Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Praca > Ważny komunikat ZUS. Czas na dostarczenie tych dokumentów mija 1 stycznia
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 24.11.2023 16:38

Ważny komunikat ZUS. Czas na dostarczenie tych dokumentów mija 1 stycznia

zus-list
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

W gąszczu różnych obowiązków, terminów i formularzy przedsiębiorca może się łatwo pogubić. Dlatego Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że od zeszłego roku obowiązują nowe terminy przekazywania konkretnych dokumentów. O co dokładnie chodzi?

ZUS podał ważne daty dla przedsiębiorców

Za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS przypomina przedsiębiorcom, że 1 stycznia 2024 roku mija termin przekazania korekt dokumentów rozliczeniowych (deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów miesięcznych) za okres od stycznia 1999 roku do grudnia 2021 roku. Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim mówi nam, że im bliżej tej daty, tym więcej płatników dopytuje się urzędników zarówno o terminy korekt, jak i sytuacje dotyczące niedopłaty/nadpłaty składek.

Natomiast korekty dokumentów rozliczeniowych złożonych za okres od stycznia 2022 roku płatnik może przekazać w ciągu 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy – dodaje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, w informacji nadesłanej do redakcji Biznesinfo.

Zbliża się graniczna data dla wielu Polaków. Urzędnicy czekają na wpłaty i dokumenty Urzędnicy pukają do drzwi Polaków. Te dokumenty trzeba mieć pod ręką

Co się stanie po upływie tych terminów?

W takiej sytuacji korekty mogą zostać sporządzone tylko z urzędu przez ZUS, wyłącznie na koncie ubezpieczonego i to na podstawie prawomocnego wyroku sądu lub prawomocnej decyzji. Należy być świadomym, że w wyniku tych korekt nie wystąpią żadne zmiany w rozliczeniach z płatnikiem składek. Dlatego urzędnicy apelują, by jak najszybciej przeanalizować dokumenty rozliczeniowe.

Wsparcie ZUS dla płatników składek

Urzędnicy ZUS deklarują swoje wsparcie przy weryfikacji dokumentów. Można je uzyskać telefonicznie pod nr. tel. 22 560-16-00, podczas e-wizyty oraz bezpośrednio w placówce ZUS. Przedsiębiorcy, którzy składają dokumenty za pośrednictwem programu Płatnik lub e-Płatnik mogą wnioskować o udostępnienie plików KEDU z danymi za okresy wcześniejsze niż te, które znajdują się w ich bazie.

Okazuje się, że zainteresowanie płatników w zakresie składania korekt dokumentów ubezpieczeniowych za lata 1999-2021 jest tak duże, że rybnicki ZUS postanowił przeprowadzić w tym celu dodatkowy dyżur telefoniczny. Odbędzie się on we wtorek 5 grudnia w godz. od 10:00 do 12:00 pod nr. tel. 727 690 825.