Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nawet 230 zł dodatku dla konkretnej grupy emerytów. Można go dostawać dożywotnio
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 22.11.2023 10:15

Nawet 230 zł dodatku dla konkretnej grupy emerytów. Można go dostawać dożywotnio

emeryt-pieniadze-gotowka-koszty
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Sytuacja finansowa wielu polskich emerytów nie należy do najlepszych. Niskie świadczenia pozwalają pokryć koszty jedynie podstawowych potrzeb, a nieraz i z tym bywa ciężko. Wybrani seniorzy mogą jednak ubiegać się o wypłatę różnych dodatków. Jest też grupa emerytów, która ma prawo otrzymać dodatkowe 230 zł miesięcznie z tytułu pracy w dwóch konkretnych zawodach. Poniżej wyjaśniamy, jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać te pieniądze.

230 zł miesięcznie. Kto może otrzymać to świadczenie?

W naszym systemie socjalnym figurują różne dodatki finansowe przeznaczone dla mniej lub bardziej licznych grup seniorów. Jednym z nich jest świadczenie ratownicze, które przysługuje emerytowanym pracownikom ochotniczej straży pożarnej lub ratownictwa górskiego (z TOPR lub GOPR). Z początkiem marca kwotę tego miesięcznego świadczenia podniesiono z 200 do 230 zł. W skali roku jest to prawie 3 tys. zł. Pieniądze te nie należą się jednak każdemu, kto przez krótki czas był w OSP czy ratownictwie górskim.

Trzeba bowiem spełnić warunki dotyczące odpowiedniego stażu pracy i udziału w akcjach lub działaniach ratowniczych. W przypadku mężczyzn mówimy o okresie 25 lat. Dla kobiet jest on nieco niższy i wynosi 20 lat. Przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat.

Proces przyznawania świadczeń jest procesem ciągłym, mającym na celu uhonorowanie wieloletniej działalności druhów OSP na rzecz lokalnych społeczności. W okresie od 01.01.2023 r. – 30.06.2023 r. Komendy Powiatowe/Miejskie PSP przyznały w formie decyzji 10 332 świadczeń ratowniczych, o które wnioskowali druhowie OSP – przekazała Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

Od czwartku w Lidlu. Nowa oferta na Black Week, czas jest ograniczony ZUS przypomina, nowy obowiązek dotyczy wielu. Na formalności masz tylko 14 dni

Świadczenie ratownicze jest wypłacane na wniosek

Świadczenie ratownicze nie jest przyznawane z urzędu. Konieczne jest złożenie wniosku, ale nie do ZUS, tylko do komendanta powiatowego (miejskiego) PSP. Jeśli senior dostanie pozytywną decyzję, pieniądze będą mu wypłacane aż do śmierci, bez względu na wysokość jego emerytury. Otrzyma je w terminie do 15. dnia każdego miesiąca kalendarzowego. Wypłatą zajmuje się Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA. 

Co jeszcze warto wiedzieć?

Wraz z wnioskiem o przyznanie świadczenia trzeba przedstawić też dowód bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych. Od 1 stycznia 2022 roku (czyli od wprowadzenia w życie ustawy o ochotniczych strażach pożarnych) jest to dokumentacja prowadzona przez Państwową Straż Pożarną; a za okres od 1 stycznia 2012 roku do 31 grudnia 2021 roku – dokumentacja prowadzona przez PSP lub pisemne oświadczenie trzech świadków.

Problemem w przypadku potwierdzenia udziału w działaniach ratowniczych przed 31 grudnia 2011 roku był wymóg złożenia oświadczenia przynajmniej jednej osoby pełniącej w tamtym okresie funkcje publiczne. “Spotykałem druhów powyżej 80-90 lat, którym trudno jest znaleźć takich świadków” – wyjaśniał na łamach PAP Paweł Hreniak z PiS, przedstawiciel wnioskodawców projektu nowelizacji ustawy o OSP. Wspomniany wymóg został już zniesiony.