Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Ekologia

Ekologia

CIOP
17.05.2024 11:08 Duża ilość pożarów pobudza CIOP do działania. Zostanie stworzony nowy projekt

Podczas ostatniego weekendu Polsce Straż Pożarna i służby ratunkowe musiały być zdecydowanie bardziej czujne. Na przestrzeni całego kraju doszło do wielu pożarów, przede wszystkim miało to miejsce w Warszawie (ulica Marywilska i składowisko gabarytów), Bytomiu (zajezdnia autobusów), Grodzisku Mazowieckim (szkoła), a także w Poznaniu (szkoła pożarnicza). Mimo otrzymanych alertów na temat pożarów nadal niewiele osób ma świadomość, jak bardzo pożar i jego pochodne potrafią być niebezpieczne dla życia i zdrowia człowieka.

samochody, Paulina Hennig-Kloska
15.05.2024 13:51 Nowe informacje o podatku od aut spalinowych. Minister potwierdziła sukces

Nowe informacje na temat podatku od aut spalinowych. Minister limitu i środowiska Paulina Hennig-Kloska przekazała, iż Unia Europejska wyraziła w renegocjacjach zgodę na to, aby nie wprowadzać dodatkowej opłaty w Polsce. Pomysł jest inny.

butelki plastikowe
13.05.2024 23:03 Nowe przepisy ws. nakrętek budzą oburzenie. "Zmiana jest irytująca"

Wprowadzenie unijnej dyrektywy dotyczącej trwałego przytwierdzania nakrętek do butelek wywołuje burzę wśród producentów i konsumentów. Pomimo założonego celu ekologicznego, wysokie koszty i brak świadomości społecznej budzą wiele emocji.

Adam Wawrzynowicz
13.05.2024 21:41 "Ogromne wyzwanie dla Polski". Ekspert o transformacji energetycznej

Dla Polski to jest niewątpliwie ogromne wyzwanie ze względu na nasz miks energetyczny - ocenił wyzwania naszej transformacji energetycznej Adam Wawrzynowicz z kancelarii Wawrzynowicz&Wspólnicy. Na ten moment oceniane przez ekspertów (te wyzwania - przyp. red.) jako w czasie wyznaczonym nie do spełnienia w polskich warunkach - komentował powagę sytuacji nasz gość podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

samochód elektryczny
07.05.2024 10:16 Przed Polską ambitne cele. Transport zmienia się na naszych oczach

Unia Europejska stawia na transport i to transport zrównoważony. Ten czynnik jest dla wspólnoty kluczowy z punktu widzenia gospodarczego. Zasady nowej generacji transportu są trzy. Ma on być wydajny, przyjazny dla środowiska oraz bezpieczny. Przyjęto już pierwsze pakiety wniosków. Cele stawiane przed krajami członkowskimi - w tym Polską - są ambitne.

Kurier
01.05.2024 07:47 Polska szykuje bat na chińskie firmy. "Rozmawiałem z premierem"

Andrzej Domański, minister resortu finansów, przyznaje: “przyglądamy się rozwiązaniu wprowadzonemu we Francji”. Polska kręci handlowy bat na chińskie e-commerce i branżę fast fashion. Co może oznaczać “ograniczenie potencjalnej, nieuczciwej konkurencji”, o której wspomina minister, w praktyce?

zakupy
28.04.2024 12:54 Czekają nas podwyżki cen żywności. "Szok i zaskoczenie skalą"

Międzynarodowe czasopisma i magazyny naukowe publikują wnioski opracowane przez niemiecki instytut badawczy we współpracy z Bankiem Centralnym. Ceny żywności będą rosły - rokrocznie o 3,2 proc., przynajmniej do 2035 r. Autorzy drobiazgowego raportu opracowali dane sprzedażowe z 25 lat i 121 krajów. Wnioski, jak mówi jeden z autorów, spotykają się głównie z “szokiem”.

samochody
21.04.2024 19:18 Co z podatkiem od aut spalinowych? Trwa rewizja KPO

KPO zatwierdzony przez poprzedni rząd ogniskuje uwagę obecnego. Jan Szyszko, Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej prowadzi rewizję KPO, czyli negocjacje z Komisją Europejską ws. wprowadzenia w Polsce podatku od samochodów spalinowych. “Zbliżamy się do kompromisu” - opiniuje i zapowiada ważne terminy.

pieniądze
17.04.2024 17:41 Mieszkańcy mogą dostać nawet 6 tys. zł. Co trzeba zrobić?

