Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję. Będą rekompensaty dla wielu emerytów. Jak uzyskać wyższe świadczenia?
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 19.11.2023 13:16

Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję. Będą rekompensaty dla wielu emerytów. Jak uzyskać wyższe świadczenia?

Pieniądze w portfelu
Iberion

Ostatnie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego dotyczące waloryzacji emerytur dla części osób spowodowało niemałe zamieszanie. Jak bowiem należy się starać o poprawę wysokości świadczeń? Co zrobić, jeżeli Zakład Ubezpieczeń Społecznych odrzuci wniosek?

Przełomowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego

15 listopada był przełomowym dniem dla wielu seniorów. Jak bowiem podaje serwis tvn24.pl, Trybunał Konstytucyjny wydał tego dnia orzeczenie uznające waloryzację świadczeń emerytów za niezgodne z konstytucją. Chodzi konkretnie o te osoby, które w latach 2009-2019 przechodziły na emeryturę w miesiącu czerwcu.

Problem dotyczył nierówności powodowanej przez złożenie wniosku o emeryturę właśnie w czerwcu. Efektem takiej daty złożenia dokumentu była niższa kwota emerytury w porównaniu z innymi miesiącami roku.

Wypłata pieniędzy z OFE przed emeryturą. Wyjaśniamy, co można zrobić

Czerwcowe emerytury. Droga do wyższych świadczeń

Orzeczenie jest określane mianem przełomowego - i całkowicie zasłużenie. Liczba osób w Polsce, które mogą skorzystać z otwartej przez środowe orzeczenie drogi, sięga nawet 100 tys.

Według wypowiedzi Andrzeja Radzisława z kancelarii Goźlińska Petryk & Wspólnicy cytowanej przez tvn24.pl, emeryci których dotyczy orzeczenie mogą składać wnioski do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o ponowne przeliczenie emerytury. Podłożem są “nowe okoliczności” o których wspomina artykuł 114 ustawy o emeryturach i rentach - a do tego grona zalicza się orzeczenie TK.

Rekompensaty dla emerytów. ZUS odmawia - co robić?

Zdaniem Andrzeja Radzisława, Zakład Ubezpieczeń Społecznych niekoniecznie może wydać decyzję pozytywną. Jedną z dróg jest oczekiwanie na nowe przepisy lub informacje z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, ale odmowa cały czas wchodzi w grę. Jeżeli jednak wnioskodawca otrzyma odpowiedź negatywną, wtedy może pójść ze sprawą do sądu i powołać się na wspomniany artykuł.

Sam ZUS, jak wynika ze słów rzecznika Pawła Żebrowskiego przytaczanych przez tvn24.pl, doradza emerytom składanie wniosków o emeryturę miesiąc później - czyli w lipcu. Sam koszt ponownego przeliczenia świadczeń wyniósłby nawet 280 mln zł rocznie.

źródło: tvn24.pl