Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > 240 zł dla ponad 3 mln Polaków. Trzeba spełnić jeden prosty warunek
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 24.11.2023 18:10

240 zł dla ponad 3 mln Polaków. Trzeba spełnić jeden prosty warunek

pieniadze-portfel-gotowka
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Pracownicze Plany Kapitałowe są dobrowolnym, prywatnym systemem długoterminowego oszczędzania. Tworzą go pracownik, pracodawca oraz państwo. Osoby, które odkładają oszczędności właśnie za pośrednictwem PPK, mogą otrzymać tzw. dopłatę roczną w wys. 240 zł. Żeby dostać te pieniądze, trzeba spełnić jeden warunek.

Miliony Polaków oszczędzają w PPK. Kto otrzyma dodatkowe 240 zł?

Dopłata roczna za 2023 rok trafi na konta tych osób, które do końca grudnia zgromadzą na swoim rachunku lub rachunkach PPK wpłaty wynoszące minimum 732,90 zł. Pieniądze na koncie PPK są w ciągu roku odkładane zarówno przez samego uczestnika, jak i zatrudniający go podmiot. Każdego miesiąca pracownik przeznacza na PPK 2 proc. swojego wynagrodzenia (może też zadeklarować wpłaty dodatkowe), a pracodawca – kolejne 1,5 proc. wynagrodzenia pracownika.

Przyjmuje się, że w danym roku, za który dopłata w wys. 240 zł jest należna, na koncie PPK musi się znaleźć co najmniej 3,5 proc. 6-krotności minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w pierwszym półroczu, czyli w tym roku jest to 3490 zł. Stąd też wspomniana wyżej kwota 732,90 zł. Natomiast w sytuacji, gdy oszczędzający korzystał z obniżenia wpłaty podstawowej (dotyczy to osób z niższymi dochodami), wystarczy, aby na koncie widniała kwota 183,23 zł.

Polacy kontra podwyżki cen prądu, gazu i żywności. Wyniki sondażu nie pozostawiają wątpliwości Zbliża się graniczna data dla wielu Polaków. Urzędnicy czekają na wpłaty i dokumenty

Cały czas rośnie liczba uczestników PPK

Po tegorocznym autozapisie do PPK przybyło 718 tys. nowych oszczędzających. W sierpniu do programu przyłączyło się kolejne 20 tys. osób. Końcówka wakacji oznaczała tym samym, że za pośrednictwem systemu odkładało już 3,35 mln Polaków. Natomiast w listopadzie portal internetowy mojeppk.pl podał, że aktualnie w programie jest 3,37 miliona osób z blisko 315 tysięcy podmiotów. Wartość aktywów netto w PPK osiągnęła 20,22 miliardów złotych.

To wielki sukces Pracowniczych Planów Kapitałowych. W ciągu zaledwie 4 lat, w trudnych czasach pandemii, wybuchu konfliktu zbrojnego za naszą granicą, udało się przekroczyć wynik Pracowniczych Programów Emerytalnych, które funkcjonują od 25 lat. Powszechność programu, zaangażowanie pracodawców, prostota w formie, przejrzyste zasady i stabilność Pracowniczych Planów Kapitałowych przekonują do siebie coraz więcej uczestników. Bez względu na zmieniające się otoczenie PPK są coraz szerzej docenione. Polacy budują swoje oszczędności na przyszłość. To, co robimy teraz, w tej przyszłości zaprocentuje – przekazał Robert Zapotoczny, prezes PFR Portal PPK, spółki odpowiedzialnej za wdrożenie i upowszechnianie PPK (cytat: mojeppk.pl).

Ile można odłożyć w PPK? Rekordzista zgromadził sześciocyfrową kwotę

W marcu Business Insider informował, że rekordzista zgromadził w PPK ponad 660 tys. zł. Serwis wyliczył, że osoba ta musiałaby zarabiać miesięcznie średnio 472 tys. zł brutto, a przy założeniu wpłat w maksymalnej wysokości (także od pracodawcy) kwotę o ponad 50 proc. niższą. Natomiast średnia uzbierana w PPK suma to 4,8 tys. zł.