Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Tak Polacy wykorzystują L4. Uważaj, kontrolerzy mogą zapukać też do Ciebie
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 21.11.2023 12:34

Tak Polacy wykorzystują L4. Uważaj, kontrolerzy mogą zapukać też do Ciebie

zus-logo-budynek
Piotr Molecki/East News

Każdy pracownik objęty ubezpieczeniem zdrowotnym ma prawo skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Niestety dane ZUS wskazują, że Polacy często wykorzystują L4 jako formę wolnego, które można zagospodarować w różnoraki sposób. Takie zachowania niosą za sobą bardzo poważne konsekwencje.

Oto co Polacy robią na L4. Urzędnicy nie dowierzali

Urzędnicy przypominają, że L4 jest zaświadczeniem o czasowej niezdolności do pracy, więc okres ten mamy poświęcić na leczenie. A jednak często bywa tak, że zwolnienia lekarskie są wykorzystywane do tego, by popracować w innej firmie, zrobić remont czy wyjechać na wakacje, bo szef nie zgodził się na urlop, więc może L4 “załatwi sprawę” – takie wyniki niosą za sobą kontrole ZUS. Poza tym, nieuczciwi pracownicy chętnie biorą też udział w kursach czy różnych imprezach np. sportowych, a potem równie chętnie publikują w mediach społecznościowych relację z tego typu wydarzeń.

Najbardziej „zapamiętanym” przez naszych pracowników zdarzeniem był rodzaj autodenuncjacji. Pewien pan dostawał zasiłek chorobowy z funduszu chorobowego w wysokości 80 proc., ale chciał go sobie podwyższyć do 100 proc., więc napisał do ZUS, że w trakcie choroby był w pracy i w czasie jej wykonywania uległ wypadkowi. Pan otrzymał decyzję odmowną i zobowiązanie do zwrotu wypłaconych pieniędzy za czas zwolnienia, w trakcie którego wykonywał pracę. Zdarzenie to nie zostało uznane za wypadek przy pracy, gdyż sam w znacznym stopniu się do niego przyczynił, podejmując pracę w trakcie e-ZLA – informowała nas w sierpniu Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

ZUS przypomina o nowym obowiązku. W zeszłym roku czegoś takiego nie było Wydał 12,50 zł i stał się milionerem. Wielka wygrana w Eurojackpot w Poznaniu

Co grozi za nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego?

Od stycznia do września br. ZUS skontrolował niemal 377 tys. osób przebywających na L4. W wielu przypadkach okazało się, że zwolnienie było naciągane. W takiej sytuacji urzędnicy podejmowali decyzję o obniżeniu lub wstrzymaniu zasiłków chorobowych na łączną kwotę 129 mln zł. Lista sankcji dla nieuczciwych pracowników jest jednak znacznie dłuższa.

Skutkiem takiego zachowania może być nie tylko utrata prawa do wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy z powodu choroby, utrata prawa do zasiłku chorobowego czy opiekuńczego. Przebywanie na zwolnieniu lekarskim bez faktycznego wskazania medycznego może być również podstawą do zwolnienia dyscyplinarnego – wyjaśnił Krzysztof Wojtas, prezes zarządu BrainSHARE IT, producenta programu SaldeoSMART, w informacji nadesłanej do redakcji Biznesinfo.

Kontrola L4. Kto zgłasza potrzebę jej przeprowadzenia?

O potencjalnych nadużyciach L4 urzędnicy dowiadują się nie tylko od pracodawców osób przebywających na zwolnieniu lekarskim, ale też od ich kolegów z pracy, sąsiadów czy bliskich. Nieraz ZUS otrzymuje od nich pełny materiał dowodowy w postaci zdjęć i szczegółowych opisów.