Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > ZUS przypomina, nowy obowiązek dotyczy wielu. Na formalności masz tylko 14 dni
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 22.11.2023 07:38

ZUS przypomina, nowy obowiązek dotyczy wielu. Na formalności masz tylko 14 dni

zus-list-dlonie
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o nowym obowiązku. Dopiero od tego roku płatnicy składek muszą posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych PUE ZUS. Na dopełnienie formalności mają 14 dni, licząc od momentu rozpoczęcia swojej działalności. Jeśli takiego profilu nie założą, wówczas ZUS weźmie sprawy w swoje ręce.

ZUS przypomina o nowym obowiązku dla przedsiębiorców

Prowadzenie własnej firmy wiąże się z wieloma obowiązkami – niewątpliwie, bez odpowiedniego ich rozplanowania, można się łatwo pogubić i o czymś zapomnieć. Dlatego ZUS sam skierował do tegorocznych przedsiębiorców przypomnienie o obowiązku posiadania profilu na Platformie PUE ZUS. Wcześniej czegoś takiego nie było.

Warto pamiętać o tym, że profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS zakładany jest zawsze dla osoby fizycznej. Dlatego też płatnik składek, jako osoba fizyczna, może założyć profil dla siebie lub udzielić pełnomocnictwa innej osobie (np. księgowej lub pracownikowi biura rachunkowego). Przedsiębiorcom, którzy prowadzą działalność jako osoba fizyczna, system automatycznie przypisze rolę płatnik do konta PUE ZUS, gdy dane w zakładanym profilu będą takie same jak te, które były podane w zgłoszeniu płatnika składek (np. NIP, PESEL) – informuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim, w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo.

Rzeczniczka dodaje, że płatnik składek – osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej – musi działać przez ustawowych bądź statutowych przedstawicieli. Możliwe jest również udzielenie pełnomocnictwa swojemu pracownikowi lub pracownikowi biura rachunkowego.

Te seniorki mogą dostać wyższą emeryturę. Niektóre muszą jednak złożyć wniosek Miliardy euro z KPO dla Polski. Właśnie zapadła przełomowa decyzja Komisji Europejskiej

Profil na PUE ZUS. Jakie niesie za sobą korzyści?

Przede wszystkim ułatwia załatwianie spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi. Przedsiębiorcy mogą składać wnioski do ZUS oraz tworzyć elektroniczne dokumenty z danymi z ZUS i przekazywać je bankom, urzędom oraz innym instytucjom, kontrolować stan swoich rozliczeń z Zakładem, monitorować zwolnienia lekarskie swoich pracowników i korzystać z bezpłatnej aplikacji ePłatnik przeznaczonej do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych.

Co w sytuacji, gdy płatnik składek nie dopełni obowiązku w ZUS?

Osoby, które w tym roku wkraczają na biznesową ścieżkę, mają 14 dni – od momentu założenia swojej działalności – na utworzenie profilu płatnika składek. Jeśli nie zrobią tego w tym terminie, ZUS… zrobi to za nich. W takim przypadku konieczne jest jednak dokończenie procesu rejestracji.

Aby móc się zalogować na swoje konto płatnika na PUE ZUS, trzeba uzyskać dane do logowania – login PUE oraz jednorazowe hasło. Taką informację można uzyskać podczas wizyty w placówce ZUS lub podczas e-wizyty (po potwierdzeniu swojej tożsamości). Następnie trzeba się zalogować do PUE ZUS, uzupełnić brakujące dane i ustawić nowe hasło. Dlatego lepiej zrobić to samodzielnie, bo wówczas wszystkie dane niezbędne do korzystania z profilu mamy od razu – tłumaczy nam Beata Kopczyńska.