Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > To koniec 500 plus. Zacznie się 1 stycznia, nadchodzą ogromne zmiany dla rodziców
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 26.11.2023 22:42

To koniec 500 plus. Zacznie się 1 stycznia, nadchodzą ogromne zmiany dla rodziców

Pieniądze na kalendarzu
BiznesINFO

Zapowiadana od kilku miesięcy podwyżka świadczenia 500 plus już niedługo stanie się faktem. Zmiany przyjęte przez Sejm kilka miesięcy temu wchodzą w życie z początkiem roku 2024. Część osób otrzyma jednak świadczenie w nieco inny sposób.

Długo oczekiwana podwyżka

Pierwsze informacje o podwyżce 500 plus pojawiły się na wiosnę. Jednym ze sztandarowych punktów programu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości stała się bowiem podwyżka świadczenia na dzieci do kwoty 800 złotych miesięcznie.

Jak przypominał portal biznes.interia.pl, zmiana została przyjęta przez Sejm, a następnie podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę w wakacje tego roku. Nowa wysokość świadczenia będzie obowiązywać już za miesiąc.

Rewolucja w budżetówce. Mowa nawet o 400 proc. pensji

Dodatkowe 300 zł na dziecko

1 stycznia 2024 będzie drugą datą w historii programu, gdy zostały wprowadzone poważne zmiany od momentu jego wprowadzenia. Oryginalnie bowiem 500 plus przysługiwało tylko na drugie i kolejne dziecko - świadczenie przyznawane jest na każde dziecko od 2019 roku.

Rodzice mogą zatem już niecierpliwie czekać na nadejście stycznia. Problem jednak w tym, że nie wszyscy od razu zobaczą nową, wyższą kwotę świadczenia, jaką obiecywano od miesięcy. Nie jest to jednak powód do niezadowolenia.

Niektórzy dostaną inaczej

Część osób w styczniu może zwyczajnie otrzymać jedynie 500 zł zamiast 800 zł. Nie jest to bynajmniej spowodowane opieszałością urzędników, tylko kwestiami technicznymi - odpowiedzialny za wypłaty Zakład Ubezpieczeń Społecznych musi bowiem dokonać regulacji technicznych w systemie wypłacającym świadczenie.

W efekcie te osoby, które w styczniu otrzymają jedynie 500 zł, w lutym dostaną wyrównanie za poprzedni miesiąc. Będzie ono wynosiło dokładnie 1600 zł, zaś w kolejnych miesiącach świadczenie będzie wypłacane już normalnie w nowej, wyższej kwocie.

źródło: biznes.interia.pl