Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Zasiłek Chorobowy

Zasiłek Chorobowy

Kobieta, portfel
18.01.2024 09:59 Pracownicy będą dostawać niższe pensje? Wszystko przez reformę chorobowego

Jakiś czas temu zostały zapowiedziane rewolucyjne zmiany w zasiłkach chorobowych. Niebawem to ZUS przejmie obowiązek wypłaty pieniędzy osobom przebywającym na zwolnieniu już od pierwszego dnia. Wydawałoby się, że dla pracowników nie przyniesie to zbyt wielu zmian. Nic bardziej mylnego. 

Donald Tusk
12.01.2024 12:30 Rewolucyjne zmiany w chorobowym. Przez rządową reformę pensje będą niższe?

Jakiś czas temu premier Donald Tusk ogłosił, że będą zmiany w wypłacaniu zasiłku chorobowego. Teraz jednak ekspert zauważa, że ta reforma może przynieść sporo zamieszania dla pracowników, a w efekcie także zmniejszyć ich pensję. 

List z ZUS
09.01.2024 10:11 Szykują się ogromne zmiany w chorobowym. Ujawniono, jakie plany ma nowy rząd

Już podczas kampanii wyborczej padły zapowiedzi sporych zmian w zasiłkach chorobowych. Teraz Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, nowa szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej ma przedstawić nowe założenia dotyczące wypłacania chorobowego. Co planuje nowy rząd? 

pracownicy, zdjęcie ilustracyjne
02.01.2024 08:58 Zmiany dla pracujących na etacie. Nie tylko pensja minimalna idzie w górę

Nowy rok, nowe stawki dla pracowników. Jakich zmian powinni spodziewać się pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę od stycznia 2024? Co ważne, ale nie oczywiste, nie chodzi tylko o podwyżkę płacy minimalnej.

koperta ZUS
23.11.2023 16:19 Sąsiedzi wysyłają zdjęcia i donoszą do ZUS. Można nawet stracić świadczenie

ZUS coraz częściej decyduje się na kontrole pracowników, którzy korzystają z płatnego okresu zwolnienia lekarskiego. Okazuje się, że nie są one przypadkowe, a za wizytą kontrolerów stoją donosy od sąsiadów. W efekcie można nawet stracić świadczenie.

Pieniądze z ZUS
21.11.2023 16:25 Nadchodzą duże zmiany w ważnym zasiłku. Dotkną milionów Polaków

Chociaż oficjalnego do oficjalnego zaprzysiężenia rządu złożonego z dotychczasowej opozycji jeszcze daleko, pojawiają się kolejne informacje dotyczące planowanych przez niego reform. Jedną z nich jest poważna zmiana związana z zasiłkiem chorobowym wypłacanym przez pracodawców i ZUS.

zus-logo-budynek
21.11.2023 12:34 Tak Polacy wykorzystują L4. Uważaj, kontrolerzy mogą zapukać też do Ciebie

Każdy pracownik objęty ubezpieczeniem zdrowotnym ma prawo skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Niestety dane ZUS wskazują, że Polacy często wykorzystują L4 jako formę wolnego, które można zagospodarować w różnoraki sposób. Takie zachowania niosą za sobą bardzo poważne konsekwencje.

Banknoty 50 zł i 100 zł
27.10.2023 18:12 Wyższe zasiłki chorobowe już wkrótce? Eksperci nie mają wątpliwości

Nie jest żadną tajemnicą, że wielu Polaków wykorzystuje zwolnienia chorobowe, żeby uzyskać dodatkowe kilka dni wolnego lub poprawić swoją sytuację finansową i dorobić w innej firmie. Ośmielimy się wręcz stwierdzić, że to prawdziwa plaga na rodzimym rynku pracy. Zdaniem ekspertów to zjawisko przybrało tak patologiczne rozmiary, że w najbliższym czasie nie ma co liczyć na wypłacanie wyższych zasiłków chorobowych. Poniżej omawiamy szczegóły tej sprawy.

ZUS-koperta-pieniadze-gotowka-biznesinfo
24.10.2023 13:17 Zasiłek chorobowy z ZUS. Nie warto zwlekać ze złożeniem wniosku

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że nie zawsze wystarczy samo zwolnienie lekarskie, aby otrzymać pieniądze za “chorobowe”. Grupa osób musi sama dopilnować formalności w tym zakresie i dopełnić je w odpowiednim terminie. Jego przekroczenie może bowiem skutkować utratą pieniędzy. 

pieniądze-gotówka
18.07.2023 13:34 Średnio 2381,68 zł miesięcznie. Specjalne świadczenie można pobierać przez rok

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że od stycznia do maja br. wypłacił już 100 tys. świadczeń rehabilitacyjnych. Średnia miesięczna wysokość tego świadczenia wyniosła 2381,68 złotych. Jakie warunki trzeba spełnić, aby ubiegać się o te pieniądze? Wyjaśniamy poniżej.

pieniądze-gotówka
12.06.2023 09:04 Od 1 lipca wzrośnie zasiłek chorobowy. Przebywający na L4 dostaną więcej pieniędzy

Zasiłek chorobowy otrzymuje osoba, która jest ubezpieczona i niezdolna do pracy w wyniku choroby. Podstawa wymiaru zasiłku jest powiązana z wysokością płacy minimalnej – od 1 lipca wzrośnie ona do 3,6 tys. zł brutto, dlatego wyższy będzie też zasiłek chorobowy – informuje rynekzdrowia.pl.

drzwi-kontrola-pukanie
28.03.2023 10:29 Kontrole zwolnień L4 coraz popularniejsze. „Chory” pracownik przyłapany na prowadzeniu ciągnika

W 2023 roku ZUS planuje przeprowadzić nawet 500 tys. kontroli pracowników przebywających na zwolnieniach lekarskich. Powodów zwiększonej częstotliwości wizyt urzędników w domach Polaków jest kilka, a samym „chorym” kreatywności nie brakuje. Podczas L4 wykonują prace zarobkowe w mieszkaniu, przeprowadzają remonty, idą na mecz piłkarski lub… prowadzą ciągnik – informuje Conperio, największa polska firma doradcza zajmująca się problematyką absencji chorobowych.

ecg-1953179 1920
22.03.2022 09:33 Czy podczas pobierania zasiłku chorobowego przedsiębiorca może pracować?

