Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Chory może nie otrzymać zasiłku nawet jeśli jest ubezpieczony. Pozwolą na to nowe przepisy
Joanna Leja
Joanna Leja 12.11.2021 01:00

Chory może nie otrzymać zasiłku nawet jeśli jest ubezpieczony. Pozwolą na to nowe przepisy

EN 01459387 0010
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Nowa ustawa zasiłkowa, która zacznie obowiązywać od stycznia 2022 r., odbiera osobom ubezpieczonym prawo do skorzystania z chorobowego, jeżeli zachorują po nowym roku, a do tego często chodziły na L4 w bieżącym roku. Okresy zwolnień lekarskich z 2021 r. będą im się sumowały z tymi przyszłymi i jeśli przekroczą w sumie 182 dni, zostaną z niczym: bez zasiłku i bez wynagrodzenia.

Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu (osoba za którą odprowadzane są składki na ubezpieczenie chorobowe), który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego.

Nowe zapisy w ustawie zasiłkowej uniezależniają naliczanie okresu pobierania zasiłku od jednostki chorobowej. Chodzi o to, by skrócić proceder wydłużania sobie okres wypłaty zasiłku chorobowego ponad obowiązujący w roku limit 182 dni poprzez branie zwolnienia na różne choroby.

Takie działanie było możliwe dzięki zapisom w ustawie zasiłkowej, które uzależniają naliczanie okresu pobierania zasiłku od jednostki chorobowej.

Do tej pory jeżeli chory pomiędzy okresami choroby wystąpiłaby nawet jednodniowa przerwa, okres zasiłkowy liczony jest na nowo. Osoba, która we wrześniu chorowała na grypę i była na zwolnieniu 14 dni, w październiku złamała rękę - cały czas ma 182 dni L4. To jednak ma się zmienić.

Jak podaje portal money.pl jeśli przerwa pomiędzy kolejnymi niezdolnościami do pracy będzie wynosiła mniej niż 60 dni, to ZUS zsumuje zwolnienia do jednej puli 182 dni, bez względu na to, czego dotyczą.

Nowe przepisy mają obowiązywać dopiero od stycznia 2022 r., ale są skonstruowane tak, że w niektórych przypadkach osoby ubezpieczone, które zachorują na przełomie roku, a wcześniej chodziły często na L4, pomimo opłacania składki chorobowej, nie dostaną już zasiłku, bo “wyczerpie się” ich limit.

Zgodnie z nowymi przepisami, osoby w takiej sytuacji mogą wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne.

Andrzej Radzisław, ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych, partner w kancelarii Goźlińska Petryk i Wspólnicy i były prawnik ZUS, powiedział money.pl, że nie ma wątpliwości, iż w przepisach zasiłkowych jest luka, która spowoduje, że wiele osób może znaleźć się w sytuacji, że nie będą mieli środków do życia, bo nie dostaną ani wynagrodzenia, ani świadczenia z ZUS.

– Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który wyczerpał okres zasiłkowy, ale jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy. O okolicznościach uzasadniających przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego orzeka lekarz orzecznik ZUS – podał w komunikacie prasowym ZUS.