Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Czas tylko do 30 listopada. Nie złożysz wniosku, pieniądze przepadną
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 21.11.2023 17:17

Czas tylko do 30 listopada. Nie złożysz wniosku, pieniądze przepadną

zus-list-pieniadze-dlon
Biznesinfo

W wielu przypadkach początek roku szkolnego oznacza konieczność zorganizowania życia rodzinnego “na nowo”. Natłok obowiązków, prywatnych i zawodowych, może sprawić, że zapomnimy o szansie na specjalne świadczenie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Urzędnicy przypominają, że na złożenie wniosku o dodatkowe 300 zł mamy czas tylko do końca listopada.

ZUS apeluje: rodzicu, sprawdź, czy złożyłeś wniosek

Rodzicu, sprawdź, czy złożyłeś wniosek o świadczenie „Dobry Start”. Jeśli nie – to ostatni dzwonek na otrzymanie pieniędzy na wyprawkę szkolną. Elektroniczny wniosek do ZUS można wysłać do końca listopada. Jeśli się spóźnisz – pieniądze przepadną – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo.

Rzeczniczka dodaje, że większość rodziców i opiekunów prawnych złożyło wnioski o dodatkowe świadczenie i otrzymało je już na rachunek bankowy. Ci, którzy z jakichś powodów formalności nie dopełnili, wciąż mogą pieniądze otrzymać. W tym celu należy złożyć wniosek przez aplikację mZUS, Platformę Usług Elektronicznych PUE ZUS, bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia. Podając swoje dane osobowe, dane dziecka i numer konta, dobrze jest się upewnić, że wniosek wypełniliśmy prawidłowo – najczęściej popełnianym błędem jest bowiem niewłaściwy numer konta. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że dodatkowe 300 zł możemy otrzymać dopiero w przyszłym roku. ZUS ma bowiem dwa miesiące na wypłatę świadczenia, licząc od dnia złożenia wniosku wraz z dokumentami.

Wydał 12,50 zł i stał się milionerem. Wielka wygrana w Eurojackpot w Poznaniu Nadchodzą duże zmiany w ważnym zasiłku. Dotkną milionów Polaków

Dodatkowe 300 zł na dziecko. Jak działa program “Dobry Start”?

Świadczenie z programu „Dobry Start” jest wypłacane raz w roku na uczniów do 20. roku życia, a jeśli mają orzeczoną niepełnosprawność, to do ukończenia 24. roku życia. Pieniądze z tego tytułu mogą otrzymać też uczniowie szkół policealnych lub szkół dla dorosłych. Program nie obejmuje za to ani studentów, ani dzieci realizujących roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu czy w tzw. „zerówce” prowadzonej w szkole.

Jednorazowe ​​300 zł można wydać m.in. na zakup podręczników, zeszytów, sprzętów, ogólnie rzecz biorąc wszystkiego, co może się przydać dziecku do nauki. Nikt jednak w żaden sposób nie weryfikuje, na co faktycznie rodzic przeznaczy te pieniądze.

Ile pieniędzy ZUS wypłacił w tym roku?

Z ostatnich danych wynika, że w tym roku Polacy złożyli już 3 273 027 wniosków po wyprawkę szkolną. W efekcie ZUS wypłacił ponad 1 mld 357 mln zł (w samym województwie śląskim przeszło 154 mln zł).