Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zacznie się 1 czerwca. PUP wypłaci ponad 1800 zł
Irmina Jach
Irmina Jach 14.05.2024 19:47

Zacznie się 1 czerwca. PUP wypłaci ponad 1800 zł

pieniądze
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

1 czerwca bieżącego roku wzrośnie zasiłek dla bezrobotnych. Świadczenie zostanie zwaloryzowane o ponad 11 proc. Oznacza to, że na konta świadczeniobiorców trafi nawet 1814,90 zł netto.

Zasiłek dla bezrobotnych od 1 czerwca

Średnioroczny wskaźnik inflacji w 2024 roku wynosi 11,4 procent. Oznacza to, że już od 1 czerwca osoby bezrobotne będą dostawać wyższe zasiłki. Świadczeniobiorcy, których staż pracy wynosi od pięciu do 20 lat, przez pierwsze 90 dni mogą liczyć na przelew w wysokości 1512,42 zł netto, a osoby z ponad 20-letnim stażem pracy — 1814,90 zł netto. Bezrobotni, którzy nie przepracowali pięciu lat, dostaną 1209,94 zł netto.

Można dostać ponad 700 zł miesięcznie. Mało kto wie o tym świadczeniu

Nowe świadczenia dla bezrobotnych

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad projektem ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia — wskazuje portal money.pl. Na mocy nowych przepisów, osoba bezrobotna będzie mogła zdecydować, z którym urzędem pracy chce współpracować. Obecnie jest to zależne od miejsca zameldowania, często odległego od faktycznego miejsca zamieszkania.

O status bezrobotnego będą mogli ubiegać się również rolnicy, którzy są właścicielami gospodarstwa o powierzchni powyżej dwóch hektarów. Dodatkowe fundusze zostaną przeznaczone dla podmiotów zatrudniających pracowników w wieku emerytalnym. Pracodawca będzie mógł liczyć na kwotę równą 50 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę przez okres 24 miesięcy.

ZOBACZ TAKŻE: Zacznie się już w środę. Dino zdeklasowało Biedronkę i Lidla, klienci oszaleją

Pożyczki dla bezrobotnych

Rząd zaoferuje osobom bezrobotnym podwyżkę w wysokości do 400 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Pieniądze będą mogły zostać przeznaczone wyłącznie na cele edukacyjne. W niektórych przypadkach zadłużenie wobec PUP będzie umarzane do kwoty 20 procent. 

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej nie planuje jednocześnie zmian w systemie ubezpieczania osób bezrobotnych. Nowe przepisy mają wejść w życie w trzecim kwartale 2024 roku. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.