Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nawet 2000 złotych w ramach nowego bonu? Wiele Polaków może skorzystać
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 16.11.2023 17:14

Nawet 2000 złotych w ramach nowego bonu? Wiele Polaków może skorzystać

Pieniądze
Iberion

Przedstawiciele ostatnio podpisanej koalicji prowadzą rozmowy na temat wprowadzenia nowego bonu opiekuńczego. Ostatnio posłanka Lewicy Katarzyna Kotula wyjawiła, że taka forma wsparcia objęłaby opiekunów osób niepełnosprawnych lub seniorów. Ile może wynieść takie świadczenie?

Posłanka Lewicy o świadczeniach prorodzonnych

Jakiś czas temu posłanka Lewicy Katarzyna Kotula podczas rozmowy z PAP powiedziała, co sądzi o świadczeniach prorodzinnych. - One nie tylko zostają, ale ja jestem ich gorącą zwolenniczką. Nie wiem jak z Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym, bo myślę, że to jest dobry moment, żeby zbadać jego skuteczność, czy działa, a jeśli nie działa, to dlaczego. Być może jest jakiś mechanizm, który moglibyśmy wdrożyć, żeby ten program działał lepiej - przekazała PAP Katarzyna Kotula.

Od stycznia nowy podatek. Boją się go wszystkie branże

Powstanie nowy bon?

Pewne jest, że od 1 stycznia 2024 roku wejdzie w życie nowe świadczenie wspierające. O jego wysokości będzie między innymi decydować zdolność danej osoby do samodzielnego wykonywania określonych czynności, zadań związanych z codziennym funkcjonowaniem czy też jej wiek. Okazuje się, że koalicja myśli nad kolejnymi formami wsparcia i nie jest wykluczone, że powstanie nowy bon.

Ile może wynieść nowy bon?

Katarzyna Kotula wspomniała również o tym, że wraz z Koalicją Obywatelską prowadzą rozmowy na temat wdrożenia nowego bonu opiekuńczego. - Z Koalicją Obywatelską rozmawiamy o różnych propozycjach jakiegoś bonu opiekuńczego dla osoby, która opiekuje się niepełnosprawnym bliskim - mówiła posłanka Lewicy.

- Odciążymy pracujących opiekunów osób niesamodzielnych. Wprowadzimy Bon Opiekuńczy w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia dla aktywnych zawodowo opiekunów - czytamy w pakiecie 100 konkretów KO. Jeżeli takie świadczenie zacznie obowiązywać w 2024 roku, to od lipca pracujący opiekunowie otrzymają nawet 2150 złotych.