Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > PKO BP wypłaci fortunę za dokument z PRL. Niektórzy dostaną nawet 26 tys. zł
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 16.05.2024 11:44

PKO BP wypłaci fortunę za dokument z PRL. Niektórzy dostaną nawet 26 tys. zł

PKO, pieniądze
Fot. materiały własne

Jeden stary dokument z PRL upoważnia Polaków do otrzymania wysokiej rekompensaty. Mowa aż o ponad 18 tys. zł. Niektórym należy się nawet 26,4 tys. zł. Pieniądze wypłaci bank PKO BP. Warunkiem koniecznym jest okazanie książeczki przedpłat. Wyjaśniamy szczegóły.

PKO BP zapłaci fortunę za stary dokument z PRL

Mała fortuna trafi w twoje ręce, jeśli masz w domu stary dokument z czasów PRL. Mowa nie o zielonym dowodzie osobistym w formie książeczki, który może podwyższyć emeryturę. PKO BP czeka na Polaków posiadających książeczki przedpłat.

Ten niepozorny dokument z PRL był w przeszłości synonimem nadziei na zdobycie wymarzonego auta. Zanim jednak był możliwy zakup kultowego Fiata 126p albo FSO 125p, czyli Dużego Fiata, konieczne było regularne wpłacanie pieniędzy na książeczkę. Niektórzy mogą odzyskać ten wkład. Należy podkreślić, że jest on cyklicznie waloryzowany i przeliczany.

ZUS przypomina o ważnym obowiązku. Komunikat jest jasny

Książeczka przedpłat z PRL przyniesie ze sobą duże pieniądze

Książeczka przedpłat z PRL uprawnia do otrzymania rekompensaty. Pieniądze wypłaci bank PKO BP. Wystarczy, że weźmiesz stary dokument i udasz się do banku. Rozpocznie się wówczas procedura wypłacania należności. Trzeba jednak pamiętać, że pieniądze otrzymają tylko ci, którzy wpłacali pieniądze na książeczkę przedpłat, ale auta nie otrzymali. Jednym z powodów był fakt, że skończył się okres PRL i dokument nie pozwalał już na otrzymanie Malucha lub Dużego Fiata.

ZOBACZ: Niedziel handlowych będzie więcej? Prace nad zmianami już ruszyły

Na jakie pieniądze w ramach rekompensaty z dokument z PRL liczyć mogą Polacy? Kwota robi wrażenie. Obecnie jest to albo ponad 18 tysięcy złotych, albo ponad 26 tysięcy złotych. Wynika to z przepisów, których PKO BP musi przestrzegać.

Na podstawie art. 1 ust. 3 ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. (...) określa się, co następuje: Wysokość kwot rekompensat, o których mowa w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o zasadach realizacji przedpłat na samochody osobowe, obowiązujących w II kwartale 2024 r. wynosi: 18 654,00 zł lub 26 435,00 zł - czytamy w obwieszczeniu Ministerstwa Finansów.

Jak otrzymać pieniądze od PKO BP?

Wysokość rekompensaty dla osób posiadających książeczki przedpłat z PRL nie jest stała. Cztery razy w roku Ministerstwo Finansów sprawdza, czy aby kwota wypłacana okazicielom, którzy w PRL nie doczekali się samochodu mimo wpłacania środków, nie jest zbyt niska.

ZOBACZ: Ukryte funkcje Messengera. Większość nie ma o nich pojęcia

Jak starać się o to, by PKO BP wypłaciło pieniądze w ramach rekompensaty w przypadku spełniania warunków? Wystarczy wziąć ze sobą stary dokument z PRL i udać się do oddziału. Konieczne jest posiadanie ze sobą nie tylko książeczki przedpłat, ale również dowodu osobistego.

Źródło: biznes.interia.pl