Źródło fot.:wikimedia.org
Autor Kasper Starużyk - 1 Czerwca 2019

Gwiazdowski tłumaczy dlaczego system emerytalny w obecnym kształcie musi runąć

W Karpaczu trwa konferencja Wall Street 23, gdzie ekonomiści i inwestorzy rozmawiają o obecnej sytuacji gospodarczej. Swoją prelekcję miał także Robert Gwiazdowski, który zabrał głos w sprawie ZUS, PPK, OFE, a także demografii. Ekonomista mówił bardzo dużo o całym systemie emerytalnym i jak ma on funkcjonować w najbliższym czasie.

Dyskusję z Robertem Gwiazdowskim prowadził na konferencji Michał Masłowski ze Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Wywiad opublikował portal Bankier.pl. 

ZUS doporwadzi do problemów na rynku pracy

Jeżeli my utrzymujemy system emerytalny: czy to OFE, czy PPK, czy ZUS, to na opodatkowaniu pracy młodych ludzi, którzy wchodzą w wiek produkcyjny i reprodukcyjny. Wiec główna wada PPK polega na tym, że one w dalszym ciągu funkcjonują w oparciu o opodatkowanie pracy ludzi, co powoduje zwiększanie klina podatkowego, a to prowadzi do pogorszenia sytuacji ne rynku pracy, demografii i finansów publicznych - powiedział Robert Gwiazdowski.

Dlaczego system emerytalny runie

Ten system jest absurdalny, on musi kiedyś runąć - to kwestia czasu. A ten czas nadchodzi, bo jak już powiedziałem - w 1955 r. urodziło się 800 tys. dzieci, a w 2000 tylko 360 tys. Dzisiaj większość ludzi w Polsce widzi, że dziadkom powodzi się nieźle. Dziadek narzeka, ale 100 zł wnuczkowi czasami da - ironicznie mówi ekonomista. 

Oszustwo na 13. emeryturę metodą złodziei. Emeryci są zagrożeni Oszustwo na 13. emeryturę metodą złodziei. Emeryci są zagrożeni Czytaj dalej

Emerytura zależy przede wszystkim nie od tego, czy ludzie będą dobrze zarabiać, tylko ilu ich będzie i jaki będą wytwarzać dochód narodowy. Emerytura to kwestia podziału między tych, którzy wytwarzają dochód narodowy, a tych, którzy go nie wytarzają. To kwestia ekonomiczna "ile", a kwestia polityczna "jak". Zła wiadomość jest taka, że emerytów będzie przybywało, a pracujących ubywało, więc proporcje będą się rozkładać niekorzystnie dla pracujących i inwestorów - powiedział w dalszej części wywiadu. 

Robert Gwiazdowski jest doktorek habilitowanym nauk prawnych, a także ekspertem podatkowym w Centrum im. Adama Smitha.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News