Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 14. emerytura nie dla wszystkich. Tym seniorom ZUS nie wypłaci pieniędzy
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 14.05.2024 22:29

14. emerytura nie dla wszystkich. Tym seniorom ZUS nie wypłaci pieniędzy

seniorzy, pieniądze
Fot. Pixabay/jhenning, materiały własne

Już wkrótce Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wypłacał jednorazowe świadczenia dla seniorów w postaci czternastki. Emeryci powinni wiedzieć, że niektórym z nich czternasta emerytura się nie należy. Kto nie będzie mógł liczyć na dodatkowe pieniądze? Wyjaśniamy. 

Już wkrótce ZUS wypłaci 14. emeryturę

Większość emerytów w Polsce otrzymuje dość niskie świadczenia, które często nie są wystarczające. Seniorzy mogą jednak liczyć na dodatkowe wypłaty, czyli trzynastą i czternastą emeryturę. W kwietniu na konta Polaków trafiła trzynastka.

Już wkrótce Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyzna kolejne wsparcie finansowe emerytom. Jak się jednak okazuje, niektórzy świadczeniobiorcy nie dostaną czternastej emerytury. Komu ZUS nie wypłaci pieniędzy? 

Zobacz także: Legendarna marka powraca do Lidla. Sklep odwiedzą tłumy klientów

Zacznie się już w środę. Dino zdeklasowało Biedronkę i Lidla, klienci oszaleją

Tym seniorom ZUS nie wypłaci 14. emerytury

Warto wspomnieć, że w przeciwieństwie do trzynastki, czternastka należy się osobom, które spełnią kluczowy warunek. Chodzi tutaj o kryterium dochodowe, które wynosi 2900 złotych. Co ważne, pod uwagę brane są tylko dochody z emerytury lub renty.

Jeżeli limit zostanie przekroczony, to świadczenie zostanie pomniejszone w oparciu o zasadę “złotówka za złotówkę”. Sporej grupie seniorów Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ogóle nie wypłaci dodatkowego świadczenia. Chodzi tu o osoby, których emerytura podstawowa wynosi 4630,97 złotych brutto.

Tyle wyniesie czternasta w 2024 roku

14. emerytura zwykle jest wypłacana w wysokości świadczenia minimalnego, które aktualnie wynosi 1780,96 złotych brutto. Wyjątkiem od tej zasady była zeszłoroczna wypłata, która wyniosła aż 2650 złotych. Jeżeli chodzi o bieżący rok, to seniorzy otrzymają czternastkę w standardowej wysokości.

Jest spora grupa świadczeniobiorców, którzy otrzymują dwie wypłaty - jedną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a drugą z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Czy w związku z tym będą mogli liczyć na dwie czternastki? Niestety, emerytowi przysługuje tylko jedno dodatkowe świadczenie.