Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wydał pilny komunikat w sprawie 500 plus. “Ktoś próbuje wprowadzić jakiś chaos informacyjny”
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 27.11.2023 15:23

ZUS wydał pilny komunikat w sprawie 500 plus. “Ktoś próbuje wprowadzić jakiś chaos informacyjny”

zus-list-500-plus
Biznesinfo

Rządowy program “Rodzina 500+” funkcjonuje w Polsce już od paru dobrych lat. Od stycznia, w wyniku nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, świadczenie ma wzrosnąć z 500 zł do 800 zł. Tymczasem ZUS informuje, że do urzędów zaczynają zgłaszać się osoby z wypełnionymi fałszywymi wnioskami o wyrównanie świadczenia od sierpnia br.

Program 500+. ZUS dementuje pogłoski o dodatkowych pieniądzach

Sprawa zrobiła się poważna, dlatego ZUS postanowił zaapelować do Polaków. Chodzi o druk WYR.8P, który jest udostępniany w mediach społecznościowych, a który rzekomo trzeba złożyć, aby otrzymać wyrównanie świadczenia 500+ do kwoty 800 zł za okres od sierpnia do grudnia 2023 roku.

To fake news! Nie ma wyrównania od sierpnia, ani nie ma też takiego wniosku. Ktoś próbuje wprowadzić jakiś chaos informacyjny i niepotrzebnie angażuje osoby, by przychodziły do ZUS z fejkowym wnioskiem – ostrzega Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim, w informacji nadesłanej do redakcji Biznesinfo. Dodaje, aby wiadomości podawane w sieci, zwłaszcza w mediach społecznościowych, zawsze zweryfikować u źródła.

Poniżej pokazujemy, jak wygląda taki fałszywy wniosek, na jaki możemy się natknąć w sieci:

zdjęcie2.jpg

zdjęcie.jpgPowyższa grafika jest fake newsem. Źródło: ZUS.

Słynna promocja z powrotem w Lidlu. Wiele osób na nią czekało Mało kto słyszał o tym dodatku. Ponad 550 zł na wniosek, wiek nie ma znaczenia

“Rodzina 500+”. Zasady funkcjonowania programu

Świadczenie wychowawcze w wys. 500 zł miesięcznie jest wypłacane na wniosek rodziców/opiekunów prawnych na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Od stycznia przyszłego roku zmieni się tylko wysokość świadczenia. Z automatu ZUS zacznie je wypłacać w wys. 800 zł, nie trzeba więc składać żadnego wniosku. Podwyżka obejmie wszystkich, którzy mają prawo do świadczenia w okresie między 1 czerwca br. a 31 maja 2024 roku.

Kiedy rozpocznie się nowy okres świadczeniowy?

Z początkiem czerwca przyszłego roku. Wówczas faktycznie będziemy już składać wnioski nie o 500, ale o 800+. Dostarczenie dokumentu do ZUS w sprawie świadczenia wychowawczego jest możliwe tylko w formie elektronicznej: pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS, Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia czy bankowości elektronicznej.