Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wypłaca średnio 29 tys. złotych. Wystarczy złożyć wniosek
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 16.05.2024 22:30

ZUS wypłaca średnio 29 tys. złotych. Wystarczy złożyć wniosek

ZUS, pieniądze
Fot. East News/Arkadiusz Ziolek

Wielu Polaków może nawet nie zdawać sobie sprawy, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca pieniądze z Otwartego Funduszu Emerytalnego. Jak się okazuje, środki te podlegają dziedziczeniu i mogą zostać przekazane spadkobiercom. Jest o co się starać, bo ZUS wypłaca naprawdę pokaźne kwoty. 

Środki z OFE podlegają dziedziczeniu

Na subkoncie zmarłego członka Otwartego Funduszu Emerytalnego zgromadzone są środki, które podlegają dziedziczeniu. Spadkobierca może ubiegać się o wypłatę tych środków. Co ciekawe, nie ma określonego terminu, w którym trzeba zgłosić się do ZUS-u.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla, że nie ma żadnych ograniczeń czasowych i można starać się o wypłatę pieniędzy w dowolnym momencie. Kwoty, które wypłaca ZUS, są naprawdę pokaźne. 

ZUS wypłaci 1335 zł co miesiąc przez trzy lata. Mało kto o tym wie

ZUS wypłaca średnio 29 tys. zł

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, na kontach zmarłych członków Otwartego Funduszu Emerytalnego zwykle znajduje się kwota 29 tysięcy złotych. Kto może zgłosić się po te środki? Okazuje się, że pieniądze dziedziczą osoby wskazane przez zmarłego. 

W przypadku, gdy zmarły członek OFE nie wyznaczył spadkobierców, środki zgromadzone na subkoncie trafiają do masy spadkowej. Co ciekawe, wciąż niewielu Polaków wie, że te pieniądze są dziedziczne i wystarczy tylko złożyć odpowiedni wniosek, by je otrzymać.

Trzeba złożyć wniosek

Aby otrzymać pieniądze po zmarłym członku Otwartego Funduszu Emerytalnego, trzeba zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z odpowiednim wnioskiem. Jeżeli jednak zmarły nie osiągnął powszechnego wieku emerytalnego, to dokumenty należy dostarczyć do OFE. Wówczas Fundusz poinformuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a środki zostaną wypłacone w ciągu trzech miesięcy. 

Zobacz także: Fatalne wieści dla seniorów. Chodzi o waloryzację emerytur w przyszłym roku