Naturalna retencja święci triumfy i nic nie wskazuje, by miała przestać. Przeciwnie, bo samorządy wprowadzają programy finansujące infrastrukturę dla każdego zainteresowanego na wzór programów rządowych. Poznań właśnie zdecydował się na kolejną edycję.

samochody
16.04.2024 19:24 Nowy podatek od samochodów. Wydało się, co czeka kierowców

Przelewy z Krajowego Planu Odbudowy spływają już do Polski, tymczasem dwa “kamienie milowe”, czyli konkretne warunki, które miniony rząd PiS zaakceptował, spędzają sen z powiek wielu: podatek od posiadania samochodu spalinowego i opłata za jego rejestrację. Posłowie Konfederacji zadali pytania resortowi środowiska, a jego szef odpowiedział. Polska próbuje złagodzić podpisane kontrakty.

fotowoltaika
16.04.2024 13:49 Masz fotowoltaikę? Koniecznie zrób to na wiosnę

Wszyscy Polacy, którzy posiadają fotowoltaikę, powinni pamiętać o tej czynności. Sporo osób może sobie nie zdawać sprawy, że panele potrzebują specjalnego przygotowania na wiosnę. Co trzeba zrobić, by fotowoltaika była jak najbardziej efektywna?

fotowoltaika
11.04.2024 13:00 Polski rekord energii z fotowoltaiki. PV zasilało ponad pół kraju

Wtorek 9 kwietnia przejdzie do historii polskiej transformacji energetycznej. Tego dnia udało się ustanowić rekord energii wygenerowanej ze źródeł fotowoltaicznych. Dzięki PV zasilane było ponad pół kraju.

pojemniki na śmieci
27.03.2024 22:14 Zmiany w segregacji odpadów. Będzie wzrost dzikich wysypisk?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje się do wprowadzenia zmian w przepisach dotyczących segregacji odpadów budowlanych i rozbiórkowych, co może wyeliminować obowiązek segregacji na miejscu powstania odpadów. Choć zmiany mają na celu ułatwienie procesu, istnieje obawa, że mogą one przyczynić się do wzrostu liczby dzikich wysypisk i generować dodatkowe problemy logistyczne w gęsto zabudowanych obszarach miejskich.

rachunek
02.03.2024 22:23 Kupił pompę ciepła. Płaci horrendalne rachunki

Pompa ciepła jest ostatnio jednym z częściej wybieranych sposobów ogrzewania domów. Wynika to z surowych restrykcji i proekologicznych postaw wielu osób. Na rozwiązanie zdecydował się także pan Mirosław. Niestety, szybko tego pożałował.

plastikowe zakrętki
28.01.2024 12:27 Nowe przepisy ws. nakrętek. "Zmiana jest irytująca"

W trosce o środowisko, na rynku pojawiły zakrętki przymocowane do butelek. Rozwiązanie to nie spodobało się jednak wielu użytkownikom. Na pewno nie ucieszy ich również wiadomość, że takich butelek będzie więcej. Dokładniej: praktycznie wszystkie będą miały na stałe przymocowaną zakrętkę.

flaga unii europejskiej
17.01.2024 21:15 Firmy oszukiwały tak klientów przez lata. Parlament Europejski przyjął nowe przepisy

Greenwashing od lat jest popularną taktyką stosowaną przez wiele firm. W praktyce jednak jest to zwykłe oszustwo. Parlament Europejski przyjął dyrektywę, która ma uniemożliwić takie działania w przyszłości.

ksiaze-william-polacy-nagroda-ekologia
23.09.2023 08:34 Książę William wyróżnił Polaków. Teraz mogą dostać “ekologicznego Nobla”

Nagroda Nobla – o tym wyróżnieniu słyszał już chyba każdy. Jest przyznawane od początku XX wieku za wybitne zasługi dla ludzkości: literackie, naukowe bądź działania na rzecz pokoju. Natomiast niewiele osób wie, że w 2020 roku pojawiła się wyjątkowa nagroda Earthshot Prize Awards, którą ustanowił książę William. W przestrzeni publicznej jest określana mianem “ekologicznego Nobla”. W tegorocznej edycji wśród nominowanych znalazła się polska organizacja. Teraz ma szansę zdobyć milion funtów (ponad 5,2 mln zł).

