Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Szukają Polek do pracy. Można zgarnąć 40 tys. zł miesięcznie
Irmina Jach
Irmina Jach 15.05.2024 13:44

Szukają Polek do pracy. Można zgarnąć 40 tys. zł miesięcznie

pieniądze
Fot. Pixabay/gosiak1980

Polki, które nie mogą liczyć na satysfakcjonujące zarobki w Polsce, mają możliwość podjęcia pracy poza granicami kraju. Niektóre zajęcia mogą przynieść zarobki rzędu 10 tys. euro miesięcznie. Wielu pracodawców oferuje dodatkowo 30 dni urlopu i bezpłatne zakwaterowanie.

Praca w Niemczech

Według Głównego Urzędu Statystycznego średnia pensja w Polsce w 2023 roku wynosiła około 7150 zł brutto. Nasi sąsiedzi za zachodnią granicą w tym samym okresie zarabiali minimum 2 tys. euro miesięcznie. Kierując się prostym przeliczeniem, można dojść do wniosku, że w Niemczech można zarobić o jedną trzecią więcej niż w Polsce. W rzeczywistości różnica w zarobkach ta nie jest jednak tak kolosalna.

W Polsce około 13 proc. pracowników zarabia minimalną krajową. To właśnie ta grupa często decyduje się na wyjazd zarobkowy. Okazuje się jednak, że więcej niż w Polsce mogą zarobić także wykwalifikowani pracownicy.

Można dostać nawet 11 tys. zł. Pieniądze czekają na chętnych

Praca dla Polek w Niemczech

Polacy niezmiennie mogą liczyć na zatrudnienie w Niemczech. Proponowane stawki, w zależności od stanowiska, wahają się od 2 tys. euro do 6,5 tys. euro miesięcznie. Większość ofert oscyluje wokół 5 tys. euro, czyli około 28 tys. złotych miesięcznie.

Na wyjątkowo dobre zarobki w Niemczech mogą liczyć dyplomowane pielęgniarki z pozwoleniem na wykonywanie zawodu. Podstawowa stawka pojawiająca się w ogłoszeniach to 5 tys. euro, czyli prawie 20 tys. złotych, a umowa obejmująca pełen etat podpisywana jest na czas nieokreślony. Nadgodziny, godziny nocne i praca w święta są dodatkowo płatne. Pielęgniarki mogą liczyć na 30 dni urlopu.

ZOBACZ TAKŻE: Czy za jazdę rowerem po chodniku można dostać mandat?

Praca dla Polek w Szwajcarii

Na dobre zarobki mogą liczyć także Polacy, którzy zdecydują się na wyjazd do Szwajcarii. Podejmując pracę na niektórych stanowiskach, można liczyć na wypłatę rzędu nawet 40 tys. złotych miesięcznie. Najniższe stawki zaczynają się od 6 tys. franków, czyli niespełna 27 tys. zł miesięcznie. Wielu pracodawców oferuje dodatki i znane rodakom "trzynastki". Tak jak w Niemczech, Polki mogą liczyć na zakwaterowanie.