Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Zbliża się graniczna data dla wielu Polaków. Urzędnicy czekają na wpłaty i dokumenty
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 23.11.2023 10:48

Zbliża się graniczna data dla wielu Polaków. Urzędnicy czekają na wpłaty i dokumenty

kalendarz-długopis-terminy-telefon
Biznesinfo

Końcówka roku to dla wielu intensywny czas, nie tylko w pracy – rozliczenia, analizy i cele na kolejny rok, ale i w życiu prywatnym – przedświąteczne przygotowania, uporządkowywanie bieżących spraw i snucie planów na przyszłość. W gąszczu różnych obowiązków można się łatwo pogubić, dlatego “Fakt” przypomina, że już za kilka dni mija termin złożenia konkretnych deklaracji podatkowych w Urzędzie Skarbowym. Co więcej, urzędnicy czekają też na wpłatę kilku podatków.

To graniczna data dla wielu formalności

Na rządowych stronach możemy przeczytać, że w poniedziałek 27 listopada mija termin dopełnienia różnych formalności. Chodzi m.in. o zapłatę podatku akcyzowego oraz złożenie deklaracji w jego sprawie: AKC-4/AKC-4zo, AKC-EN, AKC-ST/AKC-STn, AKC-WG i AKC-WW.

Fiskus przypomina, że do tego dnia trzeba uiścić też podatek od sprzedaży detalicznej, od wydobycia niektórych kopalin, a także podatek od niektórych instytucji finansowych. Na samych wpłatach sprawa się nie kończy. Podatnicy muszą dostarczyć również deklaracje dotyczące podatku od niektórych instytucji finansowych FIN-1 i podatku od wydobycia niektórych kopalin P-KOP/MS lub P-KOP/RG.

ZUS przypomina, nowy obowiązek dotyczy wielu. Na formalności masz tylko 14 dni Od czwartku w Lidlu. Nowa oferta na Black Week, czas jest ograniczony

Trzeba też zapłacić VAT

W poniedziałek przypada również termin opłacenia należnego VAT-u i wysyłki pliku JPK. Urzędnicy będą czekali również na następujące deklaracje w zakresie podatku od towarów i usług VAT-12, VAT-13, VAT-27, VAT-8, VAT-9M, VAT-UE.

“Fakt” ostrzega, że przegapienie terminu 27 listopada może rzucić na podatnika podejrzenie, iż ten próbuje oszukać skarbówkę. W takiej sytuacji może zostać nałożona kara finansowa.

Kalendarz przedsiębiorcy na grudzień

Przy okazji przypominamy, jakie ważne daty czekają przedsiębiorców w kolejnym miesiącu:

  • 7 grudnia – termin zapłaty podatku na karcie podatkowej,
  • 15 grudnia – mija czas na zapłacenie ZUS dla płatników mających osobowość prawną,
  • 20 grudnia – kilka spraw do ogarnięcia, począwszy od ZUS-u – własnego i pracowników, poza tym zapłata podatku dochodowego, ryczałtu i CIT-u dla spółek,
  • 27 grudnia – opłata należnego VAT i wysyłka pliku JPK,
  • 28 grudnia – czas na opłacenie podatku na karcie podatkowej za grudzień – dzięki temu kolejna taka opłata będzie miała miejsce dopiero w lutym,
  • 31 grudnia – do tego dnia trzeba przeprowadzić remanent.