BiznesINFO.pl

East News

Środki z OFE po małżonku. Wystarczy jeden wniosek, a fundusz milczy

26 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Paweł Makowiec

Jeżeli po śmierci małżonka zastanawiamy się, czy można odzyskać pieniądze zgromadzone na jego koncie OFE, nie musimy się denerwować. Nie trzeba nic odzyskiwać, ponieważ nikt tych pieniędzy nie zabiera - my możemy je natomiast wypłacić.

Bardzo często na kontach OFE należących do zmarłych osób znajdują się spore sumy pieniędzy. Mało kto wie, że można je wypłacić - a sam fundusz niechętnie wspomina o takiej możliwości.

Procedura wypłaty z OFE

Jak podaje Interia, dziedziczeniu podlegają wyłącznie środki zgromadzone na subkoncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jest to 7,3 proc. składki wpłacanej na główne konto, które nie jest objęte dziedziczeniem.

Żeby dowiedzieć się, czy na subkoncie znajdują się środki, należy wysłać zapytanie do tego oddziału ZUS, który był właściwym dla miejsca zamieszkania osoby zmarłej. Do zapytania należy załączyć odpis aktu zgonu i dokument tożsamości.

Jeżeli faktycznie na koncie zgromadzono jakieś środki, to zgodnie z informacjami portalu Interia należy wypełnić wniosek towarzystwa emerytalnego. Wymagane są również kopie skróconego odpisu aktu zgonu, aktu małżeństwa i dokumentu tożsamości. 

Uwaga na dodatkowe dokumenty

Trzeba być również przygotowanym na konieczność dostarczenia dodatkowych oświadczeń. Mogą być one wymagane, jeżeli między ubezpieczonym a spadkobiercą zawarta została jakaś umowa.

Pieniądze z rachunku zmarłego zostaną wypłacone miesiąc po dostarczeniu wymaganych dokumentów wspomnianych wyżej. Wypłata zostanie przetworzona w terminie wypłat transferowych między OFE - jak informuje Interia są to ostatnie dni robocze lutego, maja, sierpnia i listopada.

Tagi:

OFE

Podobne artykuły

Finanse

Terlecki mówi o podwyższeniu świadczenia 500 plus. „Mamy jeszcze parę asów w rękawie”
Czytaj więcej >

Finanse

Ulga na internet, można zaoszczędzić nawet 760 zł. Konieczny jest jednak pewien dokument
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Finanse

Poznanianin pracował przez 57 lat. Takiej emerytury może mu pozazdrościć niejeden senior
Czytaj więcej >

Finanse

14. emerytura będzie przysługiwać z mocy prawa. Jest projekt ustawy, dobre wieści dla seniorów
Czytaj więcej >

Finanse

Siedem popularnych banków zapowiada przerwy w dostępie do usług. Problemy z płatnościami kartą i wypłatą gotówki
Czytaj więcej >
Paweł Makowiec

Paweł Makowiec

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]