Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Premier zaapelował do marszałka Hołowni, chodzi o nowe emerytury. To ważne dla milionów Polaków
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 28.11.2023 20:13

Premier zaapelował do marszałka Hołowni, chodzi o nowe emerytury. To ważne dla milionów Polaków

Szymon Hołownia Mateusz Morawiecki
Piotr Molecki/East News WOJTEK RADWANSKI/AFP/East News

Od dwóch tygodni Szymon Hołownia, przewodniczący Polski 2050, sprawuje funkcję marszałka Sejmu X Kadencji. Dziś ze specjalnym apelem dotyczącym emerytur zwrócił się do niego premier Mateusz Morawiecki: “Panie marszałku, nie ma na co czekać, słowo się rzekło, ustawa u płota, proszę realizować swoje zapowiedzi”. O co dokładnie chodzi? Wyjaśniamy poniżej.

O co chodzi z emeryturami stażowymi?

Temat emerytur stażowych co jakiś czas wraca do debaty publicznej i jest szczególnie ważny z perspektywy osób, które przez swój stan zdrowia nie mogą kontynuować aktywności zawodowej aż do osiągnięcia wieku emerytalnego. Przypomnijmy, że podczas tegorocznej kampanii wyborczej prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiadał: “dziś mogę już powiedzieć z radością: 38 lat dla kobiet, 43 lata dla mężczyzn“. Tyle miałby wynieść okres składkowy uprawniający do emerytury stażowej – wiek wnioskodawcy nie miałby tu znaczenia.

Wysokość świadczenia byłaby ustalana na identycznych zasadach, co emerytury w systemie powszechnym (​​przy czym nie mogłoby być ono niższe od minimalnej emerytury). Projekt ustawy w tej sprawie złożył PiS, a premier Morawiecki domagał się dziś od Szymona Hołowni, by Sejm jak najszybciej się nim zajął.

Skarbówka będzie oddawała pieniądze. Do zwrotu nawet 2663,04 zł Majątek Marleny Maląg. Ile zarobiła jako minister rodziny?

Emerytury stażowe. Mateusz Morawiecki apeluje o “wyrzucenie sejmowej zamrażarki”

Mówiliśmy o tym kilka miesięcy temu, przygotowaliśmy ustawę, to dla milionów Polaków wybór kiedy chcą pójść na emeryturę. Zwłaszcza dla tych wszystkich, którzy ciężko fizycznie pracowali przez całe swoje zawodowe życie – powiedział premier i przypomniał marszałkowi Hołowni, iż ten zapowiadał wyrzucenie tzw. sejmowej zamrażarki.

Marszałek Sejmu to druga po prezydencie osoba w państwie. Jakie ma zadania?

Poza pełnieniem funkcji reprezentacyjnej marszałek Sejmu zwołuje jego posiedzenia i przewodniczy obradom, załatwia sprawy z zakresu stosunków Sejmu z parlamentami innych państw, odpowiada za tok i terminowość prac Sejmu oraz jego organów, ustala projekt budżetu Kancelarii Sejmu i nadaje bieg inicjatywom ustawodawczym i uchwałodawczym.

Co więcej, w sytuacjach takich jak czasowa niezdolność Prezydenta do sprawowania urzędu, zrzeczenie się tegoż urzędu, postawienie głowy państwa w stan oskarżenia przed Trybunałem Stanu czy śmierć prezydenta, to właśnie marszałek Sejmu przejmuje jego obowiązki. Taka sytuacja miała miejsce po tragedii w Smoleńsku, w której zginął prezydent Lech Kaczyński. Wówczas obowiązki prezydenta RP przez trzy miesiące wykonywał Bronisław Komorowski (na podst. art. 131 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1997).