Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Średnio 8391 złotych z ZUS. Kto może otrzymać to świadczenie?
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 20.11.2023 22:55

Średnio 8391 złotych z ZUS. Kto może otrzymać to świadczenie?

pieniądze
Iberion

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca pieniądze w ramach odszkodowania za wypadek przy pracy. Im większy uszczerbek na zdrowiu, tym większa kwota nam przysługuje. Aby otrzymać świadczenie, należy złożyć wniosek i niezbędne dokumenty. Średnio zakład wypłaca 8391 złotych.

Jakie dokumenty są potrzebne do odszkodowania?

Na stronie ZUS-u możemy znaleźć informacje dotyczące dokumentów, które są niezbędne do otrzymania odszkodowania za wypadek przy pracy. Należy przygotować: wniosek o odszkodowanie, zaświadczenie o stanie zdrowia OL-9, protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy sporządzony przez pracodawcę lub karta wypadku, prawomocny wyrok sądu pracy, decyzja o stwierdzeniu choroby zawodowej wydana przez państwowego inspektora sanitarnego.

Znamy sobotnie wyniki Lotto. 52 osoby w Polsce wygrały duże sumy pieniędzy

Wysokość odszkodowania za wypadek przy pracy

ZUS wypłaca 1269 złotych za każdy procent uszczerbku na zdrowiu. Przykładowo, jeżeli dana osoba doznała uszczerbku w wysokości 5 proc., otrzyma 6345 złotych, jeśli 10 proc. - 12690 złotych i tak dalej. Decyzja wydawana jest w ciągu 14 dni.

Świadczenie nie zostanie przyznane, jeśli wypadek był spowodowany: przez naruszenie przepisów BHP, umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Nie otrzyma go także osoba, która podczas wypadku była w stanie nietrzeźwości.

Co zrobić w przypadku decyzji odmownej?

Jeśli ZUS nie rozpatrzy pozytywnie naszego wniosku o przyznanie odszkodowania, to przysługuje nam środek odwoławczy. Możemy takie odwołanie złożyć w przeciągu miesiąca od otrzymania decyzji. Należy zrobić to za pośrednictwem jednostki ZUS, która wydała decyzję odmowną. W przypadku decyzji pozytywnej, Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma 30 dni na wypłatę świadczenia.

Tagi: ZUS Pieniądze