Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ważna informacja z ZUS. Te błędy mogą znacząco obniżyć emeryturę
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 21.11.2023 17:25

Ważna informacja z ZUS. Te błędy mogą znacząco obniżyć emeryturę

Pieniądze na stole
Pixabay/pasja1000

Obniżenie emerytury jest zjawiskiem, którego obawiają się wszyscy emeryci bez względu na otrzymywaną kwotę. W pewnych okolicznościach może jednak dojść do tego, że świadczenie pójdzie w dół - wystarczy bowiem popełnić konkretne błędy, przed czym ostrzega nawet sam ZUS.

Wysokość emerytury

Każdego roku marzec jest miesiącem, na który oczekuje wielu seniorów. Wtedy bowiem przeprowadzana jest waloryzacja emerytur i rent - po tegorocznej podwyżce kwota minimalna wynosi ona 1588,44 zł brutto, co w przeliczeniu na rękę wynosi 1445,48 zł.

Jednakże, oprócz podwyżek możliwe są również obniżki świadczeń emerytalnych. Jest to co prawda mało prawdopodobne, jednak ostrzega przed tym nawet sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Niepokojące słowa o trzynastej i czternastej emeryturze. "Nie powinny mieć miejsca"

Możliwe obniżenie emerytury

Jak donosi serwis biznes.interia.pl, wystarczy popełnić jeden błąd, aby ZUS obniżył wysokość wypłacanego co miesiąc świadczenia. Co gorsza, działania przed którymi przestrzega Zakład można przeprowadzić nieświadomie - i dopiero po latach zorientować się w swoim błędzie.

Na obniżenie emerytury mają wpływ trzy błędy, które są popełniane podczas aktywności zawodowej. ZUS przestrzega przed tym, aby w pracy nie przebywać cały czas na bezpłatnych urlopach lub zwolnieniach lekarskich oraz pracować na umowie z wyłączeniem umowy o dzieło - w tym przypadku nie są odprowadzane składki.

Perspektywy zwiększenia świadczenia

Jednocześnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych uspokaja, że nie trzeba czekać na waloryzację emerytur, aby zwiększyć swoje świadczenie. Z wypowiedzi rzeczniczki dolnośląskiego ZUS Iwony Kowalskiej-Matis dla biznes.interia.pl wynika, że historie o rekordowych wysokościach emerytur - zarówno niskich, jak i wysokich - są wystarczającym dowodem na sens pracy.

Podwyższenie emerytury jest możliwe w bardzo prosty sposób - wystarczy dłużej pracować. Sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza chętnych do pracy po przekroczeniu wieku emerytalnego. Nawet waloryzacja nie zapewni bowiem takiej podwyżki, jak przedłużenie aktywności zawodowej.

źródło: biznes.interia.pl