Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Unia wymusza zmiany na producentach. Produkty mają nadawać się do naprawy
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 27.05.2024 15:47

Unia wymusza zmiany na producentach. Produkty mają nadawać się do naprawy

flagi ue
Fot. Unplash.com/Guillaume Périgois

Unia Europejska bierze się za nasz sposób użytkowania przedmiotów. Zgodnie z nowymi standardami ekoprojektowania, zakupione produkty mają być trwalsze, dłużej nam służyć, a dodatkowo nadawać się, chociażby do naprawy czy recyklingu. Ma to stanowić zachętę dla producentów, aby ci myśleli o obiegu zamkniętym już na etapie projektowania swojego towaru.

Unia Europejska stawia na obieg zamknięty

Potrzeba wprowadzenia obiegu zamkniętego w różnych gałęziach przemysłu była podkreślana przez UE wielokrotnie. Obiektem zainteresowania Parlamentu Europejskiego był chociażby rynek fast fashion, który odpowiedzialny jest za prawie 10 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla i słynie z nadmiernej konsumpcji. Teraz Unia wprowadza nowe regulacje dotyczące ekoprojektowania, zgodnie z którymi producenci mają spełniać, chociażby normy zawartości materiałów pochodzących z recyklingu. Produkty otrzymają także swój ”cyfrowy paszport”, a w życie wejdzie bezpośredni zakaz niszczenia tekstyliów, obuwia i odzieży. Przepisy te czasowo nie obejmą jednak małych i średnich przedsiębiorstw.

Nawet 5000 złotych kary, przepisy mówią jasno. Mieszkańcy bloków muszą wiedzieć

Unia Europejska wprowadza nowe normy ekoprojektowania

Zgodnie z nowymi przepisami UE, towar ma zostać objęty kontrolą także pod kątem zawartości substancji, które mogłyby uniemożliwiać ich późniejsze przetwarzanie, a co za tym idzie hamować obieg zamknięty.

Dzięki rozporządzeniu w sprawie ekoprojektowania tworzymy odpowiednie zachęty dla przemysłu, aby myślał o obiegu zamkniętym już na etapie projektowania produktów, które planuje sprzedawać w UE – komentowała Pierre-Yves Dermagne, belgijski wicepremier oraz minister gospodarki i zatrudnienia, cytowany przez businessinsider.com.pl.

Określenie wymogów dla ekoprojektowania stać będzie po stronie Komisji Europejskiej, która wyda je w drodze aktów delegowanych. Następnie producenci będą mieli półtorej roku na dostosowanie się do nowych przepisów.

ZOBACZ: Wielka wygrana w Lotto. Gracz nie otrzyma pieniędzy od razu

Zachęta dla producentów

Nowe wymogi obejmą wszystkie rodzaje towarów wprowadzonych na unijny rynek i zajmą miejsce dotychczas obowiązującej w UE dyrektywy w sprawie ekoprojektowania, w której zawarto przepisy na temat efektywności energetycznej produktów. Jest jednak kilka wyjątków, chociażby w przypadku branży motoryzacyjnej, czy towarów związanych z obronnością. Rozporządzenie wejdzie w życie w ciągu 20 dni od opublikowania w Dzienniku Urzędowym UE, a zacznie obowiązywać w państwach członkowskich dwa lata później.

Źródło: businessinsider.com.pl