BiznesINFO.pl > Ekologia

Ekologia

ksiaze-william-polacy-nagroda-ekologia
23.09.2023 08:34 Książę William wyróżnił Polaków. Teraz mogą dostać “ekologicznego Nobla”

Nagroda Nobla – o tym wyróżnieniu słyszał już chyba każdy. Jest przyznawane od początku XX wieku za wybitne zasługi dla ludzkości: literackie, naukowe bądź działania na rzecz pokoju. Natomiast niewiele osób wie, że w 2020 roku pojawiła się wyjątkowa nagroda Earthshot Prize Awards, którą ustanowił książę William. W przestrzeni publicznej jest określana mianem “ekologicznego Nobla”. W tegorocznej edycji wśród nominowanych znalazła się polska organizacja. Teraz ma szansę zdobyć milion funtów (ponad 5,2 mln zł).

Biedronka-sklep-parking-auta
11.09.2023 12:16 Biedronka szykuje niespodziankę dla klientów. Duże zmiany na parkingach sieci

Według autorów badania GfK, które opisuje dziś (11 września) "Rzeczpospolita", sieć sklepów Biedronka ma w sumie dostęp do prawie 32 mln Polaków. Skala jest zatem ogromna, a wielu klientów z pewnością dociera na zakupy samochodem. Dyskont już potwierdził wprowadzenie zmian na swoich parkingach – część z nich nastąpi jeszcze w ciągu najbliższych miesięcy, a te bardziej ambitne plany poczekają na przyszły rok. W ich wyniku niektórzy kierowcy będą bardzo zadowoleni.

Kobieta, bankomat
22.08.2023 14:14 Plastikowe karty płatnicze odchodzą do lamusa, czas na drewniane. Zmiany obejmą niemal 30 mln klientów

Jak podaje serwis Interia.pl, Niemcy w trosce o środowisko odchodzą od plastikowych kart płatniczych. Zamiast nich klienci będą posługiwać się kompostowalnymi kartami, które są bardziej ekologiczne.

slask-eon-osiedle-energetyka-flaga
01.08.2023 14:41 Śląsk ma kolejny powód do dumy. Czegoś takiego jeszcze w Polsce nie było

Nowoczesne i komfortowe, przyjazne dla zdrowia, ale i środowiska – coraz częściej Polacy oczekują, żeby takie było ich miejsce do życia. Tak się składa, że na Śląsku powstaje obecnie pierwsze w naszym kraju rozwiązanie miejskie budowane w całości według zasad zrównoważonego rozwoju.

Flaga Polski
08.03.2023 17:05 Polska firma rozpoczyna podbój najludniejszego kraju świata. Nasza technologia zaleje hinduski rynek

Polskie wynalazki coraz częściej podbijają świat. Firma z Warszawy zawarła lukratywny kontrakt z indyjskim przedsiębiorstwem. Produkcja ruszy już niebawem, informuje money.pl. 

Dostaniesz do 5 tys. zł i upiększysz swój ogród. Na specjalną dotację załapią się mieszkańcy jednego z polskich miast
25.02.2023 16:23 Dostaniesz do 5 tys. zł i upiększysz swój ogród. Na specjalną dotację załapią się mieszkańcy jednego z polskich miast

Stolica województwa lubelskiego zorganizowała nietypowy program wspierania budowy zbiorników wodnych. Mieszkańcy Lublina mogą bowiem wnioskować o dotację na budowę… zbiorników na deszczówkę.

Pieniądze i kalendarz
21.02.2023 12:48 Ulga termomodernizacyjna. Zrobisz remont domu i odliczysz od podatku nawet 53 tys. zł

Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych, w zabudowie bliźniaczej i szeregowej. Przysługuje ona w przypadku wykonania remontu w zakresie termomodernizacji budynku. Od podatku można z tego tytułu odliczyć 53 tys. zł, a rozliczając się wspólnie z małżonkiem — nawet 106 tys. zł.

grafen
07.09.2022 19:11 Genialny wynalazek polskich naukowców. Zrewolucjonizuje branżę budowlaną i wiele innych

Antykorozyjny lakier z dodatkiem tlenku grafenu G-Flake opracowany przez naukowców z Polski może rozwiązać problem rdzewiejących maszyn i wielu innych konstrukcji oraz materiałów podatnych temu procesowi.

