Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Można dostać nawet 11 tys. zł. Pieniądze czekają na chętnych
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 15.05.2024 10:59

Można dostać nawet 11 tys. zł. Pieniądze czekają na chętnych

ręce, pieniądze
Fot. materiały własne

Niewiele osób jest świadomych, że mogą dostać pieniądze w ramach dofinansowania na zamontowanie klimatyzacji. W ramach pomocy finansowej przewidziane jest wsparcie wynoszące nawet 11 tysięcy złotych. Nie wszyscy jednak dostaną tak wysoką kwotę. Trzeba pamiętać o jednym ważnym szczególe.

Pieniądze z dofinansowania czekają na chętnych

Montaż klimatyzacji w domu wcale nie musi być wielkim wydatkiem. Niewiele osób ma świadomość, że możliwe jest uzyskanie pieniędzy na pokrycie tej inwestycji. Kwoty, na jakie można liczyć, są różne, ale żaden z trzech progów nie jest niski.

Dopłata na zakup i montaż klimatyzacji możliwa jest jednak tylko wtedy, gdy wybierzemy konkretny rodzaj urządzenia. Należy pamiętać, że pieniądze nie będą należały się wtedy, gdy sięgniemy wyłącznie po klimatyzację schładzającą. Konieczne jest wybranie modelu, który pozwala także na grzanie. Oznacza to wówczas, że jest to pompa ciepła powietrze-powietrze.

Zacznie się już w środę. Dino zdeklasowało Biedronkę i Lidla, klienci oszaleją

Można dostać aż 11 tysięcy złotych

Dofinansowanie na zakup i montaż klimatyzacji, która jest jednocześnie sposobem na ogrzanie domu, jest przewidziane przez program Czyste Powietrze. Pieniądze czekają na chętnych. Przewidziano trzy progi.

ZOBACZ: Specjalna akcja Rossmanna. Rachunek mniejszy nawet o połowę

Podstawowe dofinansowanie przewiduje wypłatę do maksymalnie 40 proc. poniesionych kosztów lub 4400 zł. Drugi próg wsparcia równoznaczny jest z przelewem na 7800 zł lub maksymalnie 70 proc. poniesionych kosztów. Z kolei pieniądze, jakie należą się w trzecim progu dofinansowanie to aż 11 000 zł albo 100 proc. zwrotu kosztu poniesionego w ramach montowania klimatyzacji.

Klimatyzacja i dom spełniać muszą konkretne wytyczne

Trzeba pamiętać jeszcze o kilku istotnych rzeczach. Pominięcie ich podczas inwestycji sprawi, że pieniądze z dofinansowania nie trafią na konto wnioskodawcy. Montowana klimatyzacja musi posiadać klasę efektywności na poziomie minimum A+. Warunki postawiono również przed samymi budynkami, gdzie ma pojawić się pompa ciepła powietrze-powietrze.

ZOBACZ: Biedronka wyśle kasjerki w delegację nad morze. Dostaną dodatkowe pieniądze

Ustawodawcy jasno podkreślili, że dofinansowanie na klimatyzację trafi do właścicieli domów nowych, które poświadczyć mogą o podwyższonym standardzie energetycznym. Urzędnicy będą sprawdzać wymagane dokumenty i mogą odmówić przyznania pieniędzy w związku z niespełnianiem warunków formalnym programu Moje Ciepło.

Źródło: portalsamorzadowy.pl