BiznesINFO.pl
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Chory może nie otrzymać zasiłku nawet jeśli jest ubezpieczony. Pozwolą na to nowe przepisy

12 Listopada 2021

Autor tekstu:

Joanna Leja

Nowa ustawa zasiłkowa, która zacznie obowiązywać od stycznia 2022 r., odbiera osobom ubezpieczonym prawo do skorzystania z chorobowego, jeżeli zachorują po nowym roku, a do tego często chodziły na L4 w bieżącym roku. Okresy zwolnień lekarskich z 2021 r. będą im się sumowały z tymi przyszłymi i jeśli przekroczą w sumie 182 dni, zostaną z niczym: bez zasiłku i bez wynagrodzenia.

Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu (osoba za którą odprowadzane są składki na ubezpieczenie chorobowe), który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego.

ZUS333

ZUS najpierw rozdał, teraz będzie zabierał. Coraz więcej spraw w sądach

CZYTAJ DALEJ

Nowe zapisy w ustawie zasiłkowej uniezależniają naliczanie okresu pobierania zasiłku od jednostki chorobowej. Chodzi o to, by skrócić proceder wydłużania sobie okres wypłaty zasiłku chorobowego ponad obowiązujący w roku limit 182 dni poprzez branie zwolnienia na różne choroby.

Takie działanie było możliwe dzięki zapisom w ustawie zasiłkowej, które uzależniają naliczanie okresu pobierania zasiłku od jednostki chorobowej.

pilne swiat (1)

PGNiG odkrył wielkie złoża ropy. Niedługo ruszy wydobycie

CZYTAJ DALEJ

Do tej pory jeżeli chory pomiędzy okresami choroby wystąpiłaby nawet jednodniowa przerwa, okres zasiłkowy liczony jest na nowo. Osoba, która we wrześniu chorowała na grypę i była na zwolnieniu 14 dni, w październiku złamała rękę - cały czas ma 182 dni L4. To jednak ma się zmienić.

Jak podaje portal money.pl jeśli przerwa pomiędzy kolejnymi niezdolnościami do pracy będzie wynosiła mniej niż 60 dni, to ZUS zsumuje zwolnienia do jednej puli 182 dni, bez względu na to, czego dotyczą.

Dużo chorujesz? Lepiej już pilnuj limitu

Nowe przepisy mają obowiązywać dopiero od stycznia 2022 r., ale są skonstruowane tak, że w niektórych przypadkach osoby ubezpieczone, które zachorują na przełomie roku, a wcześniej chodziły często na L4, pomimo opłacania składki chorobowej, nie dostaną już zasiłku, bo “wyczerpie się” ich limit.

Zgodnie z nowymi przepisami, osoby w takiej sytuacji mogą wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne.

Liczniki prądu do wymiany. Prezydent podpisał ustawę

Licznik prądu do wymiany, Duda podpisał ustawę. Obowiązek obejmie wszystkich, a koszt to 360 zł

CZYTAJ DALEJ

Andrzej Radzisław, ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych, partner w kancelarii Goźlińska Petryk i Wspólnicy i były prawnik ZUS, powiedział money.pl, że nie ma wątpliwości, iż w przepisach zasiłkowych jest luka, która spowoduje, że wiele osób może znaleźć się w sytuacji, że nie będą mieli środków do życia, bo nie dostaną ani wynagrodzenia, ani świadczenia z ZUS.

– Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który wyczerpał okres zasiłkowy, ale jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy. O okolicznościach uzasadniających przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego orzeka lekarz orzecznik ZUS – podał w komunikacie prasowym ZUS.

Tagi:

składki ZUSzasiłek chorobowyZasiłekZUS

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >