Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Niedziel handlowych będzie więcej? Prace nad zmianami już ruszyły
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 16.05.2024 09:35

Niedziel handlowych będzie więcej? Prace nad zmianami już ruszyły

zakupy, kasa samoobsługowa
Fot. materiały własne

Szykują się zmiany w niedzielach handlowych? Możliwe, że już niedługo zrobimy zakupy w niedziele według nowych zasad. Do pierwszego czytania w Sejmie wpłynął projekt ustawy, który ma zliberalizować zakaz handlu. Nie pominięto tematu dodatkowych pieniędzy dla pracowników zatrudnionych w sklepach.

Chcą zmian w niedzielach handlowych i niehandlowych

Niedziele niehandlowe już niedługo znikną? Zakaz handlu obowiązujący w niedziele może zostać już niedługo zliberalizowany. Chcą tego politycy z Polski 2050. W Sejmie zajmą się projektem ustawy autorstwa posłów Szymona Hołowni.

Projekt zmian miałby doprowadzić do tego, iż w każdym miesiącu przypadałyby dwie niedziele handlowe. Sklepy byłyby otwarte częściej niż obecnie, ale w kalendarzu nadal będą dni, gdy nie zrobimy zakupów. Pomysłodawcy chcą również rozwiać problem niedziel handlowych przed świętami.

14. emerytura nie dla wszystkich. Tym seniorom ZUS nie wypłaci pieniędzy

Niedziel handlowych będzie więcej?

Zakaz handlu w niedzielę od samego początku mocno dzieli Polaków. Już niedługo dyskusja rozpocznie się na nowo. Wszystko za sprawą pierwszego czytania projektu nowej ustawy w Sejmie. Pomysłodawcy zmian obejmujących niedziele niehandlowe wskazują, że powinno się wprowadzić sztywne ramy dotyczące tego, kiedy sklepy są otwarte.

ZOBACZ: Można dostać nawet 11 tys. zł. Pieniądze czekają na chętnych

Projekt zmian zakłada, iż niedziele handlowe powinny wypadać w każdą pierwszą oraz trzecią niedzielę miesiąca. Obecnie przepisy regulują, że zakupy można zrobić w każdą ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia. Kolejnym punktem, który ma poprawić system regulacji zakazu handlu, jest jasne określenie tego, kiedy zrobimy zakupy przed świętami.

Niedziela handlowa w przypadku grudnia i Bożego Narodzenia miałaby wypadać na początku miesiąca oraz dwie kolejne poprzedzające święto. Niemniej pojawiło się zastrzeżenie, iż w przypadku, gdy Wigilia wypada w niedzielę, to jest ona niedzielą niehandlową i wolną od pracy. Natomiast w okresie Wielkanocy Polacy mieliby robić zakupy w niedzielę poprzedzającą święto.

Większe pieniądze dla pracowników i dodatkowy dzień wolny

W projekcie pojawił się również specjalny zapis dotyczący pieniędzy, jakie otrzymywać mają pracownicy zatrudnienia w sklepach. Posłowie chcą, by ta grupa osób otrzymywała większe wynagrodzenie za pracę w niedziele handlowe. W dokumencie wpisano, iż należne ma być “wynagrodzenie podwójnej wysokości”. 

ZOBACZ: Do Polaków trafiać będą większe pieniądze. Wiemy, od kiedy

To jednak nie wszystko. Podczas planowanych zmian dotyczących niedziel handlowych nowy obowiązek ma otrzymać również właściciel sklepu. Nowe regulacje mają zobowiązać go do “zapewnienia pracownikowi innego dnia wolnego od pracy w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli”. 

Źródło: wiadomoscihandlowe pl