Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wysyła przelewy. 3919 zł miesięcznie i wyrównanie za trzy miesiące
Irmina Jach
Irmina Jach 15.05.2024 10:38

ZUS wysyła przelewy. 3919 zł miesięcznie i wyrównanie za trzy miesiące

ZUS pieniądze
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ZUS ruszył z wypłatami świadczenia wspierającego, którego wysokość może wynieść od 712 zł do 3919 zł. Rozpatrzono ok. 5,6 tys. wniosków, które wpływały do urzędu do końca kwietnia. Do 1,5 tys. osób trafiło prawie 18,5 mln zł.

ZUS wypłaca 3920 zł. Od czego zależy wysokość świadczenia?

Comiesięczne świadczenie wspierające z ZUS przysługuje pełnoletnim osobom z niepełnosprawnościami, które posiadają decyzje ustalające poziom wsparcia określony w skali punktowej i są obywatelami Polski, Unii Europejskiej, lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, bądź przebywają w Polsce legalnie i mają dostęp do rynku pracy. Zostało uruchomione od 1 stycznia 2024 roku.

Żeby otrzymać pieniądze, należy zgłosić się do wojewódzkiego zespołu ds. orzecznictwa (WZON) w celu pozyskania decyzji. Po jej otrzymaniu osoba z niepełnosprawnościami powinna złożyć odpowiedni wniosek w ZUS

Świadczenie wspierające z ZUS będzie wypłacane w wysokości od 40 do 220 proc. aktualnej wysokości renty socjalnej, która obecnie wynosi 1588,44 zł. Ostateczna kwota będzie zależna od poziomu potrzeby wsparcia:

  • 95–100 pkt – 220 proc. renty socjalnej,
  • 90–94 pkt – 180 proc. renty socjalnej,
  • 85–89 pkt – 120 proc. renty socjalnej,
  • 80–84 pkt – 80 proc. renty socjalnej,
  • 75–79 pkt – 60 proc. renty socjalnej,
  • 70–74 pkt – 40 proc. renty socjalnej.
Biedronka wyśle kasjerki w delegację nad morze. Dostaną dodatkowe pieniądze

Świadczenie wspierające z ZUS

Świadczenie wspierające z ZUS jest wprowadzane w trzech etapach. Termin otrzymania pieniędzy jest zależny od decyzji o poziomie wsparcia podejmowanych przez WZON. Osoby, które uzyskały od 87 do 100 pkt, mogą liczyć na wsparcie jeszcze w 2024 roku. W 2025 roku pieniądze trafią na konta potrzebujących, którzy otrzymali od 78 do 86 pkt, a w 2026 roku — od 70 do 77 pkt.

Osoby, które mają co najmniej 70 pkt, będą mogły uzyskać świadczenie wspierające od 2024 roku, pod warunkiem że po 31 grudnia 2023 roku opiekunom tych osób będzie przysługiwało prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego albo zasiłku dla opiekuna wypłacanego przez organ gminy — czytamy na stronie internetowej ZUS.

ZOBACZ TAKŻE: Specjalna akcja Rossmanna. Rachunek mniejszy nawet o połowę

Świadczenie wspierające z ZUS. Jak otrzymać świadczenie?

Aby otrzymać pozytywną opinię WZON, należy potwierdzić status osoby z niepełnosprawnością, legitymując się jednym z trzech dokumentów: orzeczeniem o niepełnosprawności i jej stopniu, orzeczeniem o niezdolności do pracy lub orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji, lub orzeczeniem o inwalidztwie wydanym przed 1997 rokiem.

WZON wyda decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia na taki sam okres, na jaki dana osoba ma orzeczenie o niepełnosprawności, nie dłużej jednak niż na siedem lat — informuje ZUS.

Wniosek o przyznanie świadczenia do ZUS można złożyć poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia, lub bankowość elektroniczną, także z pomocą pośrednika. ZUS będzie wypłacać pieniądze na konto bankowe. Świadczenie wspierające będzie przysługiwać bez względu na dochód. Jest zwolnione z podatku dochodowego i nie może być przedmiotem postępowania komorniczego.