Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Specjalna ulga dla seniorów. Niektórzy nie muszą płacić podatku
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 13.05.2024 16:10

Specjalna ulga dla seniorów. Niektórzy nie muszą płacić podatku

seniorzy
Fot. Pixabay/un-perfekt

Niska emerytura to powszechny problem Polaków. Nic dziwnego, że wielu z nich decyduje się pracować, nawet po osiągnięciu wieku emerytalnego. Takie osoby muszą jednak pamiętać zarówno o dodatkowych przywilejach, jak i obowiązkach. Jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z ulgi dla seniorów?
 

Seniorzy nie mają o tym pojęcia

Wysokość emerytury, którą po zakończeniu aktywności zawodowej, zależy od wielu czynników. Często jednak, nawet po długim stażu pracy, świadczenie okazuje się niewystarczające, nawet po powiększeniu o liczne dodatki z ZUS. Z tego powodu Polacy stają przed wyborem: zadowolić się mniejszą ilością pieniędzy lub dalej pracować, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego i uzyskania praw do emerytury. Takie rozwiązanie często gwarantuje większą kwotę miesięcznie, warto jednak pamiętać także o innych kwestiach.

Seniorzy pracujący w wieku powyżej 60. i 65. lat (zależnie od płci) powinni mieć na uwadze m.in. limity dorabiania. Z drugiej strony przysługuje im prawo do specjalnej ulgi podatkowej. Kto może z niej skorzystać?

Zacznie się już jutro w Aldi. Sklep odwiedzą tłumy klientów

Ulga dla seniorów — trzeba spełnić warunki

Osiągnięcie wieku emerytalnego i kontynuacja aktywności zawodowej niestety nie wystarczą do skorzystania z ulgi podatkowej. Tzw. ulga dla pracujących seniorów przysługuje:

  • do maksymalnej kwoty przychodów: 85 528 zł
  • w przypadku pracy na etacie (w tym na zasadach umowy o pracę, stosunku służbowego, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy)
  • w przypadku umowy zlecenie (w tym zawartej z podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą, właścicielem nieruchomości w przypadku usług wykonywanych wyłącznie w związku z tą nieruchomością, lub z przedsiębiorstwem w spadku), z wyjątkiem umów zawieranych w ramach prowadzonej gospodarczej działalności pozarolniczej, przychodów uzyskanych na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem lub kontraktów menedżerskich albo umów o podobnym charakterze
  • w przypadku działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej, podatkiem liniowym, 5% stawką lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Ulga dla seniorów obejmuje również  zasiłek macierzyński. Niezależnie od źródła dochodów senior musi jednak wciąż podlegać ubezpieczeniu społecznemu w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

To podstawowy warunek

Dzięki składkom odprowadzanym w czasie aktywności zawodowej, po osiągnięciu wieku emerytalnego seniorom przysługuje prawo do emerytury. Trzeba jednak pamiętać, że wiele świadczeń zablokuje nam możliwość skorzystania z ulgi dla seniorów. Są to:

  • emerytura lub renta rodzinnej z KRUS,
  • emerytura lub renta rodzinna z mundurowych systemów ubezpieczeń,
  • emerytura lub renta rodzinna z ZUS,
  • świadczenia pieniężne wypłacane w związku ze zwolnieniem ze służby stałej funkcjonariusza służby mundurowej,
  • uposażenie przysługującego sędziemu w stanie spoczynku lub uposażenia rodzinnego.

Jeśli więc chcemy skorzystać z ulgi podatkowej, musimy przede wszystkim kontynuować pracę, być ubezpieczonym, spełnić warunek wieku oraz mimo uprawnień nie korzystać z ww. świadczeń.

źródło: o2.pl