Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ogromne rekompensaty dla wielu emerytów. Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 17.11.2023 16:21

Ogromne rekompensaty dla wielu emerytów. Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie

pieniądze
Pixabay

W środę 15 listopada Trybunał Konstytucyjny ogłosił, że rząd będzie musiał seniorom rekompensaty za emerytury czerwcowe. Mogą się ich spodziewać ci, którzy w latach 2009-2019 przeszli na emeryturę w czerwcu. Dla budżetu państwa będzie to ogromny wydatek.

Problem emerytur czerwcowych

Problem związany z emeryturami czerwcowymi dotyczy seniorów od 2009 roku. Osoby, które przechodziły na emeryturę właśnie w tym miesiącu, otrzymały jedynie waloryzację roczną, a wszyscy inni mieli jeszcze dodatkowo waloryzację kwartalną. Przez to pobierały świadczenia niższe o nawet 200-300 złotych. Ostatnio tą sprawą zajął się Trybunał Konstytucyjny.

Nie zrobisz przelewu, nie zapłacisz kartą, nie wypłacisz pieniędzy. Koniecznie przygotuj gotówkę

Wyrok TK w sprawie emerytur czerwcowych

15 listopada zapadł wyrok Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie. - Sposób naliczania tzw. emerytur czerwcowych jest niezgodny z konstytucją - orzekł TK w środę. Sędzia sprawozdawca Piotr Pszczółkowski podczas wygłaszania uzasadnienia podkreślił, że z punktu widzenia ustawy zasadniczej niedopuszczalne jest dzielenie świadczeniobiorców ze względu na rok, w którym zdecydowali się przejść na emeryturę. 

Jakie rekompensaty otrzymają emeryci?

Wyrok TK będzie wiązał się z tym, że rząd będzie musiał znaleźć dodatkowe środki na rekompensaty dla seniorów. Bazując na dostępnych wyliczeniach można szacować, że te zwroty mogą wynieść mogą wynieść nawet od 12 do blisko 50 tys. złotych, a kwota będzie zależała od tego, w którym roku dana osoba przeszła na emeryturę.  Aby jednak doszło do wypłat, rząd będzie musiał zmienić przepisy regulujące zasady, na podstawie których seniorzy mogliby otrzymać rekompensatę. 

Tagi: emerytury ZUS