Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nadchodzą zmiany w emeryturach. Pilny komunikat ZUS, zacznie się 1 grudnia
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 28.11.2023 13:01

Nadchodzą zmiany w emeryturach. Pilny komunikat ZUS, zacznie się 1 grudnia

seniorzy
Pixabay

Już niedługo w życie wejdą nowe limity dorabiania do emerytury. Należy ich pilnować, bo przekroczenia mogą skutkować pomniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia emerytalnego. Przedstawiamy szczegóły. 

Limity dorabiania do emerytur

Emeryci, którzy decydują się dorabiać do swoich świadczeń muszą pamiętać o tym, że obowiązują określone limity zarobków. Ustala się je na podstawie danych przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny i są związane z przeciętnym wynagrodzeniem. Aktualizuje się je co trzy miesiące, a nowe progi wejdą w życie już 1 grudnia 2023 roku.

Duże zniżki dla seniorów w znanym markecie. Wiemy, co trzeba zrobić

Nowe limity dorabiania do emerytur

Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski przypomina, że limit dorabiania od grudnia 2023 r. do lutego 2024 r. będzie wynosił 5036,50 zł, czyli o 132 zł miesięcznie więcej niż do tej pory. - Osoby dorabiające do wcześniejszej emerytury, czy renty muszą pamiętać o tym, że dodatkowe zarobki mogą wpłynąć na wysokość pobieranego świadczenia. Jeśli przychód przekroczy określone progi – 70 proc. i 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, to ZUS może zmniejszyć lub zawiesić wypłacane świadczenie - przekazał Żebrowski.

ZUS może zmniejszyć lub ograniczyć wypłatę emerytury

Paweł Żebrowski zwraca uwagę na to, że limity nie obowiązują emerytów, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny. Podkreśla także, że dochód wyższy niż 70 proc. (5026,50 zł brutto), ale niższy niż 130 proc. (9353,50 zł brutto) przeciętnego wynagrodzenia sprawi, że świadczenie zostanie zmniejszone o kwotę przekroczenia. Jeśli pensja wyniesie więcej niż 9353,50 zł brutto, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi wypłatę emerytury. 

Tagi: Emerytura