Samochód elektryczny wiedza Polaków
06.09.2022 16:45 Tajwańska firma może zainwestować w Polsce 8 mld dolarów, planuje zbudować gigantyczną fabrykę baterii

Producent baterii z siedzibą w Tajwanie poważnie rozważa Polskę jako lokalizację dla gigantycznej inwestycji, której wartość ma sięgnąć 8mld dolarów.Samochody elektryczne osiągają wykładniczy wzrost popularności. Popyt w wielu krajach jest tak duży, że producenci nie nadążają z ich produkcją. Głównym problemem są niewystarczające moce wytwórcze zakładów produkujących baterie. Sytuacja ta jednak szybko się zmienia. Niemalże każdego dnia słyszymy o kolejnej rekordowej inwestycji w nowe fabryki, które będą je wytwarzały.Chiński CATL - największy producent baterii na świecie ogłosił niedawno, że wybuduje swoją drugą europejską fabrykę. Inwestycja powstanie na terenie Węgier. Firma zadecydowała, że przeznaczy na jej realizację prawie 7,5 mld euro.Toyota Motor kilka dni temu ogłosiła, że inwestuje 5,3 mld dolarów nowe fabryki w Japonii oraz USA. Praktycznie każdy większy producent samochodów ogłasza tego rodzaju inwestycje. Popyt na auta elektryczne jest gigantyczny. W Polsce co prawda nie ma ich dużo, ale głównym powodem są wysokie ceny oraz mała ilość modeli ze średniej półki. Sytuacja ta jednak wkrótce się zmieni i już w 2023 zostaniemy zalani nowymi modelami, w tym również tymi na które może pozwolić może sobie klasa średnia.Oczywiście zalanie rynku modelami oraz nowe przystępne cenowo modele, nie gwarantuje tego, że Polacy zaczną je masowo kupować. Przekonamy się o tym za rok lub 2, gdy dostępne będą tego rodzaju dane i będzie się można z nimi szczegółowo zapoznać.

41195027150 0a9b6be75a o
21.04.2022 19:07 Największy odwiert geotermalny w Polsce już szykowany. Dziura w ziemi będzie miała 7 km głębokości

Najgłębszy w Polsce odwiert geotermalny o głębokości 7 km ma powstać w Bańskiej Niżnej gminie Szaflary na Podhalu. Inwestycja zapewni ogrzewanie mieszkańcom gminy, będzie też samowystarczalna energetycznie. Projekt ma zostać w całości sfinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Fundusz przeznaczył na ten cel 107 mln zł, informuje PAP.

ważne świat (1)
22.03.2022 09:31 MAEA rozpoczyna misję przeglądu uwalniania wody z Fukushimy

Grupa zadaniowa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej rozpoczęła w poniedziałek (14.02) misję w Japonii w celu przeglądu kontrowersyjnego planowanego uwolnienia uzdatnionej wody z elektrowni jądrowej Fukushima do oceanu. Japońska agencja Kyodo poinformowała, że eksperci Agencji we wtorek mają zbadać poziom radioaktywności wody, która trafić ma do oceanu.Fukushima doświadczyła skutków potężnego tsunami, które nawiedziło tamtejsze wybrzeże w 2011 roku. Wstrząsy oraz ogromna fala wody, która zalała lokalne tereny doprowadziły między innymi do uszkodzenia reaktorów i wycieku radioaktywnych substancji. Ponad milion ton przetworzonej wody zgromadziło się w zbiornikach w uszkodzonym zakładzie od czasu jego stopienia po tsunami w 2011 roku, a przestrzeń magazynowa się kończy. Rozbudowany system pompowania i filtracji usuwa większość pierwiastków radioaktywnych, ale niektóre pozostają, w tym tryt. Japonia twierdzi, że plan rozcieńczania i uwalniania wody przez kilkadziesiąt lat jest bezpieczny. MAEA zatwierdziła zwolnienie, które, jak twierdzi, jest podobne do usuwania ścieków w elektrowniach jądrowych w innych miejscach. – W tym tygodniu przeprowadzimy misję przeglądu działań, planów, danych i odpowiednich dokumentów, aby ocenić ich zgodność z przepisami zawartymi w międzynarodowych normach bezpieczeństwa – powiedział Gustavo Caruso, dyrektor i koordynator departamentu bezpieczeństwa jądrowego MAEA. .

