Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Polacy kontra podwyżki cen prądu, gazu i żywności. Wyniki sondażu nie pozostawiają wątpliwości
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 23.11.2023 15:25

Polacy kontra podwyżki cen prądu, gazu i żywności. Wyniki sondażu nie pozostawiają wątpliwości

paragon-zakupy-ceny
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Inflacja w październiku wyniosła 6,6 proc. w ujęciu rok do roku – przekazał Główny Urząd Statystyczny. Wysokie ceny towarów i usług dają się obywatelom we znaki, zwłaszcza tym najstarszym, którzy w wielu przypadkach muszą utrzymywać się z bardzo niskich rent i emerytur. Instytut SW Research, na zlecenie portalu goniec.pl, zapytał Polaków, czy realnie odczuwają podwyżki cen prądu, gazu i żywności. Wyniki sondażu nie pozostawiają złudzeń.

Podwyżki cen prądu, gazu i żywności. Polacy wskazali jasno

Na pytanie: “Czy realnie odczuwa Pan/Pani podwyżki cen prądu, gazu i żywności?” aż 87,6 proc. ankietowanych odpowiedziało twierdząco (w tym 54,4 proc. zaznaczyło opcję “zdecydowanie tak”, a 33,3 proc. – “raczej tak”). Inflacja nie jest aż tak odczuwalna dla 4,7 proc. zapytanych (w tym przypadku “raczej nie” wybrało 3,8 proc. osób, a 0,9 proc. – “zdecydowanie nie”). Natomiast brak stanowiska w tej sprawie wyraziło 7,7 proc. respondentów. Wyniki sondażu jasno wskazują, że niemal 90 proc. Polaków realnie odczuwa podwyżki, zarówno podczas zakupów, jak i płacenia rachunków za zużycie prądu czy gazu.

Zrzut ekranu 2023-11-23 o 15.10.14.png

Sondaż SW Research na zlecenie portalu goniec.pl zrealizowano metodą wywiadów w formie on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel w dniach 14-15 listopada br. Reprezentatywna grupa Polek i Polaków liczyła 803 osoby.

Poszli do smażalni ryb w Gdyni. Takie są ceny poza sezonem Nawet 7600 zł specjalnej emerytury. Chcą wprowadzić nowe świadczenie

Ekspert komentuje zmiany cen na polskim rynku

Choć inflacja wyhamowuje, to jednak już dokonana zmiana (a w tym roku była ona wyjątkowo duża) cen na rynku jest bardzo odczuwalna. Prawdopodobnie stan portfeli Polaków, na który będą miały również wpływ kończące się okresy ochronne i czasowo obniżone stawki VAT, będzie jednym z głównych pryzmatów przez, który wyborcy będą oceniać skuteczność nowego rządu. Nie należy przy tym spodziewać się, że proste – i prawdziwe w gruncie rzeczy – wskazanie, że w dużej mierze stan gospodarki został odziedziczony po poprzednim rządzie, będzie akceptowalną wymówką – komentuje wyniki sondażu SW Research dr hab. Jarosław Szczepański, radca prawny, wykładowca Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Co ostatnio podrożało najbardziej?

Z ostatniej analizy GUS wynika, że w październiku (w ujęciu rdr) mocno podrożały alkohol i wyroby tytoniowe – o 10,1 proc., użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii – o 8,3 proc. i niewiele mniej, bo o 8 proc. – żywność i napoje bezalkoholowe. W zakresie produktów spożywczych największe wzrosty odnotowały: kawa, herbata i soki. Staniały za to cukier, tłuszcze oraz mięso drobiowe. Liderem w podwyżkach jest – niestety – energia cieplna. Płacimy za nią o 24,1 proc. więcej niż rok wcześniej (energia elektryczna zdrożała o 19,5 proc., a gaz – o 15,2 proc.).