Biedronka-sklep-parking-auta
11.09.2023 12:16 Biedronka szykuje niespodziankę dla klientów. Duże zmiany na parkingach sieci

Według autorów badania GfK, które opisuje dziś (11 września) "Rzeczpospolita", sieć sklepów Biedronka ma w sumie dostęp do prawie 32 mln Polaków. Skala jest zatem ogromna, a wielu klientów z pewnością dociera na zakupy samochodem. Dyskont już potwierdził wprowadzenie zmian na swoich parkingach – część z nich nastąpi jeszcze w ciągu najbliższych miesięcy, a te bardziej ambitne plany poczekają na przyszły rok. W ich wyniku niektórzy kierowcy będą bardzo zadowoleni.

Kobieta, bankomat
22.08.2023 14:14 Plastikowe karty płatnicze odchodzą do lamusa, czas na drewniane. Zmiany obejmą niemal 30 mln klientów

Jak podaje serwis Interia.pl, Niemcy w trosce o środowisko odchodzą od plastikowych kart płatniczych. Zamiast nich klienci będą posługiwać się kompostowalnymi kartami, które są bardziej ekologiczne.

slask-eon-osiedle-energetyka-flaga
01.08.2023 14:41 Śląsk ma kolejny powód do dumy. Czegoś takiego jeszcze w Polsce nie było

Nowoczesne i komfortowe, przyjazne dla zdrowia, ale i środowiska – coraz częściej Polacy oczekują, żeby takie było ich miejsce do życia. Tak się składa, że na Śląsku powstaje obecnie pierwsze w naszym kraju rozwiązanie miejskie budowane w całości według zasad zrównoważonego rozwoju.

Flaga Polski
08.03.2023 17:05 Polska firma rozpoczyna podbój najludniejszego kraju świata. Nasza technologia zaleje hinduski rynek

Polskie wynalazki coraz częściej podbijają świat. Firma z Warszawy zawarła lukratywny kontrakt z indyjskim przedsiębiorstwem. Produkcja ruszy już niebawem, informuje money.pl. 

Dostaniesz do 5 tys. zł i upiększysz swój ogród. Na specjalną dotację załapią się mieszkańcy jednego z polskich miast
25.02.2023 16:23 Dostaniesz do 5 tys. zł i upiększysz swój ogród. Na specjalną dotację załapią się mieszkańcy jednego z polskich miast

Stolica województwa lubelskiego zorganizowała nietypowy program wspierania budowy zbiorników wodnych. Mieszkańcy Lublina mogą bowiem wnioskować o dotację na budowę… zbiorników na deszczówkę.

Pieniądze i kalendarz
21.02.2023 12:48 Ulga termomodernizacyjna. Zrobisz remont domu i odliczysz od podatku nawet 53 tys. zł

Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych, w zabudowie bliźniaczej i szeregowej. Przysługuje ona w przypadku wykonania remontu w zakresie termomodernizacji budynku. Od podatku można z tego tytułu odliczyć 53 tys. zł, a rozliczając się wspólnie z małżonkiem — nawet 106 tys. zł.

grafen
07.09.2022 19:11 Genialny wynalazek polskich naukowców. Zrewolucjonizuje branżę budowlaną i wiele innych

Antykorozyjny lakier z dodatkiem tlenku grafenu G-Flake opracowany przez naukowców z Polski może rozwiązać problem rdzewiejących maszyn i wielu innych konstrukcji oraz materiałów podatnych temu procesowi.

Samochód elektryczny wiedza Polaków
06.09.2022 16:45 Tajwańska firma może zainwestować w Polsce 8 mld dolarów, planuje zbudować gigantyczną fabrykę baterii

