czyli wyniesie 6221,70 zł.

ZUS przyzna świadczenie nawet wtedy, gdy nie przepracujesz ani jednego dnia

Świadczenie honorowe wypłacają ZUS, KRUS, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwo Obrony Narodowej. Jeśli dane emeryta funkcjonują już w bazie, bo co miesiąc dostaje on swoje “normalne” świadczenie, wówczas nie trzeba składać żadnego wniosku. Co innego, gdy ktoś nie przepracował w całym swoim życiu ani jednego dnia, wskutek czego organ rentowy nie ma informacji o tym, że taka osoba ukończyła 100. rok życia.

Takim osobom również należy się dodatek dla stulatków, ale w ich przypadku niezbędne jest złożenie wniosku gdyż nie znajdują się w systemie ZUS. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia (np. akt urodzenia) – mówi nam Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.