Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wypłaca nawet ponad 1700 zł. Chętnych nie brakuje
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 16.05.2024 08:53

ZUS wypłaca nawet ponad 1700 zł. Chętnych nie brakuje

ZUS, pieniądze
Fot. materiały własne Iberion

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłatę świadczeń wspierających. Pierwsze osoby otrzymały już pieniądze na swoje konta. Kto może starać się o nowe świadczenie i jakie warunki należy spełnić? 

Nowe świadczenie od ZUS w 2024 r.

1 stycznia 2024 r. weszły w życie przepisy, które wprowadziły świadczenia wspierające - przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością. Celem nowego świadczenia jest pomoc w zaspokojeniu przynajmniej części wydatków, związanych z potrzebami życiowymi osób niepełnosprawnych.

Środki przyznaje i wypłaca ZUS. Warunkiem, który umożliwia staranie się o przyznanie świadczenia, jest uzyskana w wojewódzkim zespole ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON), decyzja o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia. 

Jeśli osoba z niepełnosprawnością najpierw złoży do ZUS-u wniosek o świadczenie wspierające i nie będzie miała wydanej decyzji przez WZON o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia, to ZUS zgodnie z przepisem pozostawi taki wniosek bez rozpatrzenia - zaznaczył rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski.

Masowy wyciek danych polskich pacjentów. Chodzi m.in. o numery PESEL

Kto może otrzymać świadczenie i co należy zrobić?

Aby móc starać się o świadczenie wspierające, trzeba spełniać poniższe wymogi:

  1. mieć skończone 18 lat,
  2. być obywatelką lub obywatelem Polski albo Unii Europejskiej (UE) lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), a jeśli nie – przebywać w Polsce i mieć dostęp do rynku pracy,
  3. mieszkać w Polsce,
  4. posiadać decyzję wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON), w której poziom potrzeby wsparcia został ustalony na poziomie punktów uprawniającym do świadczenia.

ZOBACZ: Można dostać nawet 11 tys. zł. Pieniądze czekają na chętnych

O świadczenie wspierające mogą wnioskować dorosłe osoby z niepełnosprawnością, czyli te, które ukończyły 18 lat, mieszkają w Polsce i posiadają decyzję Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, w której poziom potrzeby wsparcia określono na poziomie minimum 70 pkt. W ich imieniu taki wniosek (SWN) może złożyć pełnomocnik lub przedstawiciel ustawowy (np. opiekun prawny) – przekazała Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Po wydaniu decyzji osoba uprawniona powinna do ZUS złożyć wniosek o wypłatę świadczenia.

Wniosek o świadczenie wspierające do ZUS można złożyć najwcześniej w miesiącu, w którym decyzja WZON stała się ostateczna. Jeżeli osoba zainteresowana świadczeniem złoży wniosek wcześniej, ZUS pozostawi go bez rozpatrzenia ponieważ prawo i wysokość świadczenia wspierającego są ustalane na podstawie decyzji WZON, w której jest wskazany okres oraz liczba przysługujących punktów potrzeby wsparcia - czytamy na stronie ZUS

O jakich kwotach mowa?

Według informacji udzielonych przez ZUS wysokość świadczenia wspierającego obliczana jest, jako procent renty socjalnej. W zależności od ustalonego poziomu potrzeby wsparcia - może wynosić od 40 do 220 proc. renty socjalnej. Decydujący jest tutaj stopień niepełnosprawności. Obecnie wynosi ona 1780,96 zł. 

Analogicznie, kwoty kształtować się będą, jak poniżej:

  • 95–100 pkt – 220 proc. renty socjalnej,
  • 90–94 pkt – 180 proc. renty socjalnej,
  • 85–89 pkt – 120 proc. renty socjalnej,
  • 80–84 pkt – 80 proc. renty socjalnej,
  • 75–79 pkt – 60 proc. renty socjalnej,

ZOBACZ: Szukają Polek do pracy. Można zgarnąć 40 tys. zł miesięcznie

Do końca kwietnia wpłynęło prawie 8,5 tys. wniosków o świadczenie wspierające, z czego do tej pory rozpatrzono ok. 5,6 tys. wniosków. Pierwsze wypłaty na łączną kwotę prawie 18,5 mln zł otrzymało już 1,5 tys. osób.

Źródło: ZUS/Infor/Money.pl