Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Można dostać ponad 700 zł miesięcznie. Mało kto wie o tym świadczeniu
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 14.05.2024 18:45

Można dostać ponad 700 zł miesięcznie. Mało kto wie o tym świadczeniu

pieniądze
Fot. materiały własne

Wielu Polaków nie ma pojęcia, że może ubiegać się o dodatkowe, comiesięczne wypłaty. Specjalne świadczenie jest przeznaczone dla konkretnej grupy osób, a wkrótce jego wysokość zostanie podniesiona. Komu należą się pieniądze? Wyjaśniamy. 

Te osoby mogą liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe

Polacy, którzy stracili zatrudnienie i źródło dochodu, mogą liczyć na wsparcie w postaci zasiłku dla bezrobotnych. Jak się jednak okazuje, nie są to jedyne pieniądze, które należą się osobom w trudnej sytuacji. Istnieje również dodatek aktywizacyjny, o którym wielu Polaków nie ma pojęcia.

Dodatkowa pomoc przysługuje w dwóch przypadkach. Świadczenie zostanie wypłacone bezrobotnemu, który podjął zatrudnienie w wyniku skierowania przez urząd pracy. W takim przypadku muszą zostać spełnione dwa warunki: świadczeniobiorca musi być pracować w niepełnym wymiarze, a jego wynagrodzenie jest niższe od płacy minimalnej. 

Legendarna marka powraca do Lidla. Sklep odwiedzą tłumy klientów

Kto nie dostanie dodatkowych pieniędzy?

Dodatek aktywizacyjny mogą otrzymać również osoby, które podjęły zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, umowę zlecenie, umowę o dzieło itp. z własnej inicjatywy. Warto jednak mieć na uwadze, że w niektórych przypadkach świadczenie nie będzie się należało. Kto konkretnie nie otrzyma dodatkowych pieniędzy?

Chodzi tu między innymi o osoby, które przebywają na urlopie bezpłatnym lub podjęły zatrudnienie z własnej inicjatywy u zagranicznego pracodawcy. Dodatek aktywizacyjny nie należy się w przypadku, gdy bezrobotny został skierowany przez urząd pracy do prac interwencyjnych, robót publicznych lub na stanowisko refundowane przez Fundusz Pracy. Pieniędzy nie dostaną także Polacy, którzy podejmą się zatrudnienia u pracodawcy, u którego pracowali tuż przed zarejestrowaniem jako bezrobotni. 

Dodatek aktywizacyjny wkrótce będzie wyższy

Jeżeli chodzi o wysokość dodatku aktywizacyjnego, to nie może ona przekroczyć połowy kwoty zasiłku dla bezrobotnych. W związku z tym, w okresie pierwszych 90 dni pobierania zasiłku, dodatek może wynieść maksymalnie 745,95 zł. Podczas kolejnych dni pobierania świadczenia dla bezrobotnych, można dostać nawet 585,80 zł.

Stawki dodatkowego wsparcia finansowego pójdą w górę od 1 czerwca bieżącego roku. Wtedy również wzrośnie zasiłek dla bezrobotnych. Na początku dodatek aktywizacyjny będzie wynosił 834,72 zł, a następnie beneficjent będzie otrzymywał 655,51 zł miesięcznie. 

Zobacz także: Legendarna marka powraca do Lidla. Sklep odwiedzą tłumy klientów