Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nowa kwota wolna od podatku. Wiadomo, kto najbardziej skorzysta
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 23.11.2023 21:54

Nowa kwota wolna od podatku. Wiadomo, kto najbardziej skorzysta

pieniądze
Iberion

Koalicja Obywatelska przed wyborami zapowiadała pewne modyfikacje w podatkach. Proponowano podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych. Kto najbardziej skorzysta, jeśli taka zmiana wejdzie w życie?

Propozycje podniesienia kwoty wolnej od podatku

W 2022 roku w ramach Polskiego Ładu kwota wolna od podatku wzrosła z 8 tys. złotych do 30 tys. złotych. Przed wyborami parlamentarnymi Koalicja Obywatelska w swoich postulatach proponowała podwyższenie tej kwoty do 60 tys. złotych. Szacuje się, że taka zmiana będzie kosztowała sektor finansów publicznych 35 mld zł, a ustawa ma wejść w życie już 1 stycznia 2024 roku.

Zbliża się graniczna data dla wielu Polaków. Urzędnicy czekają na wpłaty i dokumenty

Kto skorzysta z podniesienia kwoty wolnej od podatku?

Jeśli taka zmiana wejdzie w życie, to osoby zarabiające minimalne wynagrodzenie nie zapłacą podatku. Chodzi o to, że dochód miesięczny nie przekraczający 5 tys. zł brutto będzie zupełnie zwolniony z podatku. Według ekspertów na podniesieniu tej kwoty do 60 tys. zł zyskają wszyscy, ale najbardziej ci, którzy otrzymują wynagrodzenia od 6 tys. zł brutto w górę. Takim osobom w portfelu zostałoby 3,6 tys. zł więcej niż obecnie.

Ekspertka o podniesieniu kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł

Okazuje się, że taką samą kwotę zaoszczędziliby ci, którzy zarabiają 6 tys. zł brutto, a także osoby otrzymujące wynagrodzenia w wysokości 11 tys. zł. Ekspertka tłumaczy, z czego to wynika. - Do kwoty 6 tys. zł brutto skumulowana podstawa opodatkowania nie przekracza kwoty wolnej. Przy 6 tys. zł brutto wynosi ona 59 124 zł. Zaliczka na podatek dochodowy wynosi zaś 0 zł. Wynagrodzenie jest pomniejszane wyłącznie o składki na ZUS i składkę zdrowotną. Składka zdrowotna wynosi 466 zł - tłumaczy Małgorzata Samborska, partner i doradca podatkowy w Grant Thornton.

Tagi: Podatki