Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS przypomina o ważnym terminie. "Teraz możemy podjąć decyzję"
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 07.04.2024 15:27

ZUS przypomina o ważnym terminie. "Teraz możemy podjąć decyzję"

pieniądze kalendarz
Fot. materiały własne

Otwarte Fundusze Emerytalne w czasie ostatnich 10 lat pomnażały oszczędności o ponad 8 proc. rocznie, co jest o 6 punktów procentowych większym wynikiem niż w przypadku depozytów. Czy środki z OFE można dziedziczyć? Warto pamiętać, że od 1 kwietnia otworzyło się kolejne okno transferowe.

Jaka jest efektywność OFE?

Raport Analiz Online ujawnia, że w ciągu ostatniej dekady oszczędności emerytalne w OFE pomnażały się w tempie 8,28 proc. rocznie. Jest to lepszy wynik niż chociażby subkonta ZUS czy bankowych depozytów. OFE ma być także najtańszą formą zbiorowego lokowania kapitału na rynku akcji.

Badaniem objęto okres od lutego 2014 r., kiedy to przeniesiono część dłużną portfela do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do końca grudnia 2023 r. Autorzy badania podali, że zysk wypracowany przez OFE z zainwestowanych 18 150 zł wyniósł 8013 zł. W przypadku akcji polskich korzyść to 5675 zł, a akcji polskich MiŚ - 7724 zł.

Koniec abonamentu RTV. Nową opłatę chcą pobierać prosto z konta

Czy środki z OFE można dziedziczyć?

Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, zauważyła, że obecnie zmagamy się z ”dużym brakiem informacyjnym” dotyczącym OFE. Niektórzy są przekonani, że nie mają już w nich żadnych środków, co jest nieprawdą.

Rachunki w OFE ma ponad 14,5 mln osób, czyli praktycznie każdy pracujący - powiedziała w rozmowie z ”Strefą Biznesu”.

Jeśli spojrzymy na to, ile osób odprowadza składki do ZUS, liczba ta wynosi ponad 16 mln osób.

W związku z tym, zdecydowana większość Polaków posiada środki w OFE. Jest to o tyle ważne, że będzie miało to wpływ na naszą przyszłą emeryturę - przekonywała ekspertka.

Czy środki zgromadzone w OFE można dziedziczyć? Tak, dlatego Rusewicz przekonuje, że warto pilnować tej sprawy.

ZOBACZ TAKŻE: ZUS wydał komunikat do Polaków. Niewiele osób o tym wie

Okno transferowe OFE-ZUS. Warto pilnować tych terminów

Rachunek w OFE, a co za tym idzie zgromadzona środki, posiadają wszyscy, którzy przystąpili do funduszy od 1999 roku i przekazali tam składki (wyjątek stanowią jedynie obecni emeryci). Już teraz osoby urodzone po 1968 roku mogą zadecydować, czy ich składki emerytalne mają pracować na ich przyszłe emerytury w ZUS, czy część z nich ma być przekazana do OFE. Mają na to czas do lipca.

W tym roku tego wyboru mogą dokonać osoby, które do sierpnia 2024 nie osiągną jeszcze wieku 50 lat w przypadku pań (kobiety urodzone od 1974 r.) lub wieku 55 lat w przypadku mężczyzn (mężczyźni urodzeni od 1969 r.) - podkreśliła Rusewicz.

Jak przystąpić do OFE? Wystarczy wypełnić odpowiednią deklarację (dostępną w placówce, na stronie, lub w PUE ZUS) i przekazać do Zakładu.

Źródło: strefabiznesu.pl