7
22.03.2022 09:31 Tauron zakończył budowę elektrowni fotowoltaicznej Choszczno II

TAURON poinformował, że zakończyła się budowa kolejnej elektrowni słonecznej w gminie Choszczno, w województwie zachodniopomorskim. Instalacja Choszczno II o mocy 8 MW zaspokoi zapotrzebowanie na energię elektryczną około 3,5 tys. gospodarstw domowych. To trzecia i jednocześnie największa farma fotowoltaiczna w Grupie TAURON. – Rozbudowa zielonych mocy wytwórczych stanowi priorytet rozwojowy Grupy TAURON. To właśnie elektrownie fotowoltaiczne, obok lądowej energetyki wiatrowej, a w przyszłości także offshore, wyznacza nasze kierunki strategiczne w obszarze transformacji miksu energetycznego – wyjaśnia Artur Michałowski, p.o. prezesa zarządu TAURON Polska Energia. – Aktualnie dysponujemy trzema farmami fotowoltaicznymi o mocy 19 MW, a w najbliższym czasie rozpoczniemy budowę kolejnej farmy, tym razem na Śląsku – dodaje Michałowski.

EN 01005253 0232
22.03.2022 09:29 Topnieje lodowa zapora oddzielająca skażoną wodę od wód gruntowych

Dopływ wody gruntowej do zniszczonej 10 lat temu elektrowni jądrowej w japońskiej Fukushimie powstrzymuje lodowa zapora. Jednak bariera częściowo zaczęła topnieć, poinformował o tym operator obiektu. Grozi to połączeniem się wód gruntowych z wodą skażoną radioaktywnymi substancjami. – Zapora lodowa, mająca powstrzymać dopływ wody gruntowej do zniszczonej elektrowni jądrowej w japońskiej Fukushimie, mogła częściowo stopnieć – poinformował operator elektrowni firma TEPCO. Jak poinformował Reuters, powołując się na prezentację przygotowaną przez operatora elektrowni TEPCO wykryło topnienie zapory w czasie testów. Prace naprawcze mogą się rozpocząć już w grudniu.

pilne swiat (1)
22.03.2022 09:28 Katastrofa ekologiczna w Donbasie. Wywołali ją Rosjanie

Trwający od 2014 r. konflikt w Donbasie na wschodzie Ukrainy poważnie wpływa na środowisko. Obecnie region mierzy się z katastrofą ekologiczną. Zalewanie kopalń, zanieczyszczone grunty i wody, pozostałości po niewybuchach czy amunicji. To dopiero wierzchołek problemów Donbasu.Za jedno z głównych zagrożeń dla środowiska w regionie uważa się niekontrolowane zatapianie niektórych kopalń na opanowanych przez prorosyjskich separatystów częściach obwodu donieckiego i ługańskiego. Katastrofa ekologiczna w Donbasie, spowodowana zbrojną agresją Federacji Rosyjskiej, będzie katastrofą ekologiczną dla całej Europy. – Działania te skutkują podwyższaniem się poziomu wód, co może prowadzić do zanieczyszczenia gleby oraz wód powierzchniowych i gruntowych, podtopień i osiadania gruntu – mówiła Ołeksandra Łukianenko z organizacji Prawo na Zachyst podczas konferencji poświęconej ekologicznej przyszłości Donbasu.

pilne swiat (1)
22.03.2022 09:28 Lodowce topnieją w zastraszającym tempie. Skutki mogą być nieodwracalne

Jak podaje czasopismo naukowe Nature Communications, w latach 2011-2020 stopniało 3,5 bln ton pokrywy lodowej Grenlandii. Według badań naukowców z Uniwersytetu w Leeds, zjawisko to wzrosło o 21 proc. w ciągu ostatnich 40 lat. Grenlandzka pokrywa lodowa to druga największa na świecie za pokrywą Antarktyki. Amerykańskie centrum badawcze National Snow and Ice Center (NSIDC) podaje, że lód pokrywa ponad 1,05 mln km kw. Grenlandii, a stopnienie całej tej masy spowodowałoby wzrost poziomu mórz o około sześć metrów.Topnienie pokrywy lodowej Grenlandii wzrósł w ostatnich dziesięcioleciach, wpływając na globalny poziom mórz, regionalną cyrkulację oceaniczną i przybrzeżne ekosystemy morskie, a obecnie odpowiada za większość współczesnego braku równowagi masy. Szacunki dotyczące odpływu są zazwyczaj wyprowadzane z regionalnych modeli klimatycznych, ponieważ dane satelitarne ograniczają się do oceny stopnia topnienia.

pexels-km-l-6595788 (1)
22.03.2022 09:28 Śmiała deklaracja polskiego rządu na forum międzynarodowym. Mamy zrezygnować z węgla

