Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Te seniorki mogą dostać wyższą emeryturę. Niektóre muszą jednak złożyć wniosek
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 21.11.2023 14:40

Te seniorki mogą dostać wyższą emeryturę. Niektóre muszą jednak złożyć wniosek

seniorki-babcie-spacer-emerytki
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Obecnie już ponad 6 mln osób dostaje co miesiąc emeryturę z ZUS. W wielu przypadkach są to niskie świadczenia, które ledwo wystarczają na pokrycie kosztów codziennego utrzymania, zakup jedzenia i leków. Dlatego część seniorek ucieszy informacja, że w ich przypadku możliwe jest przeliczenie emerytury po raz drugi. W efekcie dostaną na konto więcej pieniędzy. Kto dokładnie i w jaki sposób może skorzystać z tej opcji?

Wyższe emerytury dla konkretnej grupy kobiet

Kobiety, które przeszły lub przejdą na emeryturę po ukończeniu wieku emerytalnego (czyli 60 lat), a były członkami OFE, mogą otrzymać z ZUS więcej pieniędzy. Wszystko dlatego, że urzędnicy policzą ich świadczenia dwa razy – pierwszy w momencie złożenia wniosku o emeryturę, a drugi – po ukończeniu wieku emerytalnego dla mężczyzn (aktualnie wynosi on 65 lat). Od tych urodzin będą one dostawać emerytury w takiej wysokości, jakby wykonywały obowiązki zawodowe 5 lat dłużej. Czy to zawsze nastąpi z automatu?

Otóż seniorki, które były członkami OFE i nabyły uprawnienia emerytalne od 1 października 2017 r., nie muszą składać do ZUS żadnego wniosku. Jeśli jednak przeszły na emeryturę przed tym terminem – wówczas mężczyźni pracowali dłużej – to mogą same wnioskować o ponowne przeliczenie swojego świadczenia. Na łamach “Rzeczpospolitej” czytamy, że dotyczy to kobiet urodzonych w okresie od 1 kwietnia 1957 roku do 30 września 1957 roku.

Te panie muszą wypełnić i złożyć u nas wniosek ERPO. W tej grupie kobiet wydłużony wiek emerytalny przewidziany dla mężczyzn niektóre z nich osiągną już we wrześniu 2023 roku – wyjaśnia w rozmowie z “Rz” Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Miliardy euro z KPO dla Polski. Właśnie zapadła przełomowa decyzja Komisji Europejskiej Inna cena w sklepie przy kasie, inna na półce. Co robić? Przepisy mówią jasno

Okresowa emerytura kapitałowa. Jak to działa?

Złożyć wniosek w ZUS mogą również te kobiety, które pobierają rentę rodzinną po zmarłym małżonku wraz z okresową emeryturą kapitałową. Świadczenie to przysługuje paniom urodzonym po 31 grudnia 1948 roku, które ukończyły 60. rok życia, należą do OFE, mają ustalone prawo do emerytury na nowych zasadach, a na ich subkoncie w ZUS znajduje się kwota równa lub wyższa od dwudziestokrotności dodatku pielęgnacyjnego (od 1 marca br. do 29 lutego 2024 roku jest to 5887,80 zł (20 x 294,39 zł)).

W momencie gdy kobieta pobierająca taką emeryturę osiągnie właściwy mężczyznom powszechny wiek emerytalny, to emerytura jest przeliczana automatycznie, bez odliczania pobranych emerytur z głównego konta w ZUS, a jedynie z subkonta. W efekcie kobieta, która przeszła na emeryturę w wieku 60 lat, a skończy 65 lat, po ponownym przeliczeniu przez ZUS będzie miała w zależności od rocznika, emeryturę wyższą o 40-60 proc. – wyjaśniał w ubiegłym roku, w rozmowie z “Rz”, Tomasz Lasocki, ekspert w dziedzinie ubezpieczeń społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Zastanawiasz się, jaką wysoką będziesz miał emeryturę? ZUS odpowiada

Gdy osoba czynna zawodowo pyta mnie, jaką będzie miała w przyszłości emeryturę wtedy odpowiadam, że taką, jaką sobie wypracuje. Kiedy składamy wniosek o emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego wtedy kwota, jaką zgromadziliśmy na indywidualnym koncie emerytalnym jest dzielona przez ilość miesięcy naszego dalszego życia - tłumaczy Iwona Kowalska-Matis na łamach portalu prawo.pl. Dodaje, że zasada ZUS jest prosta – im dłużej ktoś pracuje, tym wyższe będzie jego świadczenie.