Nie ulega wątpliwości, że podczas zwolnienia lekarskiego pracownik nie może pracować. Sytuacja komplikuje się nieco, jeśli zasiłek chorobowy pobiera przedsiębiorca. Czy przebywanie na zasiłku chorobowym w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej zawsze jednoznaczne jest z zakazem podejmowania przez przedsiębiorcę pracy i wykonywania jakichkolwiek działań?Z artykułu dowiesz się:Kiedy przedsiębiorca może pobierać zasiłek chorobowy?Kiedy przedsiębiorca może stracić zasiłek chorobowy?Czy podczas zasiłku chorobowego przedsiębiorca może wykonywać jakąś pracę?Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych coraz częściej kontrolują osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim i pobierające zasiłek chorobowy. Sprawdzają, czy osoby te wykorzystują ten czas na rekonwalescencję czy może na inną pracę zarobkową lub wypoczynek. Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą powinni szczególnie uważać na tego typu kontrole. W pewnych sytuacjach bowiem mogą oni podejmować pewne czynności służbowe, nie związane bezpośrednio z wypracowaniem dochodu, nie tracąc przy tym prawa do zasiłku chorobowego. Nie wszystkie bowiem czynności uznawane są za wykonywanie przez przedsiębiorcę pracy zarobkowej. A to właśnie brak możliwości wykonywania przez przedsiębiorcę pracy wiąże się z prawem do uzyskania zasiłku chorobowego.

ZUS-pieniadze-biznesinfo (2)
22.03.2022 09:30 ZUS zmienia zasady w wypłacaniu zasiłków od 2022 roku

Wraz z początkiem 2022 roku zmieniły się zasady wypłaty zasiłku chorobowego. Spóźnienie w opłacaniu składek nie będzie już przeszkodą w uzyskaniu świadczenia z ZUS. Zmieni się także m.in. wysokość świadczenia za czas pobytu w szpitalu oraz okres pobierania zasiłku po ustaniu ubezpieczenia. Od 1 stycznia 2022 r. zacznie obowiązywać m.in. istotna zmiana dotycząca dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, wśród nich są np. osoby prowadzące działalność gospodarczą.

EN 01459387 0010
22.03.2022 09:28 Chory może nie otrzymać zasiłku nawet jeśli jest ubezpieczony. Pozwolą na to nowe przepisy

Nowa ustawa zasiłkowa, która zacznie obowiązywać od stycznia 2022 r., odbiera osobom ubezpieczonym prawo do skorzystania z chorobowego, jeżeli zachorują po nowym roku, a do tego często chodziły na L4 w bieżącym roku. Okresy zwolnień lekarskich z 2021 r. będą im się sumowały z tymi przyszłymi i jeśli przekroczą w sumie 182 dni, zostaną z niczym: bez zasiłku i bez wynagrodzenia.Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu (osoba za którą odprowadzane są składki na ubezpieczenie chorobowe), który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Nowe zapisy w ustawie zasiłkowej uniezależniają naliczanie okresu pobierania zasiłku od jednostki chorobowej. Chodzi o to, by skrócić proceder wydłużania sobie okres wypłaty zasiłku chorobowego ponad obowiązujący w roku limit 182 dni poprzez branie zwolnienia na różne choroby.Takie działanie było możliwe dzięki zapisom w ustawie zasiłkowej, które uzależniają naliczanie okresu pobierania zasiłku od jednostki chorobowej. Do tej pory jeżeli chory pomiędzy okresami choroby wystąpiłaby nawet jednodniowa przerwa, okres zasiłkowy liczony jest na nowo. Osoba, która we wrześniu chorowała na grypę i była na zwolnieniu 14 dni, w październiku złamała rękę - cały czas ma 182 dni L4. To jednak ma się zmienić.Jak podaje portal money.pl jeśli przerwa pomiędzy kolejnymi niezdolnościami do pracy będzie wynosiła mniej niż 60 dni, to ZUS zsumuje zwolnienia do jednej puli 182 dni, bez względu na to, czego dotyczą.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
22.03.2022 09:24 O zasiłek chorobowy już nie będzie tak łatwo. Rząd chce zaoszczędzić na chorych

Zasiłek chorobowy przejdzie prawdziwą rewolucję. Poprzez nowe zasady rząd chce walczyć z naciągaczami, którzy korzystają z L4 w nieskończoność. Stracą na tym osoby, które mierzą się z poważnymi chorobami wymagającymi długiego leczenia.Z tego artykułu dowiesz się:Na jakich zasadach jest obecnie przyznawany zasiłek chorobowyCo ma się zmienićZ jakim zjawiskiem rząd chce walczyć

doctor-5710150 640
22.03.2022 09:17 Zasiłek chorobowy a niezdolność do pracy powstała po ustaniu zatrudnienia

Pracownik objęty ubezpieczeniem chorobowym może pobierać zasiłek chorobowy za okres niezdolności do pracy. Jednak czy świadczenie przysługuje również wtedy, gdy niezdolność do pracy powstanie po ustaniu zatrudnienia?