Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS może podwyższyć emeryturę. Wystarczy pokazać ten dokument
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 15.05.2024 19:01

ZUS może podwyższyć emeryturę. Wystarczy pokazać ten dokument

ZUS, pieniądze
Fot. materiały własne

Wielu emerytów może liczyć na podwyższenie swojego świadczenia emerytalnego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponownie przeliczy emeryturę, jeśli okażemy się odpowiednimi dokumentami. Przedstawiamy szczegóły.

ZUS ponownie przeliczy emeryturę

Większość seniorów otrzymuje niewysokie świadczenia emerytalne, które nie są w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb. Jak się jednak okazuje, wiele osób może skorzystać z rozwiązania, które podwyższy ich wypłaty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Chodzi tutaj o ponowne przeliczenie emerytury. Mogą się o nie ubiegać beneficjenci, którzy urodzili się przed 1 stycznia 1949 r. Warto jednak mieć na uwadze, że ZUS musi otrzymać stosowne dokumenty, by móc jeszcze raz przeliczyć świadczenie. 

Padła główna wygrana w Lotto Plus. Gracz zgarnie fortunę

Emerytura wyższa nawet o kilkaset złotych

Jak podaje “Fakt”, emerytura może zostać podwyższona, jeśli senior dostarczy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych starą książeczkę wojskową. Może być to również kserokopia tego dokumentu. Wynika to z tego, że czynna służba wojskowa liczy się jako okres składkowy. 

Okazuje się, że świadczenie po ponownym przeliczeniu może być wyższe nawet o kilkaset złotych. Ostateczna wysokość podwyżki będzie jednak zależała od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Co ważne, z takiego rozwiązania można skorzystać tylko w przypadku, gdy książeczka nie została jeszcze przedstawiona w ZUS-ie.

Jest więcej sposobów na podwyższenie emerytury

Okazuje się, że ponowne przeliczenie emerytury to nie jedyny sposób na podwyższenie swojego świadczenia. Szansę na wyższe wypłaty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mają również osoby, które jeszcze nie przeszły na emeryturę.

W czerwcu ZUS przeprowadza waloryzację kapitału. Jeżeli więc złożymy wniosek o przyznanie prawa do emerytury w drugiej połowie roku, to otrzymamy wyższe świadczenie. W związku z tym, warto wstrzymać się ze zgłoszeniem się do ZUS-u po emeryturę.