Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Urzędnicy pukają do drzwi Polaków. Te dokumenty trzeba mieć pod ręką
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 23.11.2023 12:44

Urzędnicy pukają do drzwi Polaków. Te dokumenty trzeba mieć pod ręką

dom-drzwi-budynek
Jakub Kaminski/East News

Z początkiem stycznia br. w życie weszła nowelizacja Prawa Wodnego z 7 lipca 2022 roku. Jej praktycznym efektem są kontrole urzędników. Gminy mają za zadanie sprawdzić wszystkie zbiorniki bezodpływowe na swoim terenie – informuje Interia Biznes. Kto musi się zatem przygotować na wizytę kontrolerów i jakie kary grożą za brak konkretnych dokumentów?

Trwają kontrole w domach Polaków. Czego dotyczą?

Praktycznym efektem nowelizacji Prawa Wodnego z 7 lipca 2022 roku są kontrole szamb oraz przydomowych oczyszczalni ścieków. Urzędy gminy mają za zadanie przeprowadzać takie czynności minimum co dwa lata. Możemy się spodziewać, że kontrole ustaną z końcem tego roku, gdyż do stycznia 2024 roku urzędy muszą przedstawić wyniki ewidencji gospodarstw niepodłączonych do kanalizacji, a do 8 sierpnia – wyniki kontroli dokumentów. Gospodarstwa domowe, które nie są przyłączone do kanalizacji sanitarnej, muszą bowiem dowieść przed urzędnikami, że pozbywają się nieczystości w legalny sposób. 

Zbliża się graniczna data dla wielu Polaków. Urzędnicy czekają na wpłaty i dokumenty Nawet 7600 zł specjalnej emerytury. Chcą wprowadzić nowe świadczenie

Kontrola sanitarna. Te dokumenty trzeba mieć pod ręką

Podczas kontroli urzędnicy sprawdzą, w jakim stanie technicznym są zbiorniki i instalacje; jak często dochodzi do opróżniania szamb i osadników z przydomowych oczyszczalni ścieków, jaki jest stan umów z firmami wywożącymi nieczystości i czy domownicy są w stanie okazać dowody płacenia rachunków za wymienione usługi. Zweryfikują też, czy ilość wywożonych nieczystości pokrywa się z poborem wody i liczbą domowników.

Konieczne jest zatem posiadanie umów z firmami wywożącymi odpady oraz rachunków za ich opłacanie. Dobrze, aby właściciel domu miał też przy sobie protokoły szczelności szamb i oczyszczalni w świeżo wybudowanych instalacjach.

Za brak dokumentacji grożą kary

Właściciel domu, który nie okaże opisanych wcześniej dokumentów, powinien liczyć się z mandatem w wys. 500 zł. Obowiązkiem kontrolowanego jest wpuszczenie urzędników na teren posesji. Odmowa wiąże się z wniesieniem sprawy do sądu, a wówczas kara finansowa może być znacznie wyższa. Grzywna sięga bowiem nawet 5 tys. zł. Co więcej, jeśli właściciel nieruchomości nie udowodni, że regularnie dba o czystość, wówczas będzie zobowiązany pokryć koszty opróżnienia szamba bądź osadów ze ścieków z przydomowej oczyszczalni.

Kary nie dotyczą jednak samych obywateli. Gminy, które nie przeprowadzą kontroli lub nie przedstawią wyników w odpowiednim czasie, będą musiały zapłacić od 10 do nawet 50 tys. zł z tytułu zwłoki/niedopełnienia obowiązków.