Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Sąsiedzi wysyłają zdjęcia i donoszą do ZUS. Można nawet stracić świadczenie
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 23.11.2023 16:19

Sąsiedzi wysyłają zdjęcia i donoszą do ZUS. Można nawet stracić świadczenie

koperta ZUS
BiznesINFO

ZUS coraz częściej decyduje się na kontrole pracowników, którzy korzystają z płatnego okresu zwolnienia lekarskiego. Okazuje się, że nie są one przypadkowe, a za wizytą kontrolerów stoją donosy od sąsiadów. W efekcie można nawet stracić świadczenie.

Kontrole zwolnień lekarskich z ZUS

ZUS może przeprowadzić kontrole pracowników, którzy przebywają na zwolnieniu lekarskim, a skupiają się one głównie na tym, czy zwolnienie zostało wydane zgodnie z prawem i czy dana osoba w odpowiedni sposób wykorzystuje ten czas. W III kwartale obecnego roku placówki ZUS zweryfikowały ponad 26,4 tys. osób, które otrzymały od lekarzy czasowe orzeczenie o niezdolności do pracy. Aż 1930 osób straciło zasiłek chorobowy na kwotę 4,016 mln zł.

Zbliża się graniczna data dla wielu Polaków. Urzędnicy czekają na wpłaty i dokumenty

Sąsiedzi robią zdjęcia i donoszą do ZUS

Okazuje się, że coraz częściej za kontrolami stoją donosy od sąsiadów, którzy wysyłają do ZUS-u zdjęcia osób, które nie stosują się do zaleceń lekarza. Często są to nawet fotografie z portali społecznościowych. Rzecznik ZUS Sebastian Szczurek opowiedział, jak sytuacja wygląda w województwie opolskim.

- W naszym regionie rzadziej dochodziło do lekceważenia zaleceń lekarzy. Na 618 osób poddanych weryfikacji, tylko 30 zostało pozbawionych prawa do zasiłku chorobowego. Tylko, bo w I kwartale roku na 414 ubezpieczonych na zwolnieniu chorobowym takie konsekwencje poniosło 50 osób - wyjawił rzecznik opolskiego ZUS.

Można nawet utracić świadczenie

Jeśli podczas kontroli wyjdą na jaw nieprawidłowości, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wstrzymać wypłatę zasiłku chorobowego lub zażądać zwrotu wypłaconych środków. Rzecznik opolskiego ZUS podkreślił, że często to także pracodawcy zabiegają o weryfikację tego, jak ubezpieczeni korzystają ze zwolnień lekarskich.

- Na przykład osoba, która w jednym miejscu jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę, a jest na zwolnieniu chorobowym, w innym realizuje zakres czynności wynikający z umowy zlecenie i tam jest zdrowa. Pracodawca może uznać takie postępowanie za naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia - przekazał Sebastian Szczurek.