Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wypłaca odszkodowania. To nie jest żart, można sporo zyskać
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 25.11.2023 14:20

ZUS wypłaca odszkodowania. To nie jest żart, można sporo zyskać

List z ZUS
BiznesINFO

Osoby starające się o odszkodowanie prawdopodobnie nie sądzą, że można je uzyskać również z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. I chociaż brzmi to jak żart, to faktycznie w 2022 roku Zakład wypłacił aż 40 tys. odszkodowań.

Odszkodowania z ZUS

W dyskusjach dotyczących Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pojawia się wiele narzekań na jego pracę. Jedni skarżą się na zbyt niskie kwoty świadczeń, inni na opieszałość, a jeszcze inni powielają stereotypy dotyczące samej instytucji.

Mało komu przychodzi jednak na myśl, że mogą uzyskać odszkodowanie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Większość osób uzna to wręcz za żart. Prawda jest jednak taka, że faktycznie ZUS może wypłacić ubezpieczenie - ale pod pewnymi warunkami.

Emerytura po zmarłym. Polacy często o pytają o jedną rzecz, ZUS stawia sprawę jasno

Trzeba spełnić warunki

Pieniędzy w ramach odszkodowania z ZUS nie otrzyma każdy. Według informacji portalu gazetaprawna.pl, środki są wypłacane osobom zatrudnionym, które uległy wypadkowi bądź mają stwierdzoną chorobę zawodową.

Większość spraw dotyczy tych osób, które są zatrudnione na umowę o pracę. Nie oznacza to jednak, że np. osoby z umową zleceniem czy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą są automatycznie odrzucani - ich wnioski są również analizowane przez ZUS i w niektórych przypadkach pieniądze są faktycznie wypłacane.

Ile wynosi odszkodowanie z ZUS?

O przyznaniu odszkodowania decydują komisje lekarskie Zakładu lub sami lekarze orzecznicy ZUS. Aby rozpocząć cały proces, trzeba jednak złożyć do ZUS wniosek o odszkodowanie razem z drukiem OL-0, który wystawia zakład pracy po konsultacji z lekarzem, oraz protokół powypadkowy.

Jeżeli wniosek zostanie zatwierdzony, dana osoba może się cieszyć przyznanymi pieniędzmi. Za każdy procent uszczerbku na zdrowiu - długotrwałego bądź stałego - Zakład wypłaca 1269 zł. Średnia kwota wypłacona jednorazowo w 2022 roku to 7484 zł, zaś łączna liczba odszkodowań z ZUS to 42,6 tys.

źródło: gazetaprawna.pl