Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wypłaci 1335 zł co miesiąc przez trzy lata. Mało kto o tym wie
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 16.05.2024 17:36

ZUS wypłaci 1335 zł co miesiąc przez trzy lata. Mało kto o tym wie

ZUS, pieniądze
Fot. materiały własne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca dodatkowe pieniądze nawet przez trzy lata. Jak się okazuje, wciąż niewielu Polaków wie o istnieniu tego świadczenia. Aby otrzymać wsparcie, trzeba spełnić kluczowe warunki. Przedstawiamy szczegóły.

ZUS wypłaci dodatkowe pieniądze wielu Polakom

Zakład Ubezpieczeń Społecznych oferuje wiele świadczeń finansowych dla Polaków. Wypłaca nie tylko znane wszystkim emerytury, renty czy 800 plus. Jak się okazuje, o wciąż spore grono osób nie wie o niektórych dodatkach.

Przykładem tego jest renta szkoleniowa. Świadczenie należy się Polakom, którzy nie są w stanie podjąć zatrudnienia w swoim aktualnym zawodzie i w związku z tym muszą się przekwalifikować. 

Zobacz także: Dodatkowe 1000 zł do wypłaty. Skorzystają dwie grupy Polaków

PKO BP wypłaci fortunę za dokument z PRL. Niektórzy dostaną nawet 26 tys. zł

Kto może otrzymać rentę szkoleniową?

Jak informuje Business Insider, niewiele osób korzysta z tego świadczenia, bo mało kto w ogóle wie o jego istnieniu. Z renty szkoleniowej mogą skorzystać Polacy, którzy stracili zdolność do wykonywania swojego aktualnego zawodu np. z powodu wypadku lub ciężkiej choroby.

Jeżeli taka osoba ma szansę na zdobycie kwalifikacji i podjęcie zatrudnienia w innej branży, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci jej dodatkowe wsparcie finansowe. Na początku świadczenie jest przyznawane na okres sześciu miesięcy, ale czas pobierania pieniędzy może się wydłużyć o kolejne 30 miesięcy. 

Ile wynosi dodatkowe świadczenie z ZUS?

Renta szkoleniowa wynosi 75 proc. podstawy wymiaru renty, ale nie może być mniejsza niż najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Warto wspomnieć, że to świadczenie, podobnie jak wiele innych dodatków, podlega corocznej waloryzacji.

Jeszcze do niedawna Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał 1191,33 zł w ramach renty szkoleniowej. Teraz beneficjenci mogą już liczyć na comiesięczną wypłatę w wysokości 1335,72 złotych.