Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Środki z OFE po małżonku. Wystarczy jeden wniosek, a fundusz milczy
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 26.01.2023 16:34

Środki z OFE po małżonku. Wystarczy jeden wniosek, a fundusz milczy

pieniądze
East News

Jeżeli po śmierci małżonka zastanawiamy się, czy można odzyskać pieniądze zgromadzone na jego koncie OFE, nie musimy się denerwować. Nie trzeba nic odzyskiwać, ponieważ nikt tych pieniędzy nie zabiera - my możemy je natomiast wypłacić.

Bardzo często na kontach OFE należących do zmarłych osób znajdują się spore sumy pieniędzy. Mało kto wie, że można je wypłacić - a sam fundusz niechętnie wspomina o takiej możliwości.

Procedura wypłaty z OFE

Jak podaje Interia, dziedziczeniu podlegają wyłącznie środki zgromadzone na subkoncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jest to 7,3 proc. składki wpłacanej na główne konto, które nie jest objęte dziedziczeniem.

Żeby dowiedzieć się, czy na subkoncie znajdują się środki, należy wysłać zapytanie do tego oddziału ZUS, który był właściwym dla miejsca zamieszkania osoby zmarłej. Do zapytania należy załączyć odpis aktu zgonu i dokument tożsamości.

Jeżeli faktycznie na koncie zgromadzono jakieś środki, to zgodnie z informacjami portalu Interia należy wypełnić wniosek towarzystwa emerytalnego. Wymagane są również kopie skróconego odpisu aktu zgonu, aktu małżeństwa i dokumentu tożsamości. 

Uwaga na dodatkowe dokumenty

Trzeba być również przygotowanym na konieczność dostarczenia dodatkowych oświadczeń. Mogą być one wymagane, jeżeli między ubezpieczonym a spadkobiercą zawarta została jakaś umowa.

Pieniądze z rachunku zmarłego zostaną wypłacone miesiąc po dostarczeniu wymaganych dokumentów wspomnianych wyżej. Wypłata zostanie przetworzona w terminie wypłat transferowych między OFE - jak informuje Interia są to ostatnie dni robocze lutego, maja, sierpnia i listopada.

Tagi: OFE