Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Fiskus zwraca emerytom pieniądze. W grze spore sumy
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 18.11.2023 09:51

Fiskus zwraca emerytom pieniądze. W grze spore sumy

Emerytury seniorów
BiznesINFO

Koniec roku oznacza kolejny okres rozliczeń z fiskusem. Wiele osób było zaskoczonych zwrotami podatku za 2022 rok, w tym także seniorzy. Na zwrot jakich sum za rok bieżący mogą liczyć emeryci?

PIT już za rogiem

Do końca roku kalendarzowego pozostało jedynie nieco ponad 40 dni. Oznacza to, że wielkimi krokami zbliża się zamknięcie roku fiskalnego 2023 i start procedur rozliczeniowych z urzędami skarbowymi.

Jak przypomina portal fakt.pl, rozliczenia za zeszły rok zaskoczyły wiele osób w kontekście zwróconych sum pieniędzy. Było to spowodowane zmianami prawnymi wprowadzonymi przez Polski Ład. Jedną z grup, które cieszyły się z niespodzianki, byli oczywiście seniorzy - czy podobnie będzie i w tym roku?

Od stycznia nowy podatek. Boją się go wszystkie branże

Zwroty podatku dla seniorów

Najwięcej powodów do zadowolenia będą mieli ci seniorzy, których świadczenie emerytalne będzie poniżej kwoty 30 tys. zł rocznie. Z wypowiedzi dr Antoniego Kolka z Instytutu Emerytalnego dla fakt.pl wynika, że pierwsze przelewy od fiskusa mają trafić do emerytów jeszcze w połowie lutego.

Ma to również znaczenie w kontekście 13. i 14. emerytury. Tegoroczne wypłaty netto były bowiem niższe ze względu na doliczenie zaliczki na podatek dochodowy. Na zwroty mogą liczyć beneficjenci najniższych emerytur, tj. do kwoty 2500 zł.

Jak senior ma rozliczyć PIT?

Jeżeli chodzi o rozliczenie z fiskusem, emeryci są w bardzo komfortowej sytuacji. Skarbówka generuje bowiem zeznania podatkowe za nich; wstępnie rozliczoną deklarację trzeba jedynie zaakceptować w usłudze Twój e-PIT. Brak zmian w momencie upłynięcia terminu oznacza automatyczną akceptację zeznania.

Im szybciej zeznanie zostanie złożone, tym szybciej nastąpi zwrot pieniędzy z podatku. W przypadku wersji papierowej czas oczekiwania wynosi 3 miesiące, zaś przez Twój e-PIT - tylko 45 dni. Warto zatem zalogować się do systemu Ministerstwa Finansów i zaakceptować wstępne rozliczenie jak najszybciej.

źródło: fakt.pl