Producent baterii z siedzibą w Tajwanie poważnie rozważa Polskę jako lokalizację dla gigantycznej inwestycji, której wartość ma sięgnąć 8mld dolarów.Samochody elektryczne osiągają wykładniczy wzrost popularności. Popyt w wielu krajach jest tak duży, że producenci nie nadążają z ich produkcją. Głównym problemem są niewystarczające moce wytwórcze zakładów produkujących baterie. Sytuacja ta jednak szybko się zmienia. Niemalże każdego dnia słyszymy o kolejnej rekordowej inwestycji w nowe fabryki, które będą je wytwarzały.Chiński CATL - największy producent baterii na świecie ogłosił niedawno, że wybuduje swoją drugą europejską fabrykę. Inwestycja powstanie na terenie Węgier. Firma zadecydowała, że przeznaczy na jej realizację prawie 7,5 mld euro.Toyota Motor kilka dni temu ogłosiła, że inwestuje 5,3 mld dolarów nowe fabryki w Japonii oraz USA. Praktycznie każdy większy producent samochodów ogłasza tego rodzaju inwestycje. Popyt na auta elektryczne jest gigantyczny. W Polsce co prawda nie ma ich dużo, ale głównym powodem są wysokie ceny oraz mała ilość modeli ze średniej półki. Sytuacja ta jednak wkrótce się zmieni i już w 2023 zostaniemy zalani nowymi modelami, w tym również tymi na które może pozwolić może sobie klasa średnia.Oczywiście zalanie rynku modelami oraz nowe przystępne cenowo modele, nie gwarantuje tego, że Polacy zaczną je masowo kupować. Przekonamy się o tym za rok lub 2, gdy dostępne będą tego rodzaju dane i będzie się można z nimi szczegółowo zapoznać.

41195027150 0a9b6be75a o
21.04.2022 19:07 Największy odwiert geotermalny w Polsce już szykowany. Dziura w ziemi będzie miała 7 km głębokości

Najgłębszy w Polsce odwiert geotermalny o głębokości 7 km ma powstać w Bańskiej Niżnej gminie Szaflary na Podhalu. Inwestycja zapewni ogrzewanie mieszkańcom gminy, będzie też samowystarczalna energetycznie. Projekt ma zostać w całości sfinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Fundusz przeznaczył na ten cel 107 mln zł, informuje PAP.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:12 Nowe wyzwania w temacie ekologii - debata Harmless Future Club

W panelu dyskusyjnym udział wzięli: Dagmara Krzesińska - CEO w Fundacji Koalicja na rzecz Polskich Innowacji, Łukasz Foks - azure developer w Microsoft, Monika Kulik - CSR expert w Orange Polska, Magdalena Amroch - zastępca dyrektora Departamentu Opracowań Statystycznych, Maciej Ryś - założyciel inicjatywy Smogathon, Karolina Wawrzyniak - dyrektor Departamentu Ekspansji Zagranicznej PAIH oraz Maciej Sadowski - CEO w Fundacji Startup Hub Poland.

ważne świat (1)
14.02.2022 01:00 MAEA rozpoczyna misję przeglądu uwalniania wody z Fukushimy

Grupa zadaniowa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej rozpoczęła w poniedziałek (14.02) misję w Japonii w celu przeglądu kontrowersyjnego planowanego uwolnienia uzdatnionej wody z elektrowni jądrowej Fukushima do oceanu. Japońska agencja Kyodo poinformowała, że eksperci Agencji we wtorek mają zbadać poziom radioaktywności wody, która trafić ma do oceanu.Fukushima doświadczyła skutków potężnego tsunami, które nawiedziło tamtejsze wybrzeże w 2011 roku. Wstrząsy oraz ogromna fala wody, która zalała lokalne tereny doprowadziły między innymi do uszkodzenia reaktorów i wycieku radioaktywnych substancji. Ponad milion ton przetworzonej wody zgromadziło się w zbiornikach w uszkodzonym zakładzie od czasu jego stopienia po tsunami w 2011 roku, a przestrzeń magazynowa się kończy. Rozbudowany system pompowania i filtracji usuwa większość pierwiastków radioaktywnych, ale niektóre pozostają, w tym tryt. Japonia twierdzi, że plan rozcieńczania i uwalniania wody przez kilkadziesiąt lat jest bezpieczny. MAEA zatwierdziła zwolnienie, które, jak twierdzi, jest podobne do usuwania ścieków w elektrowniach jądrowych w innych miejscach. – W tym tygodniu przeprowadzimy misję przeglądu działań, planów, danych i odpowiednich dokumentów, aby ocenić ich zgodność z przepisami zawartymi w międzynarodowych normach bezpieczeństwa – powiedział Gustavo Caruso, dyrektor i koordynator departamentu bezpieczeństwa jądrowego MAEA. .