Kwestia przytwierdzonych do butelek plastikowych nakrętek, to w ostatnich miesiącach temat niezwykle nośny medialnie. Pomijając ideologiczne spory, postaramy się wyjaśnić, o co tak naprawdę chodzi w tzw. dyrektywie plastikowej?
Naukowcy z IMGW ostrzegają: temperatura w Polsce stale rośnie, już z początkiem 2024 r. odcisnęła się z wynikiem historycznie wysokim, notując rekord w lutym. Kolejne gminy apelują o oszczędzanie wody. Deszcz, nawet jakby występował, nie zawsze ratuje sytuację. Wprowadzane są specjalne zakazy podlewania. Za ich złamanie grozi kara.
Od kwietnia ubiegłego roku obowiązuje nowe prawo o świadectwie energetycznym. Dla wielu osób jego posiadanie jest od tego czasu obligatoryjne. Przy okazji obowiązkowe zostały cykliczne kontrole systemów grzewczych, które kontrolerzy również mogą chcieć sprawdzić. Kto nie musi się przejmować?
Zielona transformacja to jedno z najważniejszych wyzwań stojących dziś przed polską gospodarką. Jednym z ważnych uczestników tego procesu są jednostki samorządu terytorialnego (JST). Podczas kongresu Impact’24 w rozmowie z Biznes Info Ewa Tyrka, dyrektorka Departamentu Sektora Samorządowego w Banku Gospodarstwa Krajowego mówiła o współpracy tej instytucji z JST i finansowaniu zielonej transformacji miast.Samorządy są dla Banku Gospodarstwa Krajowego kluczowym partnerem. Tylko w ostatniej dekadzie dostarczyliśmy samorządom i ich podmiotom zależnym finansowania na kwotę 30 mld zł. Te środki przekładają się na inwestycje i poprawę jakości życia lokalnych społeczności — mówiła Ewa Tyrka. Bank Gospodarstwa Krajowego dostarcza samorządom finansowania poprzez kredyty, organizację i nabycie na rachunek własny obligacji (w tym przychodowych), a także pożyczki. Bank finansuje samorządowe inwestycje także w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, dystrybuuje środki unijne, realizuje programy wsparcia mieszkalnictwa społecznego i komunalnego. BGK udziela też finansowania dla spółek komunalnych.
Na Polaków czekają duże pieniądze. Budżet państwa dopłaci do wymiany okien zarówno mieszkańcom domów, jak i mieszkań. Kwoty są imponujące, zwłaszcza w obliczu twardych danych - wymiana okien i tak się opłaca.
Unia Europejska bierze się za nasz sposób użytkowania przedmiotów. Zgodnie z nowymi standardami ekoprojektowania, zakupione produkty mają być trwalsze, dłużej nam służyć, a dodatkowo nadawać się, chociażby do naprawy czy recyklingu. Ma to stanowić zachętę dla producentów, aby ci myśleli o obiegu zamkniętym już na etapie projektowania swojego towaru.
Attila Szabó, od 2022 r. prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska, zaprezentował nowe modele elektrycznych vanów. W kontekście postępującej elektryfikacji Europy przyznaje: “też mamy rodziny, dzieci, tysiące pracowników. Chcemy być pewni, że i oni mają przyszłość”.
Podczas ostatniego weekendu Polsce Straż Pożarna i służby ratunkowe musiały być zdecydowanie bardziej czujne. Na przestrzeni całego kraju doszło do wielu pożarów, przede wszystkim miało to miejsce w Warszawie (ulica Marywilska i składowisko gabarytów), Bytomiu (zajezdnia autobusów), Grodzisku Mazowieckim (szkoła), a także w Poznaniu (szkoła pożarnicza). Mimo otrzymanych alertów na temat pożarów nadal niewiele osób ma świadomość, jak bardzo pożar i jego pochodne potrafią być niebezpieczne dla życia i zdrowia człowieka.
Nowe informacje na temat podatku od aut spalinowych. Minister limitu i środowiska Paulina Hennig-Kloska przekazała, iż Unia Europejska wyraziła w renegocjacjach zgodę na to, aby nie wprowadzać dodatkowej opłaty w Polsce. Pomysł jest inny.
Wprowadzenie unijnej dyrektywy dotyczącej trwałego przytwierdzania nakrętek do butelek wywołuje burzę wśród producentów i konsumentów. Pomimo założonego celu ekologicznego, wysokie koszty i brak świadomości społecznej budzą wiele emocji.
Dla Polski to jest niewątpliwie ogromne wyzwanie ze względu na nasz miks energetyczny - ocenił wyzwania naszej transformacji energetycznej Adam Wawrzynowicz z kancelarii Wawrzynowicz&Wspólnicy. Na ten moment oceniane przez ekspertów (te wyzwania - przyp. red.) jako w czasie wyznaczonym nie do spełnienia w polskich warunkach - komentował powagę sytuacji nasz gość podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Unia Europejska stawia na transport i to transport zrównoważony. Ten czynnik jest dla wspólnoty kluczowy z punktu widzenia gospodarczego. Zasady nowej generacji transportu są trzy. Ma on być wydajny, przyjazny dla środowiska oraz bezpieczny. Przyjęto już pierwsze pakiety wniosków. Cele stawiane przed krajami członkowskimi - w tym Polską - są ambitne.
Andrzej Domański, minister resortu finansów, przyznaje: “przyglądamy się rozwiązaniu wprowadzonemu we Francji”. Polska kręci handlowy bat na chińskie e-commerce i branżę fast fashion. Co może oznaczać “ograniczenie potencjalnej, nieuczciwej konkurencji”, o której wspomina minister, w praktyce?
