Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Emerytura po zmarłym. Polacy często o pytają o jedną rzecz, ZUS stawia sprawę jasno
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 22.11.2023 11:32

Emerytura po zmarłym. Polacy często o pytają o jedną rzecz, ZUS stawia sprawę jasno

zus-legitymacja-emeryta
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Gdy emeryt lub rencista umiera, to prawo do wypłaty jego świadczenia ustaje. Jeśli listonosz przyniesie emeryturę osoby zmarłej, to domownicy nie powinni jej przyjmować – należy ją zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednocześnie jednak urzędnicy przypominają, że uprawniony członek rodziny ma prawo wnioskować o wypłatę tzw. niezrealizowanego świadczenia.

Niezrealizowane świadczenie. Polacy często pytają o jedną rzecz

Niezrealizowane świadczenie to po prostu emerytura lub renta za dany miesiąc, której zmarły nie mógł pobrać, bo w tym czasie nastąpił jego zgon. Mianem tym określa się również świadczenie, o które zmarły złożył wniosek, ale nie otrzymał decyzji w tej sprawie. To samo tyczy się również sytuacji, w której wnioskowano o ponowne ustalenie wysokości emerytury lub renty – należność przysługująca zmarłemu może zostać wypłacona właśnie w ramach niezrealizowanych świadczeń.

Często klienci nas dopytują, czy takie świadczenie przysługują za cały miesiąc, czy tylko za te dni w miesiącu, przed zgonem, wówczas odpowiadamy, że świadczenie należy się za dany miesiąc, w którym nastąpił. Przykładowo, jeśli zgon nastąpił 5 listopada, a termin wypłaty emerytury lub renty ustalony był na 25 listopada, to bliskim należy się za listopad tzw. niezrealizowane świadczenie, oczywiście po spełnieniu warunków i złożeniu odpowiedniego wniosku do ZUS – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim, w informacji nadesłanej do redakcji Biznesinfo.

Nawet 230 zł dodatku dla konkretnej grupy emerytów. Można go dostawać dożywotnio ZUS przypomina, nowy obowiązek dotyczy wielu. Na formalności masz tylko 14 dni

Emerytura po zmarłym. Kto może ją dostać?

Pierwszymi osobami, które mogą ubiegać się o wypłatę niezrealizowanego świadczenia, są: mąż/żona lub dzieci zmarłego, które z nim zamieszkiwały. W drugiej kolejności są małżonkowie i dzieci, które nie prowadziły ze zmarłym gospodarstwa domowego. Natomiast w trzeciej grupie znajdują się inni członkowie rodziny uprawnieni do renty rodzinnej lub osoby, które utrzymywały zmarłego. Chodzi w tym przypadku m.in. o rodzeństwo i rodziców.

W ZUS trzeba przedstawić kilka dokumentów

Aby otrzymać pieniądze, konieczne jest złożenie wniosku ENS – znajdziemy go zarówno na stronie internetowej ZUS, jak i w każdej placówce stacjonarnej. Mamy na to 12 miesięcy od dnia śmierci osoby. Bardzo ważne jest dopilnowanie terminu – później roszczenia o wypłatę niezrealizowanych świadczeń wygasają. Więcej czasu można uzyskać tylko po złożeniu wniosku o dalsze prowadzenie postępowania w tej sprawie.

Urzędnikom musimy dostarczyć też komplet dokumentów: odpis aktu zgonu, odpisy aktów urodzenia i zawarcia małżeństwa oraz dowody potwierdzające, że gospodarstwo domowe prowadziliśmy wraz ze zmarłym lub że odpowiadaliśmy za jego utrzymywanie.