Podczas Szczytu Klimatycznego ONZ COP26 w Glasgow zawiązała się nowa antywęglowa koalicja, której członkowie zobowiązują się do rezygnacji z nowych inwestycji w węgiel, oraz do rozwijania czystych technologii.Polska została jednym z sygnatariuszy nowego, międzynarodowego porozumienia. Łącznie deklarację podpisało 190 krajów i organizacji. W dokumencie uzgodniono cel zakończenia nowych inwestycji węglowych i konieczność odejścia od energetyki węglowej. Mimo, że Polska wcześniej nie deklarowała odejścia od węgla w określonym czasie, podczas szczytu w Glasgow się to zmieniło. Deklaracji nie podpisało jednak kilka państw, które są największymi na świecie użytkownikami węgla, m.in. Chiny, Indie, Australia i USA. Szef polskiego rządu, Mateusz Morawiecki uczestniczył w szczycie klimatycznym COP26 w Glasgow w poniedziałek. – Cieszę się, że cały pakiet klimatyczny wynegocjowany przez Polskę jest dobrym pakietem, ale jednocześnie tutaj nie może dochodzić do żadnego szantażu po stronie innych elementów polityki europejskiej. Próba zabrania jakichkolwiek środków na pewno nie tylko nie będzie miała nic wspólnego ze sprawiedliwą transformacją, ale jednocześnie będzie oznaczała, że szantaż polityczny z Brukseli dominuje nad osiąganiem także celów klimatycznych – powiedział premier. Szef polskiego rządu stwierdził też, że bez właściwego udziału największych gospodarek na świecie nie tylko nie będziemy mieli nie tylko sprawiedliwej transformacji klimatycznej, ale w ogóle nie będzie transformacji klimatycznej.

Pixabay/Ruslan_Kadyrov
22.03.2022 09:26 Wyrżną lasy i postawią fabryki. Pokłosie nowego prawa forsowanego przez PiS

Lasy Państwowe, za sprawą nowych przepisów, będą mogły wymieniać się ziemiami z samorządami w Jaworznie i Stalowej Woli. Na połaciach zieleni mają pojawić się fabryki i siedziby firm z sektora elektromobilności. Ekolodzy są oburzeni nową propozycją PiS.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie uprawnienia zyskają Lasy PaństwoweJakie fabryki mają powstać w Jaworznie i Stalowej WoliCo na temat nowego prawa uważają ekolodzy

Jakub Kaminski/East News
22.03.2022 09:24 Aldi o krok przed konkurencją. Po wycofaniu jaj z chowu klatkowego przyszła pora na mięso

Aldi postanowił zaangażować się w rewolucję ekologiczną jeszcze mocniej niż konkurencja. Podczas gdy wiele sieciówek zamierza wycofać jaja z chowu klatkowego, niemiecki dyskonter deklaruje rezygnację z mięsa z ferm. Zmiany odczują przede wszystkim mniej zamożni klienci.Z tego artykułu dowiesz się:Które sieciówki zadeklarowały wycofania jajek z chowu klatkowegoDo kiedy Aldi zamierza zrezygnować z mięsa z fermJakie mogą być konsekwencje tej decyzji

Czyste powietrze po nowemu
22.03.2022 09:24 Czyste Powietrze na nowych zasadach. Wchodzą w życie wyższe progi dochodowe

"Czyste powietrze" po nowemu. Od dziś w programie nastąpiły zmiany, zgodnie z którymi nastąpi wzrost progów dochodowych uprawniających do skorzystania z wyższego dofinansowania. Zmian jest i ma być więcej.Z tego artykułu dowiesz się:W programie "Czyste powietrze" nastąpiły zmianyJak kształtują się nowe progi dochodoweJakie inne zmiany przewidziano

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
22.03.2022 09:24 Rusza kolejna edycja programu "Mój Prąd". Do wzięcia nawet 3 tys. zł dopłaty

Program Mój prąd po raz kolejny wesprze obywateli, którzy inwestują w fotowoltaikę. Mimo że w tym roku na beneficjentów czekają trochę niższe dopłaty to i tak zastrzyk gotówki może okazać się niezbędny. Budżet kolejnej tury programu opiewa na ponad pół miliarda złotych.Z tego artykułu dowiesz się:Kiedy rusza Mój prądO ile zmniejszą się dopłatyKto może zostać wykluczony z programu

Fot. Zofia i Marek Bazak/East News Bank w domu, walizka pelna pieniedzy, wielu seniorow trzyma swoje oszczednosci w domu, nie posiadajac kont bankowych padaja ofiara przestepcow wyludzajacych oszczednoscu calego zycia metodami "na wnuczka" lub "na policja
22.03.2022 09:22 "Moja Woda". W drugiej edycji programu złożono wnioski o dofinansowanie na 160 mln zł