Międzynarodowe czasopisma i magazyny naukowe publikują wnioski opracowane przez niemiecki instytut badawczy we współpracy z Bankiem Centralnym. Ceny żywności będą rosły - rokrocznie o 3,2 proc., przynajmniej do 2035 r. Autorzy drobiazgowego raportu opracowali dane sprzedażowe z 25 lat i 121 krajów. Wnioski, jak mówi jeden z autorów, spotykają się głównie z “szokiem”.
KPO zatwierdzony przez poprzedni rząd ogniskuje uwagę obecnego. Jan Szyszko, Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej prowadzi rewizję KPO, czyli negocjacje z Komisją Europejską ws. wprowadzenia w Polsce podatku od samochodów spalinowych. “Zbliżamy się do kompromisu” - opiniuje i zapowiada ważne terminy.
Naturalna retencja święci triumfy i nic nie wskazuje, by miała przestać. Przeciwnie, bo samorządy wprowadzają programy finansujące infrastrukturę dla każdego zainteresowanego na wzór programów rządowych. Poznań właśnie zdecydował się na kolejną edycję.
Przelewy z Krajowego Planu Odbudowy spływają już do Polski, tymczasem dwa “kamienie milowe”, czyli konkretne warunki, które miniony rząd PiS zaakceptował, spędzają sen z powiek wielu: podatek od posiadania samochodu spalinowego i opłata za jego rejestrację. Posłowie Konfederacji zadali pytania resortowi środowiska, a jego szef odpowiedział. Polska próbuje złagodzić podpisane kontrakty.
Wszyscy Polacy, którzy posiadają fotowoltaikę, powinni pamiętać o tej czynności. Sporo osób może sobie nie zdawać sprawy, że panele potrzebują specjalnego przygotowania na wiosnę. Co trzeba zrobić, by fotowoltaika była jak najbardziej efektywna?
Wtorek 9 kwietnia przejdzie do historii polskiej transformacji energetycznej. Tego dnia udało się ustanowić rekord energii wygenerowanej ze źródeł fotowoltaicznych. Dzięki PV zasilane było ponad pół kraju.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje się do wprowadzenia zmian w przepisach dotyczących segregacji odpadów budowlanych i rozbiórkowych, co może wyeliminować obowiązek segregacji na miejscu powstania odpadów. Choć zmiany mają na celu ułatwienie procesu, istnieje obawa, że mogą one przyczynić się do wzrostu liczby dzikich wysypisk i generować dodatkowe problemy logistyczne w gęsto zabudowanych obszarach miejskich.
Pompa ciepła jest ostatnio jednym z częściej wybieranych sposobów ogrzewania domów. Wynika to z surowych restrykcji i proekologicznych postaw wielu osób. Na rozwiązanie zdecydował się także pan Mirosław. Niestety, szybko tego pożałował.
W trosce o środowisko, na rynku pojawiły zakrętki przymocowane do butelek. Rozwiązanie to nie spodobało się jednak wielu użytkownikom. Na pewno nie ucieszy ich również wiadomość, że takich butelek będzie więcej. Dokładniej: praktycznie wszystkie będą miały na stałe przymocowaną zakrętkę.
Greenwashing od lat jest popularną taktyką stosowaną przez wiele firm. W praktyce jednak jest to zwykłe oszustwo. Parlament Europejski przyjął dyrektywę, która ma uniemożliwić takie działania w przyszłości.
Nagroda Nobla – o tym wyróżnieniu słyszał już chyba każdy. Jest przyznawane od początku XX wieku za wybitne zasługi dla ludzkości: literackie, naukowe bądź działania na rzecz pokoju. Natomiast niewiele osób wie, że w 2020 roku pojawiła się wyjątkowa nagroda Earthshot Prize Awards, którą ustanowił książę William. W przestrzeni publicznej jest określana mianem “ekologicznego Nobla”. W tegorocznej edycji wśród nominowanych znalazła się polska organizacja. Teraz ma szansę zdobyć milion funtów (ponad 5,2 mln zł).
Według autorów badania GfK, które opisuje dziś (11 września) "Rzeczpospolita", sieć sklepów Biedronka ma w sumie dostęp do prawie 32 mln Polaków. Skala jest zatem ogromna, a wielu klientów z pewnością dociera na zakupy samochodem. Dyskont już potwierdził wprowadzenie zmian na swoich parkingach – część z nich nastąpi jeszcze w ciągu najbliższych miesięcy, a te bardziej ambitne plany poczekają na przyszły rok. W ich wyniku niektórzy kierowcy będą bardzo zadowoleni.
Jak podaje serwis Interia.pl, Niemcy w trosce o środowisko odchodzą od plastikowych kart płatniczych. Zamiast nich klienci będą posługiwać się kompostowalnymi kartami, które są bardziej ekologiczne.
Nowoczesne i komfortowe, przyjazne dla zdrowia, ale i środowiska – coraz częściej Polacy oczekują, żeby takie było ich miejsce do życia. Tak się składa, że na Śląsku powstaje obecnie pierwsze w naszym kraju rozwiązanie miejskie budowane w całości według zasad zrównoważonego rozwoju.
Polskie wynalazki coraz częściej podbijają świat. Firma z Warszawy zawarła lukratywny kontrakt z indyjskim przedsiębiorstwem. Produkcja ruszy już niebawem, informuje money.pl.