Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Eko > Dopłaty dla właścicieli domów. Do wzięcia nawet 30 tys. złotych
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 03.07.2024 18:10

Dopłaty dla właścicieli domów. Do wzięcia nawet 30 tys. złotych

pieniądze
Fot. materiały własne

Właściciele domów już mogą składać wnioski o przyznanie specjalnego dofinansowania. Dopłaty w ramach programu “Moja elektrownia wiatrowa” mogą wynieść nawet 30 tys. zł, więc jest o co się starać. Komu konkretnie należą się pieniądze? Wyjaśniamy.

Ruszył nowy program dopłat dla Polaków

Niedawno wprowadzono zupełnie nowy program dofinansowań dla właścicieli domów - “Moja elektrownia wiatrowa”. Dzięki tej dopłacie Polacy mogą liczyć na pomoc w sfinansowaniu zakupu przydomowych wiatraków.

Dofinansowanie jest skierowane do właścicieli domów jednorodzinnych, a jego celem jest zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii w indywidualnych gospodarstwach domowych. Na dopłaty w latach 2024-2029 przeznaczono 400 mln zł.

W Action zacznie się już jutro. Polacy tłumnie ruszą do sklepów

Komu należy się dopłata?

Z programu “Moja elektrownia wiatrowa” będą mogli skorzystać właściciele i współwłaściciele domów. Dopłata wspomoże ich w utworzeniu mikrostacji wiatrowej oraz magazynu energii elektrycznej. Co istotne, moc elektryczna musi być większa niż 1 kW, ale nie większa niż 20 kW. W ramach dofinansowania można otrzymać:

  • do 17 tys. zł na 1 magazyn energii elektrycznej (nie więcej niż 6 tys. zł/1 kWh),
  • do 30 tys. zł na 1 instalację wiatrową (nie więcej niż 5 tys. zł/1 kW).

Właściciele domów już mogą składać wnioski o nowe dofinansowanie

Warto pamiętać, że aby dotrzymać dotację, trzeba najpierw pokryć wszystkie koszty związane z budową przydomowego wiatraka z własnej kieszeni. Następnie należy złożyć odpowiedni wniosek o przyznanie dodatkowych pieniędzy. Właściciele domów mogą dopełniać formalności związanych z nowym programem już od 17 czerwca bieżącego roku.

Zobacz także: ZUS wypłaci niemal 4000 zł. Dodatkowe świadczenie dla wielu Polaków