Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > ZUS może zmniejszyć emeryturę lub rentę. Limity dorabiania dla emerytów 2024
Michał Górecki
Michał Górecki 13.05.2024 14:20

ZUS może zmniejszyć emeryturę lub rentę. Limity dorabiania dla emerytów 2024

pieniądze
Fot. materiały własne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wstrzymać wypłatę emerytury lub zmniejszyć jej wolumen, jeśli uprawniony do świadczenia złamie pewne zasady. Nie jest ich wiele, są za to, szczęśliwie, wyjątkowo przejrzyste. Jak nie stracić emerytury?

ZUS może zmniejszyć emeryturę lub całkiem zabrać świadczenie. Limity dorabiania 2024

ZUS , rządowa agencja obracająca m.in. naszymi składkami zdrowotnymi i emerytalnymi, ma szereg uprawnień, o których warto wiedzieć i wszystkie wynikają z obowiązującego prawa. W pewnych przypadkach ZUS może odebrać emeryturę/rentę lub zmniejszyć jej wartość. Chodzi o limity dorabiania, które obowiązują niektóre osoby pobierające świadczenie. Jakie stawki obowiązują w 2024 r.?

Zobacz też: Glapiński zdiagnozował polską gospodarkę. Kiedy euro? Jest data

Ile emerytury dostanie Andrzej Duda? Znamy kwoty

Limity dorabiania na emeryturze 2024: stawki

Zmniejszenie świadczenia emerytalnego lub renty następuje w przypadku osiągnięcia przychodu brutto, które przekracza 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał - tę kwotę warunkuje ostatnie ogłoszenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. 

Zawieszenie wypłaty świadczenia nastąpi, kiedy uprawniony do świadczenia dorobi więcej (brutto), niż 130 proc. tego samego przeciętnego wynagrodzenia. W przypadku I kwartału roku 2024 obowiązują dane ogłoszone przez GUS 12 lutego br. i kształtują się następująco:

  • 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (za IV kwartał 2023 r.) = 5278,30 zł;
  • 130 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (za IV kwartał 2023 r.) = 9802,50 zł.

Aby w 2024 r. nie nastąpiło zmniejszenie emerytury (lub renty) można dorobić maksymalnie 5.278,30 zł. brutto, a żeby nasza emerytura nie została zawieszona - nie więcej, niż 9.802,50 zł.

Zobacz też: W tym mieście Polacy zarabiają najwięcej. Nie chodzi o Warszawę

Zmniejszanie emerytury. Ile można stracić?

Niektórzy emeryci mogą kalkulować, że przy pewnym ustawieniu zarobku pozaemerytalnego, obniżenie świadczenia wciąż może być opłacalne. Jak to wygląda w 2024 r.? W przypadku przekroczenia 70 proc. średniego msc. wynagrodzenia ZUS najpierw odejmie kwotę, która stanowi 70 proc. przeciętnego msc. wynagrodzenia. Dokładne stawki, obowiązujące w 2024 r. wyliczył serwis superbiz.pl:

  • 890,63 zł w przypadku emerytury oraz renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
  • 668,01 zł w przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
  • 757,08 zł w przypadku renty rodzinnej dla jednej osoby.

Takie kwoty mogą zostać odjęte, jeżeli przekroczysz pierwszy próg powyżej 70 proc. dochodu brutto ponad średnie wynagrodzenie.
 

Kogo dotyczą limity dorabiania?

Najważniejsze dla emerytów jest to, że proces zawieszenia czy zmniejszania świadczenia emerytalnego nie dotyczy każdego do niego uprawnionego. “Kary” za dorabianie  obowiązują wyłącznie w przypadku osób pobierających wcześniejszą emeryturę; świadczenie przedemerytalne. Emeryci, którzy przekroczyli (w przypadku mężczyzn) 65 lat i (w przypadku kobiet) 60 lat mogą dorabiać do woli i żadne limity ich nie ograniczają.