Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nadchodzi waloryzacja dodatków dla emerytów. Wiadomo, ile wyniosą podwyżki
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 16.11.2023 22:04

Nadchodzi waloryzacja dodatków dla emerytów. Wiadomo, ile wyniosą podwyżki

Seniorzy
Pixabay

Dodatki dla emerytów i rencistów, takie jak świadczenie pielęgnacyjne czy dodatek kombatancki podlegają waloryzacji, podobnie jak emerytury. O ile mogą wzrosnąć takie świadczenia w 2024 roku?

Wskaźnik waloryzacji emerytur

Waloryzacja emerytur i rent zależy od podwyżek cen produktów, które najczęściej kupują emeryci oraz od podwyżek pracowników, które nie powinny wynosić więcej niż 20 proc. realnego wzrostu płac. Seniorzy co roku liczą na waloryzację świadczeń emerytalnych, która chociaż częściowo pomaga rozwiązywać ich problemy związane z wysokimi cenami w sklepach czy aptekach.

Od stycznia nowy podatek. Boją się go wszystkie branże

Nowa waloryzacja dodatków dla emerytów

Waloryzacja obejmuje także różne dodatki do emerytur, które przysługują seniorom z ZUS. Należą się one na przykład kombatantom, osobom prowadzącym tajne nauczanie czy chociażby osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR. Niepełnosprawnym seniorom przysługuje także specjalne świadczenie, czyli dodatek pielęgnacyjny.

O ile wzrosną dodatki dla emerytów?

Jak więc będzie wyglądała waloryzacja dodatków do emerytur i na jaką podwyżkę można liczyć? Jeśli przykładowo senior otrzymywał dodatek kombatancki w wysokości 294,39 zł, to po waloryzacji będzie mógł liczyć na kwotę 319,88 zł.  Osoba, która pobierała dodatek do renty inwalidy wojennego w wysokości 1127,12 zł, po podwyżce otrzyma 1224,73 zł.