"Moja Woda" to program cieszący się ogromną popularnością. W przypadku drugiej edycji programu suma pieniędzy, na którą opiewają wnioski wyniosła 160 mln zł.Z tego artykułu dowiesz się:Czym jest program "Moja Woda"Dlaczego jest tak ważny dla środowiskaIle wniosków złożono

Biznesinfo
22.03.2022 09:22 Rząd nadal majstruje przy fotowoltaice. Chce jednak zachować opusty, ale pod pewnym warunkiem

Fotowoltaika już niebawem przejdzie prawdziwą rewolucję. Na horyzoncie jawi się bowiem likwidacja opustów dla nowych prosumentów. Z przełomową propozycją wystąpił jednak Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste powietrze”. Jego zdaniem osoby, które zdecydują się także na inwestycję w pompę ciepła powinny mieć możliwość korzystania z systemu opustów.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego fotowoltaika ma być mniej opłacalnaJaką propozycję przedstawił Bartłomiej OrzełJakie argumenty za nią przemawiają

Biznesinfo
22.03.2022 09:21 Zmiany w rozliczeniach za fotowoltaikę. Czy rząd odstraszy Polaków od inwestycji w panele?

Fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków. Jednak nowy system rozliczania może odstraszyć właścicieli, którzy dopiero planowali zainwestować w panele słoneczne. Przeciętne gospodarstwo domowe będzie musiało przekazać nawet 1 tys. zł rocznie.Z tego artykułu dowiesz się:Na czym mają polegać zmiany w rozliczeniach za panele słoneczneIle na tym stracą właścicieleJaką moc w Polsce produkuje fotowoltaika

Fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.05.2019. Dokumenty - odpis skroconego aktu urodzenia.
22.03.2022 09:20 Moja woda z terminem do 10 czerwca. Możesz dostać aż 5 tys. zł

Moja woda odniosła ogromny sukces i wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków. W ramach programu Moja woda można otrzymać niemal 5 tys. zł dofinansowania, ale trzeba się spieszyć. Wnioski przyjmują do 10 czerwca br.Z tego artykułu dowiesz się:Czym jest program Moja wodaIle pieniędzy można dostaćJaki budżet został przeznaczony na program

pixabay, Fz
22.03.2022 09:20 Program Moja woda jeszcze tylko przez 2 tygodnie. Złożysz wniosek i wypłacą 5 tys. zł

"Moja Woda" to program, który wbrew pozorom i niektórym opiniom, cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony Polaków. Do 10 czerwca br. można złożyć wniosek o dopłatę z tytułu "Mojej Wody", potem pieniądze przejdą nam koło nosa.Z tego artykułu dowiesz się:Czym jest program "Moja Woda"Na co można otrzymać pieniądze

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/Z Zakupy w hipermarkecie Carrefour
22.03.2022 09:17 Nowe oznaczenia na produktach. Będziesz dokładnie wiedział, gdzie je wyrzucić

Oznaczenia wprowadzane na produktach mają pomóc klientom przy segregowaniu śmieci. Coraz więcej sklepów decyduje się na oznaczenia na produktach po to, aby zaszczepić w swoich klientach większą świadomość ekologiczną. Przy okazji można uniknąć kar.Z tego artykułu dowiesz się:Jak wygląda segregacja śmieci w Polsce oraz świadomość ekologiczna PolakówKtóre sieci sklepów zdecydowały się wprowadzić oznaczenia na produktachCzym może skończyć się nieprawidłowe segregowanie śmieci

Pixabay/summa
22.03.2022 09:16 Zdrowy i stuletni klon wycięty pod budowę supermarketu. Oburzenie aktywistów olbrzymie

Wycinka drzew zbulwersowała mieszkańców Łodzi. Prawie stuletni klon został usunięty, aby umożliwić budowę wjazdu do nowego supermarketu. Przedstawiciele sieciówki zapewnili, że w ramach rekompensaty posadzą kilkanaście drzew w pobliżu swoich placówek.Z tego artykułu dowiesz się:Kogo oburzyła wycinka drzewJaki supermarket powstanie na miejscu klonuCo na temat tej sytuacji mówią przedstawiciele supermarketu

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:15 Rząd ma pomysł na recykling, będziemy płacili więcej za plastik

Plastikowe butelki typu PET nie są obecenie obłożone kaucją i to ma się zmienić. Ministerstwo proponuje 10 gr kaucji od butelki, tak aby zależało nam na zwrocie butelek do sklepów lub odpowiednich automatów, gdzie będziemy mogli odzyskać pieniądze, które pobrał od nas sprzedawca.