Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > GUS wydał komunikat. Tyle wyniosła inflacja w kwietniu
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 15.05.2024 16:10

GUS wydał komunikat. Tyle wyniosła inflacja w kwietniu

sklep, pieniądze
Fot. materiały własne, Pixabay/gosiak1980

Główny Urząd Statystyczny właśnie opublikował najnowsze dane dotyczące poziomu inflacji w kwietniu. Okazuje się, że w poprzednim miesiącu ceny nieco wzrosły. Wiadomo też, co zdrożało najbardziej, a co było tańsze. Przedstawiamy szczegóły.

GUS wydał ważny komunikat

Główny Urząd Statystyczny co miesiąc publikuje najnowsze dane dotyczące wskaźnika inflacji w naszym kraju. Są one kluczowe dla Polaków, bo jasno wskazują, jak zmieniają się ceny w danym miesiącu. W środę 15 maja pojawił się komunikat GUS dotyczący inflacji w kwietniu.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu wzrosły rdr o 2,4 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 1,1 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny. 

ZUS wysyła przelewy. 3919 zł miesięcznie i wyrównanie za trzy miesiące

Co najbardziej zdrożało w kwietniu?

Główny Urząd Statystyczny poinformował również, jak wyglądała dynamika wzrostu cen w poszczególnych kategoriach. Największy wzrost cen odnotowano w trzech z nich. W przypadku odzieży i obuwia, ceny wzrosły o 2,6 proc. Żywność zdrożała o 2,2 proc., a transport - o 1,6 proc.

Nie wszystkie usługi były droższe niż w poprzednim miesiącu. GUS poinformował, że ceny w zakresie łączności spadły o 0,8 proc. Jak wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny, wzrost inflacji w kwietniu jest spowodowany głównie powrotem do 5 proc. stawki VAT za żywność i rosnącymi cenami paliw. 

Ekspert przedstawia prognozę ws. inflacji w przyszłych miesiącach

Jak będzie się kształtował wskaźnik inflacji w przyszłych miesiącach? Adam Antoniak, starszy ekonomista ING BSK w rozmowie z PAP przekazał prognozy dotyczące dynamiki wzrostu cen w najbliższym czasie.

Na ostatniej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński powiedział, że spodziewa się, że inflacja na koniec roku wyniesie ok. 5,5 proc. i jest to szacunek zgodny z naszymi prognozami - poinformował Adam Antoniak podczas rozmowy z PAP.

Tagi: Inflacja GUS Ceny